milenia
18.04.11,13:43
Ahojte, prosim o radu - podlieha myto a diaľničné poplatky platené v krajinách EU vyfakturované platcom DPH registrovanom v danej krajine platcovi DPH registrovanemu v SR samozdaneniu?

Napr. talianska spoločnosti mi vyfakturuje myto /bez DPH/.

Samozdanim či nie?
Ďakujem.
alicacka
18.04.11,11:49
My tieto veci riešime cez Shell, kde nič nesamozdaňujeme. Shell-ka nám vyfakturuje napr. diaľničný poplatok v Taliansku bez DPH, a my to zaúčtujeme v JÚ ako výdavok ovplyvňujúci ZD. Dúfam, že je to tak správne, lebo som sa o tom radila aj s poradcom.
milenia
18.04.11,11:58
My tieto veci riešime cez Shell, kde nič nesamozdaňujeme. Shell-ka nám vyfakturuje napr. diaľničný poplatok v Taliansku bez DPH, a my to zaúčtujeme v JÚ ako výdavok ovplyvňujúci ZD. Dúfam, že je to tak správne, lebo som sa o tom radila aj s poradcom.

Aj mne to faktúruje SHell, alebo DKV EUROPE alebo TOLL COLLECT. Ide však o to, že sú to spoločnosti , ktoré majú pridelené IČ DPH - a mne to pripadá, ako služba fakturovaná v rámci únie.

Takisto ako keď ja vyfakturujem nejakú službu do EU platcovi DPH - on má povinnosť ju samozdaniť, ja ju uvediem do súhrnného výkazu.
alicacka
18.04.11,12:07
Milenia, prosím ťa, a ty to ešte samozdanuješ ?
alicacka
18.04.11,13:55
Inak, ak by si mala samozdaniť, tak by si mala mať odvolávku na faktúre k samozdaneniu. SKús pozrieť.
milenia
18.04.11,14:48
Milenia, prosím ťa, a ty to ešte samozdanuješ ?

Nesamozdaňujem, iba skúmamame s koleginami, či to účtujeme dobre. Niektoré krajiny nám vyúčtujú mýto a diaľničné poplatky so zahraničnou DPH a tú si potom žiadame. Iné krajiny bez DPH - samozdaniť, či nie?
milenia
18.04.11,14:50
Inak, ak by si mala samozdaniť, tak by si mala mať odvolávku na faktúre k samozdaneniu. SKús pozrieť.

Čo za odvolávku by to mohlo byť? Napríklad, že služba bude predmetom dane v krajine odberateľa?
alicacka
19.04.11,04:44
No ja dávam odvolávku nasledovnú, keď fakturujem do zahraničia platiteľovi DPH, že si to tam má samozdaniť:
Dodanie služby je podľa článku 193 až 196 smernice Rady 2009/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 oslobodené od dane a ide o služby, ktorú je povinný zdaniť prijímateľ služby.
My dodávame prepravné služby.
alicacka
19.04.11,04:51
Nesamozdaňujem, iba skúmamame s koleginami, či to účtujeme dobre. Niektoré krajiny nám vyúčtujú mýto a diaľničné poplatky so zahraničnou DPH a tú si potom žiadame. Iné krajiny bez DPH - samozdaniť, či nie?


Ja by som rada vedela ohľadom toho žiadania DPH. Akým systémom to robíte ? Cez stránku DRSR ? Prosím ťa, mohla by si mi to bližšie špecifikovať ? Zadávate viackrát do roka ? Ešte s tým nemám skúsenosti, ale pravdepodobne budem musieť, lebo šoféri nám nosia aj bločky na ktorých je DPH, nielen faktúry máme od Shellky, kde si cez nich žiadame vratky.
alicacka
19.04.11,04:52
Ešte by som uviedla, že ja mám také bločky zo zahraničia, kde je uvedené, že mýtne nepodlieha DPH. T.j. ani v ich krajine by sa z toho DPH neplatilo.
alicacka
19.04.11,05:19
Zisťovala som si na Shellke, že u nich netreba nič samozdaňovať, iba keby išlo napr. o odtiahnutie vozidla /kód 69 - to je ich číslo služby/.
milenia
19.04.11,10:04
Ja by som rada vedela ohľadom toho žiadania DPH. Akým systémom to robíte ? Cez stránku DRSR ? Prosím ťa, mohla by si mi to bližšie špecifikovať ? Zadávate viackrát do roka ? Ešte s tým nemám skúsenosti, ale pravdepodobne budem musieť, lebo šoféri nám nosia aj bločky na ktorých je DPH, nielen faktúry máme od Shellky, kde si cez nich žiadame vratky.

Cez elektronicku podatelnu - inak to ani nejde. Na drsr si najdi k tomu postup, lebo je stanovena minimalna suma, o ktoru sa da ziadat, z hlavy ti to nepoviem.

Je to ziadost o vratenie zahranicnej DPH. Z blockov sme neziadali, iba z faktur, blocky prave riesime, ci budeme ziadat. Takze podas si tu ziadost, je to jednoduche, je v nej uvedene co kde treba napisat. Faktury je treba predtym naskenovat a pred odoslanim ziadosti ich pripojit k tej ziadosti. Na kazdy stat vyplnis zvlast ziadosť. Par dni na to ta vyzve DU na kontrolu dokladov. Chcu vidiet vystavene faktury - ci nefakturujes sluzby vyslovene oslobodene od DPH - ci si nemas uplatnit iba pomernu cast dane.

Takto som to pochopila ja. Ale ziadne obavy, ziadanie zahr. DPH nie je nic zlozite.
milenia
19.04.11,18:46
Medzičasom sme zistili, že mýto a diaľničné poplatky sa považuje vo väčšine štátov za daň.
alicacka
27.04.11,08:10
Cez elektronicku podatelnu - inak to ani nejde. Na drsr si najdi k tomu postup, lebo je stanovena minimalna suma, o ktoru sa da ziadat, z hlavy ti to nepoviem.

Je to ziadost o vratenie zahranicnej DPH. Z blockov sme neziadali, iba z faktur, blocky prave riesime, ci budeme ziadat. Takze podas si tu ziadost, je to jednoduche, je v nej uvedene co kde treba napisat. Faktury je treba predtym naskenovat a pred odoslanim ziadosti ich pripojit k tej ziadosti. Na kazdy stat vyplnis zvlast ziadosť. Par dni na to ta vyzve DU na kontrolu dokladov. Chcu vidiet vystavene faktury - ci nefakturujes sluzby vyslovene oslobodene od DPH - ci si nemas uplatnit iba pomernu cast dane.

Takto som to pochopila ja. Ale ziadne obavy, ziadanie zahr. DPH nie je nic zlozite.

Ďakujem pekne za odpoveď. Ešte s tým nemám žiadne skúsenosti. Zatiaľ sme registrovaní len k súhrnnému výkazu a DPH zo zahraničia by nám mal vybavovať splnomocnenec FDE Dánsko. Len neviem, čo s ostatnými bločkami a faktúrami, na ktoré nie sme registrovaní na vratky u Shellky. Tie si asi musíme samy žiadať späť.
Silkov
25.02.12,20:57
Je účtovanie dial. poplatkov správne? Z ban. účtu predplácame dial. poplatky - DE "Toll Collect", ktorý v PD účtujem ako VNZD (napr. 1000eur) a pri doručení mesačného rozpisu z Toll Collect prejazdený preddavok účtujem cez interný doklad - VOZD (napr. 312 eur). Prosím