MIKRA66
18.04.11,07:19
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Vo februári sme ukončili pracovný pomer s plným invalidným dôchodcom. Keďže priznanie dôchodku doručil až v marci, odchodné sme mu vyplatili v marcovej výplate. Odvody do SP-e a ZP-e sme vypočítali so zníženou sadzbou do ZP-e a bez poistenia v nezamestnanosti. Samozrejme plus daň

Problém vznikol, že v mesačnom výkaze do SP-e tieto odvody nefigurujú a zároveň nám ich pri úhradách do SP-e vyčlenilo na účet s iným predčíslim účtu Sociálnej poisťovne.

Čo je potrebné spraviť, aby to bolo v súlade so zákonom? Mám vystaviť opravný mesačný výkaz, aby tam figurovali i odvody z odchodného? Ak áno za ktorý mesiac za marec, alebo za február?

Prosím poraďte.
Jana Motyčková
18.04.11,05:51
Keďže ide o príjem po skončení poistenia, tento sa rozpočítava na mesiace trvania poistenia od začiatku roku (január, február). Rozpočítaný sa uvádza vo Výkaze poistného (nie v Mesačnom výkaze poistného). Aj keď v čase výplaty je už plný ID, PVN sa za toho príjmu odvedie, lebo v období, na ktorý sa príjem započítava (január, február) ešte plným ID nebol.
mendelina
18.04.11,06:41
Ja by som sa chcela spýtať, ja mám podobný prípad, odchodné jej budem doplácať v aprílovej výplate, teda v máji, len chcem vedieť, že či ju prihlasovala do SP ako zametnanca s pravidelným alebo nepravidelným príjmom.
Táto zametnankyňa mala pracovný pomer do 28.2.2011 a teraz je starobný dôchodkyňa.
MIKRA66
18.04.11,08:38
Mne v Sociálke povedali, že vyplním Výkaz poistného, kde zamestnancovi uvediem pravidelný príjem. Po skončení prac.pomeru som ho už neprihlasovala. Teraz neviem či je to tak správne.
drobeceva
18.04.11,08:40
Mne v Sociálke povedali, že vyplním Výkaz poistného, kde zamestnancovi uvediem pravidelný príjem. Po skončení prac.pomeru som ho už neprihlasovala. Teraz neviem či je to tak správne.
Malo by to byť tak - nahlási sa iba do ZP za ten mesiac, kedy to bude mať vo výpl. páske zúčtované.
shaggy
12.11.11,20:54
Odchodné som vyplatila v mzde za posledný mesiac trvania PP.
Pracovný pomer bol ukončený ku 5.09.2011 a tým prekročil max. vym. základ - alikvótnu časť.
odvody do SP (NP,SP,IP,PvN,GP,RF) boli len z max. VZ - alikvótna časť, je to tak správne?
Jana Motyčková
14.11.11,06:42
Správne .
shaggy
01.12.11,21:45
Pani Janka,
chcem sa spýtať: v prípade vyplatenia ročnej odmeny pre zamestnanca HPP, považuje sa za nepravidelny príjem
a je nutne podávať výkaz poistného - nepravidelný prijem?
A v prípade odchodného, keď bolo vyplatené v poslednej mzde, nemal byť podaný výkaz poistného - nepravidelný prijem?
V oboch pripadoch, v danom mesiaci prekročený max. vymariavací základ.
Nemal byt "zvyšok" rozpočítaný na mesiace pred a odvedené poistné SP?
Ďakujem vopred za odpoveď.
Jana Motyčková
02.12.11,08:16
Ak je vyplatená ročná odmena "normálnehmu" zamestnancovi, ide o príjem zamestnanca s pravidelným príjmom, to sa vykazuje v mesačnom výkaze poistného a príspevkov. Čiže žiadne rozpočítavanie.
Do výkazu poistného sa uvádzajú iba zamestnanci, ktorí sú prihlásení ako zamestnanci s nepravidelným príjmom, alebo ak má niekto niečo doplatené po skončení poistenia.
shaggy
02.12.11,15:23
Pani Janka,
dakujem za odpoved
vita.vita
20.12.11,07:57
Mám otázku, Zamestnávateľ rozviazuje HPP so zamestnancom na základe dohody podľa § 60, ktorý si už požiadal o predčasný starobný dôchodok. Podľa zákona zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jehopriemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku, môže mu zamestnávateľ z vlastnej vôle poskytnúť aj viacmesačné odchodné (napr. že pracoval vo firme viac ako 15 rokov)?