hwang
18.04.11,08:45
Dobrý deň. Chcem požiadať o radu. Ako postupovať, keď zamestnankyňa nemá deti a už t.č. vyčerpala tohtoročný nárok "P"-čiek na návštevu lekára. Už ich má za sebou 9, čím prekročila v tomto mesiaci už o 2xP. Mám jej dať nejaké písomné upozornenie, a tieto 2 dni nezaplatiť? A ako to bude s platením odvodov do SP a ZP? Mám jej dať upozornenenie na porušenie prac. disciplíny? Je to mladá žena, je nám jasne známe, že klame a využíva § na súkromné čely. Vďaka za odpoveď.
Tweety
18.04.11,06:47
Dobrý deň. Chcem požiadať o radu. Ako postupovať, keď zamestnankyňa nemá deti a už t.č. vyčerpala tohtoročný nárok "P"-čiek na návštevu lekára. Už ich má za sebou 9, čím prekročila v tomto mesiaci už o 2xP. Mám jej dať nejaké písomné upozornenie, a tieto 2 dni nezaplatiť? A ako to bude s platením odvodov do SP a ZP? Mám jej dať upozornenenie na porušenie prac. disciplíny? Je to mladá žena, je nám jasne známe, že klame a využíva § na súkromné čely. Vďaka za odpoveď.
Tieto dva si nad limit, si odpracuje, alebo ich jednoducho bude mať nezaplatené.
hwang
18.04.11,07:30
Ďakujem za Váš príspevok. Aj keď jej tie 2 dni nezaplatíme, odvody za ňu za tie dni do Soc. poisť. a zdrav. poisťovne odviesť musíme, však?
širi1
19.04.11,08:35
pozor, prerušuje sa jej poistné v SP pokiaľ je neplatené voľno; možno by bolo lepšie jej dať dovolenku
ivka70
19.04.11,08:56
O com to pisete, tu nejde o klasicke neplatene volno, zamestnankyna ma narok na volno podla dolezvyrazneneho bodu par. 141 ZP, jednoducho bude to "paragraf", ale s nulovou nahradou. Ziadne upozornenie, ziadne sankcionovanie. Snad si uvedomi sama, ked nedostane peniaze.
Inak mala vsetky potvrdenia od lekara na nevyhnutne potrebny cas? Nedalo sa vysetrenie uskutocnit mimo prac. casu? Trvajte na pisani odchodu od lekara na kazdej priepustke ..... kontrolujte taketo zneuzivanie .....

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci


(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
ivka70
19.04.11,08:57
pozor, prerušuje sa jej poistné v SP pokiaľ je neplatené voľno; možno by bolo lepšie jej dať dovolenku

Nic sa jej neprerusuje, nejde o neplatene volno ako take ....
ivka70
19.04.11,08:57
Ďakujem za Váš príspevok. Aj keď jej tie 2 dni nezaplatíme, odvody za ňu za tie dni do Soc. poisť. a zdrav. poisťovne odviesť musíme, však?

Odvody jej odvediete zo zvysku mzdy ... snad nebude na "P"ckach cely mesiac .....
hwang
29.04.11,06:25
Zamestnankyňa už v min. mesiaci vyčerpala 7x celodenné ošetrenie na seba. V tomto msiaci ďaľšie 3x P na doprovod člena rodiny (rodiča), čo začala využívať i na poobednú zmenu 14.00-22.00 hod. Oznámila som jej, že akceptujeme P na doprovod člena rodiny len do 18.00 hod. a potom má prísť do práce. Dovolenku jej na pol dňa uznať nechceme, nakoľko nás klame a viac v práci nie je, ako je. Ona sa ohrádza s inšpektorátom práce, že keď má v potvrdení na doprovod člena rodiny napísané od lekára "platí na celý deň", tak vraj má na to nárok. To je pravda, keby to bolo v prípade rána, ale na poobednú??? A platí celodenné ošetrenie 14x??? (9 celodenných za rannú má už vyčerpaných). Ďakujem.
veronikasad
29.04.11,06:27
Zamestnankyňa už v min. mesiaci vyčerpala 7x celodenné ošetrenie na seba. V tomto msiaci ďaľšie 3x P na doprovod člena rodiny (rodiča), čo začala využívať i na poobednú zmenu 14.00-22.00 hod. Oznámila som jej, že akceptujeme P na doprovod člena rodiny len do 18.00 hod. a potom má prísť do práce. Dovolenku jej na pol dňa uznať nechceme, nakoľko nás klame a viac v práci nie je, ako je. Ona sa ohrádza s inšpektorátom práce, že keď má v potvrdení na doprovod člena rodiny napísané od lekára "platí na celý deň", tak vraj má na to nárok. To je pravda, keby to bolo v prípade rána, ale na poobednú??? A platí celodenné ošetrenie 14x??? (9 celodenných za rannú má už vyčerpaných). Ďakujem.
žiadaj od zamestnankyne potvrdenie odchodu z vyšetrenia na priepustke.

Platené volno sa poskytuje na čas strávený na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení.

§ 141 Zákonníka práce

2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
hwang
29.04.11,08:52
A ako je to v prípade, ked na potvrdení od lekára má potvrdené/napísané, že platí na celý deň. Pri rannej zmene to akceptujeme, ale v prípade prac. doby 14.00-22.00 hod.??! A hlavne ešte ked je to potvrdenie vystavené, že tam bol ako doprovod s rodinným príslušníkom? Ďakujem.
veronikasad
29.04.11,10:16
A ako je to v prípade, ked na potvrdení od lekára má potvrdené/napísané, že platí na celý deň. Pri rannej zmene to akceptujeme, ale v prípade prac. doby 14.00-22.00 hod.??! A hlavne ešte ked je to potvrdenie vystavené, že tam bol ako doprovod s rodinným príslušníkom? Ďakujem.
Tak ako som napísala v predchádzajúcom príspevku.

Vypracuj internú smernicu, oboznám s ňou zamestnancov (treba počítať s časom na cestu do práce od lekára).
Ak párkrát zamestnanca vrátiš, aby si dal doplniť lekárovi čas odchodu, viac mu celý deň na priepustku nenapíše. Zamestnavatel nebude konať v rozpore so Zákonníkom práce.

Pri doprovode rod. príslušníka je to rovnaké ako pri vlastnom vyšetrení. Chýbajúci čas si musí vykryť dovolenkou, alebo nadpracovať (ak do práce nepríde).