Grišula
18.04.11,12:55
prosím poraďte mi kde sú podrobne rozpísané otázky a odpovede na účtovanie v alfe. Strávila so tu dve hodky ale nič dôležité som nenašla.
Moja konkrétna otázka. Ako mám zaúčtvať bločik na kt. je rozpísané základ dane, dan a čo mi vlastne robí šarapaty je položka oslobodené od dane. Mne to v alfe nejde do jedného účt. prídadu. Mám ten pd zaúčtovať na dva krát? ( teda rozpísať aby koncová suma sedela?)
veronikasad
18.04.11,10:58
prosím poraďte mi kde sú podrobne rozpísané otázky a odpovede na účtovanie v alfe. Strávila so tu dve hodky ale nič dôležité som nenašla.
Moja konkrétna otázka. Ako mám zaúčtvať bločik na kt. je rozpísané základ dane, dan a čo mi vlastne robí šarapaty je položka oslobodené od dane. Mne to v alfe nejde do jedného účt. prídadu. Mám ten pd zaúčtovať na dva krát? ( teda rozpísať aby koncová suma sedela?)
o čo konkrétne ide ? DPH-čka sa dá rozpísať, ale pokial to chceš zaradiť v peň.denníku do dvoch stlpcov - to nejde.

tu je téma, ktorú hladáš

http://www.porada.sk/t4907-ako-na-alfu.html?highlight=alfa
rodina1
18.04.11,11:00
prosím poraďte mi kde sú podrobne rozpísané otázky a odpovede na účtovanie v alfe. Strávila so tu dve hodky ale nič dôležité som nenašla.
Moja konkrétna otázka. Ako mám zaúčtvať bločik na kt. je rozpísané základ dane, dan a čo mi vlastne robí šarapaty je položka oslobodené od dane. Mne to v alfe nejde do jedného účt. prídadu. Mám ten pd zaúčtovať na dva krát? ( teda rozpísať aby koncová suma sedela?)
Podľa mňa ti to pôjde.
Dáš si Výdavok - pokladnica. Klikneš na Rozpis - otvorí sa ti okno. Do riadku s 20% DPH zadáš sumu buď s DPH, alebo najskôr zapíšeš základ a dopočíta ti DPH aj celkovú sumu. V tej istej tabuľke do riadku s 0% DPH zadáš sumu, ktorá je oslobodená od DPH. A máš celkovú sumu bločku.
Grišula
18.04.11,11:28
Ved prave o to sa snažím aby som si v klude mohla tie sumy rozpisať ale nejde to. je mozné že mám niečo zlé nastavené.? Ďakujem
rodina1
18.04.11,11:29
Ved prave o to sa snažím aby som si v klude mohla tie sumy rozpisať ale nejde to. je mozné že mám niečo zlé nastavené.? Ďakujem
Si platiteľ DPH alebo neplatiteľ?
rodina1
18.04.11,11:31
Ak si platiteľ, možno nemáš nastavené, že si platiteľ. Treba ísť cez Čísleník - režim účtovania a tam nastaviť platiteľ DPH. Potom ti už rozpísať sumy pôjde.
Grišula
18.04.11,11:35
som paltitel DPH a mam to aj nastavene :(
rodina1
18.04.11,11:36
som paltitel DPH a mam to aj nastavene :(
Tak potom nie je možné, aby sa ti pri kliknutí na Rozpis neotvorila tabuľka.
Grišula
18.04.11,11:46
Jednoducho mi to nejde rozpisat ked dam sumu napr. 1250 pri 50eur osl. od dane, potom zaklad 1000 dan 200 spolu by mi to malo dat 1250 ale rozpisat mi to nejde. Bude to velka chyba ked si zauctujem najskor tych 1200 a do dalsieho riadku 50? Ved spolu mi to aj tak da 1250? dakujem
Grišula
18.04.11,11:49
Mne sa tabulka otvori ale ked chem rozpisovat tak ma to jednoducho nepusti. Vypocita mi len 20% dan ale plus 0% alebo inu nie .
rodina1
18.04.11,11:50
Jednoducho mi to nejde rozpisat ked dam sumu napr. 1250 pri 50eur osl. od dane, potom zaklad 1000 dan 200 spolu by mi to malo dat 1250 ale rozpisat mi to nejde. Bude to velka chyba ked si zauctujem najskor tych 1200 a do dalsieho riadku 50? Ved spolu mi to aj tak da 1250? dakujem
Klikla si na to okno "Rozpísať"?
Grišula
18.04.11,11:55
ano klikla bavim sa s tym uz vyse tyzdna a nic.
rodina1
18.04.11,12:00
ano klikla bavim sa s tym uz vyse tyzdna a nic.
Skús sa ešte raz pozrieť, či máš dobre nastavené, že si platiteľ. Ak áno, potom ti nezostáva nič iné, len zavolať do Krosu.
Grišula
18.04.11,12:00
Aj tak dakujem za pochopenie a radu.
veronikasad
18.04.11,13:19
Aj tak dakujem za pochopenie a radu.
Zruš si zakliknutie "automaticky dopočítavať".

Najskôr zadaj sumu v sadzbe nula a potom vyplň všetky stlpce v sadzbe 20 % ručne. (niekedy to blbne tiež, treba najskôr zadať základ dane, daň a až nakoniec sumu spolu)
Bežne to tak robím pri nákupe dialničnej známky.
Grišula
18.04.11,19:47
AJ ked som to tak skusala nejde mi to,proste mi nevypocita spolu 0% a 20% dan. Keby som to zauctovala na dva krat je to chyba? ved suma spolu by sedela.Dakujem
veronikasad
19.04.11,03:48
AJ ked som to tak skusala nejde mi to,proste mi nevypocita spolu 0% a 20% dan. Keby som to zauctovala na dva krat je to chyba? ved suma spolu by sedela.Dakujem
máš demo verziu alebo ostrú ? V ostrej to podla návodu v predch. príspevku funguje.

O akú účt.operáciu ide ? Čo ti vlastne neide zaúčtovať. Vyplňaš to cez tlačítko rozpísať vedľa sumy, ako ti radila Jarmilka a máš zrušené zakliknutie dopočítať ?
Grišula
19.04.11,12:14
mozete mi niekto vysvetlit ked otvorim policko . zdanitelne obchody . je tam riadok cislo 15 , co to je? mozem tam vpisat sumu ktora je oslob. od dane? dakujem
Grišula
19.04.11,12:15
ano robila som to tak ale nepustilo ma to rozpisat :(
Grišula
18.07.11,18:50
Uz som sa pomaly zorientovala v Alfe a celkom je to fajn dokonca som prisla uz aj na to ako rozpisat sumu na 0% a zaroven 20% DPH ;)
Mam vsak otazocku. Ako zistim ci robim to uctovnictvo spravne? Nechcem mat problemy s danovakmi.
Ak mi moze niekto poradit ako mam zauctovat Poliaka, ktory nam sem tam dovezie tovar bez DPH. My si k cene pridame 20%DPH plus marza.PD mam v zlotych niekedy v eurach a na sumu bez DPH.Treba ho specialne hlasit na DU?
veronikasad
18.07.11,21:01
Uz som sa pomaly zorientovala v Alfe a celkom je to fajn dokonca som prisla uz aj na to ako rozpisat sumu na 0% a zaroven 20% DPH ;)
Mam vsak otazocku. Ako zistim ci robim to uctovnictvo spravne? Nechcem mat problemy s danovakmi.
Ak mi moze niekto poradit ako mam zauctovat Poliaka, ktory nam sem tam dovezie tovar bez DPH. My si k cene pridame 20%DPH plus marza.PD mam v zlotych niekedy v eurach a na sumu bez DPH.Treba ho specialne hlasit na DU?
Máš od polského dodávatela faktúru + príjmový doklad? Ak ano, urobíš pri nahrávaní faktúry do záväzkov samozdanenie.
Grišula
19.07.11,18:05
Dakujem a je nejaky dokument ktory treba vypisat a podat na DU ze mam dodavatela z Polska?
Katka22
19.07.11,20:17
Dakujem a je nejaky dokument ktory treba vypisat a podat na DU ze mam dodavatela z Polska?

Nič netreba hlásiť na DU :)
Katrina13
13.10.11,05:02
Dobrý deň, viete mi prosím poradiť? Nahadzujem splátkový kalendár - úver a keď zadám dátum vystavenia a došlo dňa:26.8 -vtedy bol úver poskytnutý, ale chcem nahodiť aj budúci rok po jednotlivých splátkach, kde je už dátum splatnosti 7.1.2012, tak mi vypíše hlášku, že bude záväzok chybne uložený, že to musí súvisieť s daným účtovným obdobím a prosím poradte mi ako má byť uvedený dátum daňovej povinnosti -26.8 stále? kedy bol úver poskytnutý?