toju
18.04.11,12:53
ahojte. čo nastavá ak sud urcil prevod bytu za absolutne neplatny? pisomne to pride do 30 dni a hned to nadobudne pravoplatnosť? ako je to potom s vystahovanim z bytu? novy vlastnik ma poslat vyzvu? dakujem vopred za odpovede
draik
22.04.11,12:29
Právoplatnosť nadobudne rozsudok vtedy, ak sa voči nemu žiadna zo zúčastnených strán neodvolá. Právoplatný rozsudok bude podklad pre zápis do katastra (obnoví sa pôvodný stav, ak na základe zmluvy predtým došlo ku vkladu vlastníckeho práva). Vlastník by mal poslať písomnú výzvu, keď to inak nepôjde, bude potrebné žiadať o vypratanie.
danushka
22.04.11,12:58
Ešte malá pripomienka...
Ak sa jedná o neplatný prevod členských práv družstevného bytu, tak kataster s tým nič nemá.
Treba hlavne počkať na právoplatný rozsudok, ak sa nik neodvolá voči rozsudku, treba si nechať potvrdiť právoplatnosť rozsudku pečiatkou súdu.
toju
09.05.11,09:10
ešte otázka v súvislosti s týmto . ked pride pisomny rozsudok tym padom nadobuda pravoplatnosť , čiže možem s tym rovnopisom ísť na bytove družstvo nech na zaklade toho ma odhlasia z bytu?je samozrejme ze nemienim platit preddavky na byt ked viem ze nie som vlastnik. alebo to mozem urobit az vtedy ked na liste vlastníctva bude novy vlastnik?
Mária27
09.05.11,10:27
ešte otázka v súvislosti s týmto . ked pride pisomny rozsudok tym padom nadobuda pravoplatnosť , čiže možem s tym rovnopisom ísť na bytove družstvo nech na zaklade toho ma odhlasia z bytu?je samozrejme ze nemienim platit preddavky na byt ked viem ze nie som vlastnik. alebo to mozem urobit az vtedy ked na liste vlastníctva bude novy vlastnik?
Toju, vás spravuje bytové družstvo? ten neplatný prevod bol od obce, nie?
Pokiaľ v byte bývaš, musíš predsa platiť, aj keď nie si vlastník. Ak ťa budú chcieť vysťahovať, mali by ti dať náhradný byt. Dovtedy nemusíš odísť, lebo chybu si neurobila ty, ale vlastník. Ak budeš byt odovzdávať, urobte riadny protokol.
toju
09.05.11,15:53
mária ano byt spravuje bytove družstvo, ale teraz nastane povodny stav kedy vlastnikom bude mesto. bude opat mestským bytom. co sa stane ak nebudem platit inkaso a vlastne aj nedoplatok z vyučtovania z min. roku? ved vlastne aj zmluva s bytovym družstvom je neplatna. mam pravdu?ten byt bol mestsky, potom ho odkupila babka potom sme ho kupili my. tam islo o tu neplatnost babky s mestom, kt.teda uznali za neplatnu.
Mária27
09.05.11,17:43
Tam sa zrušilo len vlastníctvo. Platiť mesačne aj vyúčtovanie by si musela, aj keby si bola nájomníčkou, aj keby si užívala byt neoprávnene. Bezdôvodné obohatenie by sa vymáhalo v takej výške ako platby vlastníka.
Tebe by tiež mohli dokázať bezdôvodné obohatenie. Neužívala si byt bez dôvodu, len teraz ten právny dôvod (vlastníctvo) odpadol. Máš však právo užívať byt z iného dôvodu - že ti musia dať náhradný byt, dovtedy sa nemusíš vysťahovať. Platiť ale musíš. Ak tam nechceš bývať, odovzdaj byt vlastníkovi protokolom.

§ 451 obč.z.

(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.

(2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.
toju
10.05.11,06:11
no nechcem tam byvat, resp. odkedy sme sa dozvedeli ze sa o nom sudime tak sme tam ani nebyvyali, prenajimali sme ho. mozem im ho odovzdat teda este skor ako sa uskutocni prevod na lv? lenze ak to teda nebudem nahodou platit tak tam bude dlh a bytove druzstvo to nebude chciet previest na inu osobu . tusim tak to je
Mária27
10.05.11,06:44
no nechcem tam byvat, resp. odkedy sme sa dozvedeli ze sa o nom sudime tak sme tam ani nebyvyali, prenajimali sme ho. mozem im ho odovzdat teda este skor ako sa uskutocni prevod na lv? lenze ak to teda nebudem nahodou platit tak tam bude dlh a bytove druzstvo to nebude chciet previest na inu osobu . tusim tak to je

Rozhodnutie súdu nadobudne právoplatnosť 15 dní po doručení poslednému účastníkovi konania - za predpokladu, že sa nik neodvolá. Choď na súd a daj si vyznačiť právoplatnosť. Keďže v tomto prípade sa vlastníctvo zapíše do katastra záznamom ku dňu právoplatnosti rozhodnutia, v ten deň aj prestávaš byť vlastníčkou.

Môžeš ísť aj priamo za vlastníkom-obcou a už teraz sa dojednať o protokolárnom odovzdaní-prevzatí bytu. Bytové družstvo s tým nič nemá, len mu nahlásiš ukončenie bývania ako správcovi.
toju
10.05.11,07:31
takze za byt teraz vyhodim uplne zbytocne 140 eur+vyuctovanie za min.rok. super. pravoplatnosť na sude si mozem dat potrvrdit az po tych 15 dnoch ci hned ako mi bude dorucene?