vesjar
04.01.06,16:53
Potreboval by som pomôct s mojim problemom. Pracujem ako zástupca vlastníkov pre vlastníkov bytov v dome. Na tuto funkciu som bol zvoleny riadnou schodzou vlastníkov bytov. Odsúhlasili mi aj odmenu 100 Sk na byt , čo činí 3200 Sk mesačne. Nie sme SVB, ale dom je v správe správcovskej spoločnosti, ktorá mi aj odmenu vypláca. Podotýkam , že s nikým nemám uzatvorený pracovný pomer, a správca mi vypláca celú čiastku. Neodvádza ani dane ani odvody. Na moju otázku o daniach mi bolo povedané , že si to mam zdaniť na konci roku a mam vyplnit tlacivo A. Oni mi len napisu rocné zúčtovanie. Chcel by som vediet, či je to správny postup pri danení a či nemusím odviesť odvody do soc. poisťovni ani do zdravotnej. Dakujem za pomoc.
ajobs
04.01.06,16:01
Potreboval by som pomôct s mojim problemom. Pracujem ako zástupca vlastníkov pre vlastníkov bytov v dome. Na tuto funkciu som bol zvoleny riadnou schodzou vlastníkov bytov. Odsúhlasili mi aj odmenu 100 Sk na byt , čo činí 3200 Sk mesačne. Nie sme SVB, ale dom je v správe správcovskej spoločnosti, ktorá mi aj odmenu vypláca. Podotýkam , že s nikým nemám uzatvorený pracovný pomer, a správca mi vypláca celú čiastku. Neodvádza ani dane ani odvody. Na moju otázku o daniach mi bolo povedané , že si to mam zdaniť na konci roku a mam vyplnit tlacivo A. Oni mi len napisu rocné zúčtovanie. Chcel by som vediet, či je to správny postup pri danení a či nemusím odviesť odvody do soc. poisťovni ani do zdravotnej. Dakujem za pomoc.

Na základe akého právneho titulu vykonávaš túto činnosť - je to dohoda o vykonaní prác, resp. príkazná zmluva ? Peniaze ako odmena nemôžu byť vyplácané bez právneho dôvodu.
Konkretizuj.
vesjar
04.01.06,16:36
No práve ani ja neviem. Na začiatku to bola Dohoda o vykonavaní činnosti, ktoru mi danili 10% daňou, ale potom to mzrušili a spravca mi vypláca odmenu z účtu domu. Ak tomu rozumiem správca sa zbavil pozície zamestnávateľa a ja si mám daniť túto činnosť sám. Myslel som si že by sa to dalo daniť iným spôsobom ale spráca tvrdí, že im to poradil auditor. Žiadna zmluva nieje, len zápisnica zo schôdze vlastníkov bytov, na ktorej som bol zvolený a odsúhlasená odmena.
Janca
05.01.06,07:11
Podľa mňa na základe určite platného uznesenia ide o odmenu štatutára a tzn. že ide pzč a s tým spojené ostatné veci.
Takto odmeňujeme aj v našom SVB predsedu, ale preddavkovo ju zdaním a na konci roka dám "Potvrdenie o zrazených ....., aby si ho mohol odovzdať tomu, kto mu robí "Ročné zúčtovanie ....
Podľa mňa, keby správca mal tento vzťah ošetrený nejakou zmluvou podľa Obč. zák. mohol by vyplácať túto odmenu brutto a potom by ste si mali urobiť sám DP spolu s ostatnými príjmami, ktoré ste v roku 2005 mali.
vesjar
05.01.06,08:55
Podľa mňa na základe určite platného uznesenia ide o odmenu štatutára a tzn. že ide pzč a s tým spojené ostatné veci.
Takto odmeňujeme aj v našom SVB predsedu, ale preddavkovo ju zdaním a na konci roka dám "Potvrdenie o zrazených ....., aby si ho mohol odovzdať tomu, kto mu robí "Ročné zúčtovanie ....
Podľa mňa, keby správca mal tento vzťah ošetrený nejakou zmluvou podľa Obč. zák. mohol by vyplácať túto odmenu brutto a potom by ste si mali urobiť sám DP spolu s ostatnými príjmami, ktoré ste v roku 2005 mali.
Ďakujem za odpoveď. Žiadna zmluva nieje. O danienie nie je problém, skôr by som potreboval poradiť ako tento príjem zdaniť. Či ako ďalší pracovný pomer tzn. ako to tvrdí správca na tlačive "A" alebo na tlačive "B" ale neviem podľa akého paragrafu. A či treba odvdzať aj odvody. Doteraz mi naozaj nik nebol schopný odpovedať na tieto otázky. Všetky opdpovede boli len dohady.
Janca
05.01.06,09:21
Ja by som si vyžiadala "Potvrdenie o zdanit. príjme ...", predpokladám, že na ňom nevyčíslia preddavkovú daň a teda asi vznikne daňová povinosť na konci roka. Predložila ho tomu, kto bude robiť ročné zúčtovanie, resp. ak máte aj iné príjmy, tak urobiť si sám DP. Z toho čo ste uviedli mi vyplýva, že nejde o žiaden "zamestnanecký" pomer a preto by to nemalo vchádzať do VZ pre odvody do ZP ani SP. Ale bližšie k týmto "perličkovým" príjmom a ich odvodom by Vám určite poradil lepšie p. Mihál.
Ak by sa robila "dodatočne" nejaká zmluva podľa Obč. zak. ide o iný ako príjem zo závislej činnosti - potom DP typ B.
Takto by som postupovala ja.
vesjar
05.01.06,09:27
Ja by som si vyžiadala "Potvrdenie o zdanit. príjme ...", predpokladám, že na ňom nevyčíslia preddavkovú daň a teda asi vznikne daňová povinosť na konci roka. Predložila ho tomu, kto bude robiť ročné zúčtovanie, resp. ak máte aj iné príjmy, tak urobiť si sám DP. Z toho čo ste uviedli mi vyplýva, že nejde o žiaden "zamestnanecký" pomer a preto by to nemalo vchádzať do VZ pre odvody do ZP ani SP. Ale bližšie k týmto "perličkovým" príjmom a ich odvodom by Vám určite poradil lepšie p. Mihál.
Ak by sa robila "dodatočne" nejaká zmluva podľa Obč. zak. ide o iný ako príjem zo závislej činnosti - potom DP typ B.
Takto by som postupovala ja.
Ďakujem Vám. Nie už nemám žiadny príjem. Ja som si chcel vypýtať " Potvrenie o príjme od svojho zamesnávateľa a od správcu a to všetko zapísať do DP A a následne zaplatiť rozdiel v dani. A ako by som sa mohol nakontaktovať na pána Mihála? Vopred ďakujem.
Janca
05.01.06,09:33
Priamo cez SS, ale myslím, že na PORADE by to zaujímalo viacerých. Myslím, že aj on sleduje viac tém na PORADE a asi sa aj vyjadrí, popr. cez SS mu zadajte názov príspevku a či by sa k nemu nemohol vyjadriť, ak potrebujete odpoveď "rýchlo".
vesjar
05.01.06,09:41
Ďakujem skúsim .
vesjar
06.01.06,14:30
Asi je to naozaj perlička, lebo zatiaľ mi naozaj nik nevedel presne zodpovedať a to som sa pýtal aj mimo tejto porady. Ak môžete skúste sa s týmto problémom zaoberať aj na odbornom fóre. Určite pomôžete viacerým. Ďakujem.
vesjar
07.02.06,08:19
Ja by som si vyžiadala "Potvrdenie o zdanit. príjme ...", predpokladám, že na ňom nevyčíslia preddavkovú daň a teda asi vznikne daňová povinosť na konci roka. Predložila ho tomu, kto bude robiť ročné zúčtovanie, resp. ak máte aj iné príjmy, tak urobiť si sám DP. Z toho čo ste uviedli mi vyplýva, že nejde o žiaden "zamestnanecký" pomer a preto by to nemalo vchádzať do VZ pre odvody do ZP ani SP. Ale bližšie k týmto "perličkovým" príjmom a ich odvodom by Vám určite poradil lepšie p. Mihál.
Ak by sa robila "dodatočne" nejaká zmluva podľa Obč. zak. ide o iný ako príjem zo závislej činnosti - potom DP typ B.
Takto by som postupovala ja.

Znova sa vraciam k tejto téme, lebo nik mi nedal jednoznačnú odpoveď. Co sa udialo: Od správcu som dostal " Potvrdenie o vyplatených príjmov fyzických osôb " na ktorom je len príjem bez zdanenia. U zamastnávateľa si nemôžem dať zahrnúť tento príjem lebo nie je zdanený. Poradili mi aby som si podal DP "B" a tento príjem zdanil podľa § 6 ods. 2 písmeno b,( z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním) a môžem si uplatniť aj pušálne výdavky. Druhá možnosť by údajne bola zdaniť podľa §8 iné. Aký je váš názor. Naozaj nik nevie jednoznačne poradiť?
vesjar
17.02.06,13:01
Znova sa vraciam k tejto téme, lebo nik mi nedal jednoznačnú odpoveď. Co sa udialo: Od správcu som dostal " Potvrdenie o vyplatených príjmov fyzických osôb " na ktorom je len príjem bez zdanenia. U zamastnávateľa si nemôžem dať zahrnúť tento príjem lebo nie je zdanený. Poradili mi aby som si podal DP "B" a tento príjem zdanil podľa § 6 ods. 2 písmeno b,( z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním) a môžem si uplatniť aj pušálne výdavky. Druhá možnosť by údajne bola zdaniť podľa §8 iné. Aký je váš názor. Naozaj nik nevie jednoznačne poradiť?

Chcem sa ešte opýtať, ak by som zdanil tento príjem podľa § 6 ods.2 písmeno b, ( z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním) budem musieť platiť odvody do zdravotnej poistovne?
ajobs
17.02.06,13:13
Znova sa vraciam k tejto téme, lebo nik mi nedal jednoznačnú odpoveď. Co sa udialo: Od správcu som dostal " Potvrdenie o vyplatených príjmov fyzických osôb " na ktorom je len príjem bez zdanenia. U zamastnávateľa si nemôžem dať zahrnúť tento príjem lebo nie je zdanený. Poradili mi aby som si podal DP "B" a tento príjem zdanil podľa § 6 ods. 2 písmeno b,( z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním) a môžem si uplatniť aj pušálne výdavky. Druhá možnosť by údajne bola zdaniť podľa §8 iné. Aký je váš názor. Naozaj nik nevie jednoznačne poradiť?

Podľa môjho názoru ide o príjem podľa § 5, ods.1, písm.d/ ZDP, teda o príjem zo závislej činnosti. Správcovská spoločnosť by mala uzatvoriť napr. dohodu o vykonaní prác, a zdaňovala by odmenu preddavkovou daňou.
Navrhujem podať DP A.
vesjar
17.02.06,13:16
Podľa môjho názoru ide o príjem podľa § 5, ods.1, písm.d/ ZDP, teda o príjem zo závislej činnosti. Správcovská spoločnosť by mala uzatvoriť napr. dohodu o vykonaní prác, a zdaňovala by odmenu preddavkovou daňou.
Navrhujem podať DP A.

Ale ja nemám uzatvorenú žiadnu zmluvu a na DÚ mi povedali , že ak mi nik príjem nedanil, tak nemôžem podať DP podľa § 5. Tak teda neviem ako ďalej.
ajobs
17.02.06,13:20
Ale ja nemám uzatvorenú žiadnu zmluvu a na DÚ mi povedali , že ak mi nik príjem nedanil, tak nemôžem podať DP podľa § 5. Tak teda neviem ako ďalej.

Ale tento druh príjmu vykazuje všetky znaky príjmu zo závislej činnosti podľa uvedeného § 5, 1 d/. Takže správcovská spoločnosť by ti mala vystaviť potvrdenie o zdaniteľných prájmoch, ale zrazenú daň (keďže ju preddavkovo neodvádzala) tam neuvedie.
Tú dohodu o vykonaní prác (alebo inú vhodnú zmluvu) navrhujem uzavrieť pre tento rok, aby sa predišlo zbytočným komplikáciám.
vesjar
17.02.06,13:27
Ale tento druh príjmu vykazuje všetky znaky príjmu zo závislej činnosti podľa uvedeného § 5, 1 d/. Takže správcovská spoločnosť by ti mala vystaviť potvrdenie o zdaniteľných prájmoch, ale zrazenú daň (keďže ju preddavkovo neodvádzala) tam neuvedie.
Tú dohodu o vykonaní prác (alebo inú vhodnú zmluvu) navrhujem uzavrieť pre tento rok, aby sa predišlo zbytočným komplikáciám.

Áno takéto potvrdenie mi SS vydala. Takže môžem to zdaniť týmtom spôsobom?
Add. Dohodu o vykonaní prác nechce SS uzatvárať so ZV. Je to správny ( zákonný ) postup?
ajobs
17.02.06,13:42
Áno takéto potvrdenie mi SS vydala. Takže môžem to zdaniť týmtom spôsobom?
Add. Dohodu o vykonaní prác nechce SS uzatvárať so ZV. Je to správny ( zákonný ) postup?

1. veta - podľa môjho názoru áno, veď či podáš DP A alebo B (ak si nemal iné príjmy), daň ti vyjde 0-ová. Inak, teraz to počítam 2.300*12=27.600 Sk, teda ide o príjem do 43.968 Sk, a preto nie je potrebné podať DP,
2. veta - zmluva (dohoda) by mala byť, je potrebné sa dohodnúť na type so SS.
Peterka
17.02.06,13:50
1. veta - podľa môjho názoru áno, veď či podáš DP A alebo B (ak si nemal iné príjmy), daň ti vyjde 0-ová. Inak, teraz to počítam 2.300*12=27.600 Sk, teda ide o príjem do 43.968 Sk, a preto nie je potrebné podať DP,
2. veta - zmluva (dohoda) by mala byť, je potrebné sa dohodnúť na type so SS.
Nie je pravda ak podá DP typu B a mal podať typ A (alebo naopak) , bude pokuta za nepodanie DP.
Príjem je podľa §5, od.1, písm.d.................odmeny za výkon funkcie v....orgánoch..............spoločenstiev,t.j. zo závislej činnosti, podať DP typu A
vesjar
17.02.06,13:52
1. veta - podľa môjho názoru áno, veď či podáš DP A alebo B (ak si nemal iné príjmy), daň ti vyjde 0-ová. Inak, teraz to počítam 2.300*12=27.600 Sk, teda ide o príjem do 43.968 Sk, a preto nie je potrebné podať DP,
2. veta - zmluva (dohoda) by mala byť, je potrebné sa dohodnúť na type so SS.

Prepáč asi si zle čítal predchádzajúce príspevky. Mám príjem zo závislej činnosti a moja odmena ako ZV je 3200*12=38400. Škoda , že sa to nedá daniť iným paragrafom na ktorý by sa dalo uplatniť aj nejaké percento výdavkov. Ale aj tak Ti ďakujem. To je zaujímavé, že na túto tému je tak veľa názorov. A každý iný. :)
ajobs
17.02.06,13:53
Nie je pravda ak podá DP typu B a mal podať typ A (alebo naopak) , bude pokuta za nepodanie DP.
Príjem je podľa §5, od.1, písm.d.................odmeny za výkon funkcie v....orgánoch..............spoločenstiev,t.j. zo závislej činnosti, podať DP typu A

Ale ak nemal iný príjem (len 27.600 Sk), nemusí podať DP.
Peterka
17.02.06,14:10
Ale ak nemal iný príjem (len 27.600 Sk), nemusí podať DP.
Áno s tým, že nezrazený preddavok bude vymáhaný do platiteľa príjmu.
vesjar
17.02.06,14:16
Nie je pravda ak podá DP typu B a mal podať typ A (alebo naopak) , bude pokuta za nepodanie DP.
Príjem je podľa §5, od.1, písm.d.................odmeny za výkon funkcie v....orgánoch..............spoločenstiev,t.j. zo závislej činnosti, podať DP typu A

Takže je to jednoznačne typ A ?. Aj keď mi SS nestiahla daň? Aj keď mi na DÚ poradili ( nie jednoznačne ) podať B , pretože na výpise od SS nie je zrazená daň? Ak sú tu daňoví poradcovia , nebol takýto prípad prejednávaný na školeniach na DÚ?
vesjar
17.02.06,14:19
Áno s tým, že nezrazený preddavok bude vymáhaný do platiteľa príjmu.

?? Teraz nerozumiem. Platiteľ príjmu som ja , alebo SS? Akú daň mám teda zaplatiť zo sumy 38400 Sk? To bol môj príjem z činnosti ZV.
ajobs
17.02.06,14:23
?? Teraz nerozumiem. Platiteľ príjmu som ja , alebo SS? Akú daň mám teda zaplatiť zo sumy 38400 Sk? To bol môj príjem z činnosti ZV.

Ak si mal v roku 2005 IBA tieto príjmy (38.400 Sk), nemusíš podať DP.
Platiteľ príjmu je SS, ty s tým nemáš nič.
Je to už jasné ???:eek: :rolleyes: :cool:
vesjar
17.02.06,14:29
Ak si mal v roku 2005 IBA tieto príjmy (38.400 Sk), nemusíš podať DP.
Platiteľ príjmu je SS, ty s tým nemáš nič.
Je to už jasné ???:eek: :rolleyes: :cool:

Ale ja som mal príjmy od svojho zamestnávateľa, ktorý mi dal potvrdenie o príjmoch, odvodov , dňovom bonuse a zaplatení dane. Takže podám DP typ A a k príjmu od svojho zamestnávateľa pripočítam 38400 Sk a zaplatím rozdiel dane? Alebo neplatím nič? Maj so mnou trocu strpenie. Vďaka.:confused:
ajobs
17.02.06,14:37
Ale ja som mal príjmy od svojho zamestnávateľa, ktorý mi dal potvrdenie o príjmoch, odvodov , dňovom bonuse a zaplatení dane. Takže podám DP typ A a k príjmu od svojho zamestnávateľa pripočítam 38400 Sk a zaplatím rozdiel dane? Alebo neplatím nič? Maj so mnou trocu strpenie. Vďaka.:confused:

To si mal napísať na začiatku. Podáš DP typu A, k svojim štandardným príjmom zo závislej činnosti pripočítaš 38.400 Sk od SS, odpočítaš NZČ, poistné (prípadne DDS, životné poistenie-ak máš), a rozdiel dane zaplatíš.
Ak si mal iba príjmy zo ZČ, mohol si požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane (a ty by si mu dal iba potvrdenie o príjmoch od SS).:)
vesjar
18.02.06,13:44
To si mal napísať na začiatku. Podáš DP typu A, k svojim štandardným príjmom zo závislej činnosti pripočítaš 38.400 Sk od SS, odpočítaš NZČ, poistné (prípadne DDS, životné poistenie-ak máš), a rozdiel dane zaplatíš.
Ak si mal iba príjmy zo ZČ, mohol si požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane (a ty by si mu dal iba potvrdenie o príjmoch od SS).:)

To som aj požiadal svojho zamestnávateľa, ale on mi povedal, že ak vo výpise od SS nie je zrazená daň, tak to nemôže urobiť.
ajobs
18.02.06,13:48
To som aj požiadal svojho zamestnávateľa, ale on mi povedal, že ak vo výpise od SS nie je zrazená daň, tak to nemôže urobiť.

Môže to urobiť,a v rámci ročného zúčtovania ti dodaní sumu všetkých príjmov zo ZČ.:)
vesjar
18.02.06,14:05
Ďakujem skúsim to ešte raz, ale myslím , že to bolo treba urobiť do 15.2. 2006.
ajobs
18.02.06,14:13
Ďakujem skúsim to ešte raz, ale myslím , že to bolo treba urobiť do 15.2. 2006.

Potom podáš DP typu A na DÚ, podľa miesta tvojho bydliska.
Nečakaj s tým do 31.3.2006. :)
vesjar
19.02.06,10:24
Potom podáš DP typu A na DÚ, podľa miesta tvojho bydliska.
Nečakaj s tým do 31.3.2006. :)

Ešte sa chcem opýtať. Ak podám DP typu A, nemusím sa prihlásiť do zdravotnej poistovne na platenie odvodov? Ak ano z akého základu sa vypočítajú?
ajobs
19.02.06,13:48
Ešte sa chcem opýtať. Ak podám DP typu A, nemusím sa prihlásiť do zdravotnej poistovne na platenie odvodov? Ak ano z akého základu sa vypočítajú?

Keď si zamestnanec, tak nemusíš.:)
vesjar
19.02.06,13:53
Keď si zamestnanec, tak nemusíš.:)

Si si istý? Teraz som trochu prezeral poradu a niečo sa tu píše o ročnom zúčtovaní.:mad:
ajobs
19.02.06,13:57
Si si istý? Teraz som trochu prezeral poradu a niečo sa tu píše o ročnom zúčtovaní.:mad:

Tak si to poriadne prečítaj, a uvidíš.:eek:
vesjar
19.02.06,14:02
Tak si to poriadne prečítaj, a uvidíš.:eek:

Veď práve čítam, ale ten moj príjem je dosť ťažko identifikovatelný a nie je jednoznačný takže niekedy sa tam nájdem a pri ďalšej odvolávke zese nie. :mee:
sklenkova
19.02.06,14:58
poznám viac prípadov o akých píše vesjar a odmeny dostávajú na základe schválenia vlastníkov domu,nie je žiadna zmluva, je to výdavok fondu opráv -je to uvedené len v zápisnici.
vesjar
19.02.06,15:00
poznám viac prípadov o akých píše vesjar a odmeny dostávajú na základe schválenia vlastníkov domu,nie je žiadna zmluva, je to výdavok fondu opráv -je to uvedené len v zápisnici.

Ano to je presne môj prípad, ale ako to potom dania alebo...?
ajobs
19.02.06,18:31
Ano to je presne môj prípad, ale ako to potom dania alebo...?

Už to ďalej nemusíš rozvíjať, tak ako som ti napísal v prípsevku č.30.:)
nika.sum
08.01.08,20:29
Ahoj poradaci, moj otec ma tiez teraz tento isty problem a tak sa k nemu chcem vratit opat po roku. Je zamestnanec, SZČO a zaroven bol v r. 2007 aj zastupca vlastnikov s odmenou 1000,- Sk mesacne. Odmenu mu spravca nezdanuje, cize nic neodvadza z tejto sumu. Budem mu robit DP typu B, len neviem kam zaradit sumu (do akeho §), kt. ako zastupca dostal, dufam ze mu to nebude ovplyvnovat aj RZZP .
nika.sum
21.02.08,12:40
Ahoj, nik mi neodpovedal, dostala som sa k vyplnovaniu danoveho priznania. Zistila som ze otec je zastupca vlastnikov, dostava 1000,- mesacne za zaklade mandatnej zmluvy, nechceli mu dat ziadne potvrdenie, mam vlastne vypisy z banky kde mu to chodi. Tak prosim poradte kam to zaradit?