KATIE79
04.01.06,16:21
Musi mat zivnostnik zalozeny podnikatelsky ucet, alebo moze na podnikanie pouzivat aj osobny ucet? Bude si uplatnovat pausal.
Pepa
04.01.06,15:25
Nemusíš mať zriadený podnikateľský účet.
Aknazuz
04.01.06,17:14
Nemusíš mať zriadený podnikateľský účet.
podnikatelsky ucet zriadeny byt nemusi, ale danovemu uradu musi zivnostnik jednoznacne preukazat, ktore prijmy z osobneho uctu patria do zivnosti. A aby sa nemusel s DU hadat o prijmoch, preto je vyhodne podnikatelsky ucet zalozit a prijmy su jednoznacne. Zalozi predovsetkym na pocte takychto prijmov.
Katija
04.01.06,17:57
Ja by k tomu čo už bolo povedané pridala ešte to, že keď sa daňovník rozhodne používať svoj osobný účet na podnikanie je podľa § 31 ods. 6 zákona 511/1992 povinný splniť si do 30 dní oznamovaciu povinnosť a teda nahlasiť na príslušný DÚ jeho číslo a banku, v ktorej je vedený.
Tym sa z osobného účtu stane vo vzťahu k DÚ podnikateľský účet so všetkým, čo k tomu patrí. Tak si to treba najprv zvážiť či to je výhodné, kým sa pre takéto riešenie daňovník rozhodne.
Katija:) :cool:
Paula
04.01.06,18:09
Myslím, že ak iba jeden, tak potom radšej podnikateľský (i keď niektoré banky tieto účty poplatkami viac zdierajú), kvôli platbám súvisiacim s podnikaním. Tu však treba dať do výdavkov OZD mesačný poplatok za vedenie účtu alikvótne - podľa množstva pohybov podnikateľských a súkromných.
Pepa
05.01.06,07:02
Tie príjmy na osobnom účte zdokladujem veľmi jednoducho - buď sú k tomu faktúry alebo provízne listy alebo niečo - len tak mi peniaze na účet nenabehnu /teda aspoň mne nie/.
Zadávateľka otázky uvádza, že výdaje budú % z príjmov - teda pohyby na účte neúčtujem - nevediem predsa účtovníctvo.
Nebudem banky kŕmiť mojimi peniazmi. Toť môj názor.