Enie
18.04.11,10:03
Ahojte poraďáci. Mám situáciu z ktorej neviem ďalej.
Po kontrolovaní účtovníctva som prišla na to, že máme vystavenú faktúru, ktorá bola predmetom zápočtu. Avšak nemám proti doklad, teda došlú faktúru. Po pátraní sa zistilo, že dodávateľ neposlal faktúru a ani ho netrápilo, že našu nemá vyrovnanú. Je to však faktúra z roku 2005 za drobný majetok (počítačové komponenty) v sume 184183,50 Sk s DPH. Teraz mi poslali tú faktúru, takže som si pripojila obálku k nej. Čo však s ňou? Môžem ju zaúčtovať do roku 2011? Čo s DPH? Ešte k tomu väčšina toho tovaru je už dávno nefunkčná a vyradená.
Ďakujem aspoň za nejakú radu.
Katarina
18.04.11,15:53
Vzájomný zápočet sa robí na PF a VF. Ak ste v roku 2005 nemali prijatú faktúru ako ste ju mohli započítať.
Enie
19.04.11,06:23
Zápočet sa nerobil, lebo nebol protidoklad. Ja som len v roku 2011zistila, že mám VF a nie je uhradená, tak som začala pátrať. A zistila som, že sme v roku 2005 nedostali DF. Tak mi ju poslali teraz ale s dátumami v roku 2005. Preto sa pýtam, ako dám tú DF do účtovníctva, aby som mohla urobiť zápočet a "zbaviť" sa tak aj svojej VF.
Zita5
19.04.11,06:27
Zápočet sa nerobil, lebo nebol protidoklad. Ja som len v roku 2011zistila, že mám VF a nie je uhradená, tak som začala pátrať. A zistila som, že sme v roku 2005 nedostali DF. Tak mi ju poslali teraz ale s dátumami v roku 2005. Preto sa pýtam, ako dám tú DF do účtovníctva, aby som mohla urobiť zápočet a "zbaviť" sa tak aj svojej VF.


Mali ste dostať vlastne do rúk "Opis Faktúry " vystavený dňa.....Samozrejme , že je potrebný aj doklad o doručení, buď to niekto prevzal osobne , ale poštou .

Je však zaujímavé , že za toľké roky nikto neprišiel na to , že sa do firmy nedostala FA z roku 2005. Neviem čoho sa FA týkala, či tovaru, alebo služieb, ale potom by sa dala aj spochybniť inventarizácia v predchádzajúcich rokoch .
Enie
19.04.11,06:36
je to za drobný majetok (počítačové komponenty) v sume 184183,50 Sk s DPH (to je suma spolu za všetko) a väčšina toho je už dávno nefunkčná.
Tak ja robím "poriadky" po bývalej ekonomke, takže som na to prišla teraz. Môžem si to teda dať do tohto roku? a aj odpočítať 19% DPH?
Zita5
19.04.11,06:55
je to za drobný majetok (počítačové komponenty) v sume 184183,50 Sk s DPH (to je suma spolu za všetko) a väčšina toho je už dávno nefunkčná.
Tak ja robím "poriadky" po bývalej ekonomke, takže som na to prišla teraz. Môžem si to teda dať do tohto roku? a aj odpočítať 19% DPH?

Mám chápať , že suma 184 183,50 Sk nebola uhradená do dnes a nikomu nechýbala ?

Uplatnenie odpočtu DPH už vopred vylučujem.
Zita5
19.04.11,07:05
je to za drobný majetok (počítačové komponenty) v sume 184183,50 Sk s DPH (to je suma spolu za všetko) a väčšina toho je už dávno nefunkčná.
Tak ja robím "poriadky" po bývalej ekonomke, takže som na to prišla teraz. Môžem si to teda dať do tohto roku? a aj odpočítať 19% DPH?

Ja by som sa držala hesla : Nehas čo ťa nepáli . Surovo neuplatnenú DPH by som zaúčtovala do výdavkov neovplyvňujúcich ZD a zápočet by som uznala , za podmienky, že mám riadne doklady a je viditeľné, kedy FA z roku 2005 prišla .A ešte k tomu jeden podpis podnikateľa.Samozrejme, že píšem z pohľadu JU .

Za tým môžu byť veci , do ktorých nevidíte ani Vy ani ja .
Enie
19.04.11,07:25
a ako je to z pohľadu PU?
KEJKA
19.04.11,11:16
rovnako.
DF zaúčtujete, náklad by som dala na 428-významná suma, DPH tiež. Vlastne celú faktúru by som zaúčtovala na 428 MD.
321/311 zápočet je možný do poznámky, že ide o zápočet z r. 2005
/nakoľko v r.2008 musel byť dodanený, ale nebol z dôvodu nezaúčovania/.
Enie
19.04.11,11:34
Ďakujem krásne za odpovede:)
kacenka255
19.08.11,05:43
ahojte poradaci, chcela by som vas poziadat o radu. Nemenovana spolocnost vystavovala od roku 2007 faktury za nasu domenu na zlu fakturacnu adresu a tym padom sa faktury ku mne nedostali. od zaciatku tohto roka mi zacali chodit upomienky od exekutorskej spolocnosti. ked som zacala patrat ze co to vlastne je prisla som na to ze su to uz spominane poplatky za domeny. ani jednu z tychto faktur nemam v uctovnictve. vcera mi postou prisli vsetky opisy faktur s rucne poprepisovanymi fakturacnymi adresami a podpisom zodpovednej osoby danej spolocnosti od roku 2007. faktury som nasledne uhradila, viete mi poradit ako to dostat do uctovnictva v zmysle DzP a DPH? dakujem
kacenka255
19.08.11,08:21
,
KEJKA
19.08.11,17:08
náklady - daňovo poriešiš podľa HV minulých rokov /zisk, strata/
DPH si odpočítaš v období, kedy si faktúry dostala - musia však splňovať náležitosti v zmysle Z_DPH. Nie som si istá, či ručne popresivané údaje ti DU uzná.
kacenka255
22.08.11,06:12
uhm takze ked evidujem nerozdeleny zisk minulych rokov tak to odpocitam zo 428 a ktore teraz nalezitosti v zmysle DPH myslis? dakujem