Lubosko105
17.04.11,20:49
Dobry den.
Manzelka pracuje v Socialnej Poistovni v meste XY. Jej doterajsim pracoviskom je podla pracovnej zmluvy "Vysunute pracovisko v meste AA". Teraz sa vedenie Soc.Poistovne rozhodlo zrusit vysunute pracovisko a pracovnikov presunut do mesta XY (vzdialeneho 25km). Tato situacia by nam v rodine nevyhovovala a tak sme sa rozhodli ze manzelka odide zo Soc.Poistovne. Problem je v tom, ze ked to sefke oznamila tak jej sefka povedala ze si ma dat sama vypoved. Cos je pre nas nevyhodne lebo potom by nemala narok na odstupne. Sefka jej vsak tvrdi ze narok na odstupne by mala len v tom pripade ked by sa rusilo jej prac. miesto a vraj toto miesto sa nerusi len sa presuva do mesta XY. Toto je podla mna hlupost lebo jej miesto je v meste AA a nie v meste XY. Upravuje Zakonnik Prace pracovne miesto nejak presnejsie? Moze firma ked ma pobocky po celom slovensku sikovat ludi z jedneho miesta na druhe aj ked je to X km daleko? Dakujem za pommoc.
mzdarka renca
17.04.11,19:01
Dobry den.
Manzelka pracuje v Socialnej Poistovni v meste XY. Jej doterajsim pracoviskom je podla pracovnej zmluvy "Vysunute pracovisko v meste AA". Teraz sa vedenie Soc.Poistovne rozhodlo zrusit vysunute pracovisko a pracovnikov presunut do mesta XY (vzdialeneho 25km). Tato situacia by nam v rodine nevyhovovala a tak sme sa rozhodli ze manzelka odide zo Soc.Poistovne. Problem je v tom, ze ked to sefke oznamila tak jej sefka povedala ze si ma dat sama vypoved. Cos je pre nas nevyhodne lebo potom by nemala narok na odstupne. Sefka jej vsak tvrdi ze narok na odstupne by mala len v tom pripade ked by sa rusilo jej prac. miesto a vraj toto miesto sa nerusi len sa presuva do mesta XY. Toto je podla mna hlupost lebo jej miesto je v meste AA a nie v meste XY. Upravuje Zakonnik Prace pracovne miesto nejak presnejsie? Moze firma ked ma pobocky po celom slovensku sikovat ludi z jedneho miesta na druhe aj ked je to X km daleko? Dakujem za pommoc.
no, tak jej šéfka je buď neznalá ZP, alebo má určité inštrukcie od svojich nadriadených, alebo je to jej vlastná iniciatíva, ale to riešiť nebudeme;).

Takže, ak má v PZ dohodnuté miesto výkonu práce v meste AA, tak ju ani taký zámestnávateľ, ako je SP nemôže nútiť, aby pracovala v meste XY. Takže, je na zámestnávateľovi, aby s ňou rozviazal PP v zmysle § 63 odst. 1, písm. a) ZP. V tomto prípade má manželka samozrejme nárok na odstupné v zmysle § 76 odst.1.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec

§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Lubosko105
20.04.11,18:12
velmi pekne dakujem za odpoved. dam vediet ako to skoncilo
willma
21.04.11,04:51
len 25 km??? to máš v BA z Vrakune do Dúbravky
k-a-t-k-a
21.04.11,05:14
čo je to dnes 25km?
glascat7
21.04.11,07:15
Aj 25 km môže byť problém pri terajšom zosúladení autobusových a vlakových spojov.... Mám s tým za posledné tri roky dosť skúseností, bohužiaľ... A zdá sa mi, že čím novšie harmonogramy prepravy, tým horšie... :(
Chobot
21.04.11,07:19
Dobry den.
Manzelka pracuje v Socialnej Poistovni v meste XY. Jej doterajsim pracoviskom je podla pracovnej zmluvy "Vysunute pracovisko v meste AA". Teraz sa vedenie Soc.Poistovne rozhodlo zrusit vysunute pracovisko a pracovnikov presunut do mesta XY (vzdialeneho 25km). Tato situacia by nam v rodine nevyhovovala a tak sme sa rozhodli ze manzelka odide zo Soc.Poistovne. Problem je v tom, ze ked to sefke oznamila tak jej sefka povedala ze si ma dat sama vypoved. Cos je pre nas nevyhodne lebo potom by nemala narok na odstupne. Sefka jej vsak tvrdi ze narok na odstupne by mala len v tom pripade ked by sa rusilo jej prac. miesto a vraj toto miesto sa nerusi len sa presuva do mesta XY. Toto je podla mna hlupost lebo jej miesto je v meste AA a nie v meste XY. Upravuje Zakonnik Prace pracovne miesto nejak presnejsie? Moze firma ked ma pobocky po celom slovensku sikovat ludi z jedneho miesta na druhe aj ked je to X km daleko? Dakujem za pommoc.

TO je hlúposť pracovné miesto na vysunutom pracovisku v meste AA sa ruší! Zároveň sa zriaďuje podobná pozícia v meste XY. Šéfka nech sa zobudí...;)
Lubosko105
22.04.11,09:04
nejde o dochadzku, to by nebol problem, ide o chod domacnosti a rodiny, nakolko manzel pracuje 100 km od bydliska a doma dve male deti .... preto musime riesit moju pracu. pokial som bola v mieste bydliska, tak OK, ale problem ako rano s detmi a potom co poobede, ked najskor by som bola doma o 17,oo