Dašena O.
18.04.11,08:46
Prosím o radu - vystavili sme zálohovú faktúru 1.3.2011, ktorá nám bola uhradená 24.3.2011, teraz ideme vystaviť daňovú faktúru k zálohovej, s vyčíslením DPH - dátum vystavenie 18.4.2011. Musíme odviesť DPH za mesiac marec, alebo si to môžme dať do DPH za apríl /sme mesační platcovia DPH/?
Ďakujem
Tweety
18.04.11,07:04
Prosím o radu - vystavili sme zálohovú faktúru 1.3.2011, ktorá nám bola uhradená 24.3.2011, teraz ideme vystaviť daňovú faktúru k zálohovej, s vyčíslením DPH - dátum vystavenie 18.4.2011. Musíme odviesť DPH za mesiac marec, alebo si to môžme dať do DPH za apríl /sme mesační platcovia DPH/?
Ďakujem
Za mesiac marec musíte odviesť dp z prijatej platby, dátum dodania bude teda 24.3..
Dašena O.
18.04.11,07:22
A keď to dáme do apríla, koľko penále zaplatíme pri kontrole, nevie niekto náhodou? Konateľ totiž stojí na tom že to mám dať do apríla.Ďakujem
petra:-)
18.04.11,07:32
DPH patrí určite do marca a to v zmysle § 19 ods. (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti, t.j. vo Vašom prípade od dátumu prijatia preddavkovej platby ste v zmysle § 71 povinný vystaviť faktúru s rozpisom na základ dane a daň
§71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Dašena O.
18.04.11,07:44
Veď ja mu to tvrdím, ale on to che aj tak dať do apríla a chce viedieť, koľko bude pokuta ak bude kontrola, lebo teraz nemá peniaze na DPH a jedná sa o dosť vysokú sumu.
Tweety
18.04.11,07:46
Veď ja mu to tvrdím, ale on to che aj tak dať do apríla a chce viedieť, koľko bude pokuta ak bude kontrola, lebo teraz nemá peniaze na DPH a jedná sa o dosť vysokú sumu.
A potom na vysokú pokutu bude mať? Pretože z vysokej sumy je aj pokuta vysoká. Skús si to overiť na stránke DR.
petra:-)
18.04.11,07:51
Veď ja mu to tvrdím, ale on to che aj tak dať do apríla a chce viedieť, koľko bude pokuta ak bude kontrola, lebo teraz nemá peniaze na DPH a jedná sa o dosť vysokú sumu.

§ 35 a § 35b zákona o správe daní a poplatkov.