janeny
17.04.11,12:33
Dobrý deň, brat pracuje ako živnostník - murár - nie je platca DPH

- rocne zarobi cca 10 000 eur

- doteraz si uplatnoval pausalne naklady 40 % + odvody (nakoľko jeho zisk nie veľký, daň, ktorú platí je len malá suma).

- bolo by pre nho vyhodnejsie aby si odpocitaval vydavky (viedol si evidenciu výdavkou)?

momentálne by si chcel kupiť auto na pracovné učely - cestovanie + prenos jeho naradia. OC automobilu je 8000 EUR. - v hotovosti.

- problém je v tom, že nemá vodičský preukaz - pracuje v tom istom meste ako ja (mam vodicky preukaz - som zamestnanec firmy v blizkosti jeho pracoviska) - takze by som ho do prace vozievala ja - neplatil by mi za to, že ho vozím.

Musí zdokladovať odkiaľ má hotovosť na kúpu automobilu - ak mu finance vypomôžem, aby si nemusel brať požičku z banky?

Može si teda aj napriek tomu, že nemá vodičský preukaz kúpiť auto na pracovné účely a má nárok na uplatnenie 1/4 odpisu auta - 2000 EUR po dobu 4 rokov, ako daňovo uznaný výdavok?

+ odpočet nákladov na pohonne hmoty? - cestovanie do práce.

Dúfam, že otázky som sformulovla spravne. Dakujem za odpovede
Mila123
17.04.11,12:48
Podľa môjho názoru môže (ja osobne neriešim či ten či onen má vod. oprávnenie), odpisovať bude za 4 roky, teraz to tak platí...ale chystá sa novelizácia, že všetok majetok sa bude opisovať jednorázovo...tak mu to pomôže iba v prvý rok, v rok nadobudnutia a zaradenia do užívania .....ak má príjem ročný do 10 000 € 40% paušl. výdavky sú 4000€ a zaplatené poistní cca 1600 € odp. položka na neho cca 4000,- daň v tomto prípade je smiešna.....chceš aby i musel robiť skutočné výdavky? a bude mať povinnosť uhradiť daň z motor. vozidla....ani za rok 2011 by som to určite nerobila.....a nakoniec nevieme ako to celé cez parlament prelezie.......počkaj...máš čas....inak odkiaľ by mal prašukly na kúpu auta nemusíš riešiť....je to zanedbateľná suma ......