free_cool_in
18.04.11,18:03
Dobrý deň! Prosím o pomoc pri nasledujúcich situáciách:
Otázka ohľadom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) pri predaji nehnuteľnosti (položená aj v téme zaoberajúcej sa DPH, ale tu to "žije" oveľa aktívnejším životom a veľa z vás je zdatných aj v otázkach daní).
1. ÚJ kúpila v roku 1998 nehnuteľnosť od občana, v tej dobe nebola platcom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html). Dnes platcom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) je a ide ju predávať PO. Musí odvádzať DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) na výstupe? Vie mi niekto odpovedať?
2. ÚJ (s. r. o.) zaplatila omylom platbu z podnikateľského účtu takú, ktorá je však osobného charakteru (životné poistenie). Ako takéto prípady riešite?
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc!
a_je_to
18.04.11,17:07
1. Keďže nákup nebol od platiteľa DPH a bol bez uplatnenia odpočtu DPH, nevzťahujú sa na predaj povinnosti podľa § 54 ZoDPH. Keďže sa predáva viac, ako po 5 rokoch od prvého použitia, možno ju predať ako oslobodenú od DPH, podľa § 38, ods. 1, ZoDPH.
2. Mylnú platbu treba zaúčtovať, ako pohľadávku voči cudzej osobe 378/221, alebo ak ide o spoločníka, tak 355/221 a požadovať úhradu.
free_cool_in
18.04.11,21:21
1. Keďže nákup nebol od platiteľa DPH a bol bez uplatnenia odpočtu DPH, nevzťahujú sa na predaj povinnosti podľa § 54 ZoDPH. Keďže sa predáva viac, ako po 5 rokoch od prvého použitia, možno ju predať ako oslobodenú od DPH, podľa § 38, ods. 1, ZoDPH.
2. Mylnú platbu treba zaúčtovať, ako pohľadávku voči cudzej osobe 378/221, alebo ak ide o spoločníka, tak 355/221 a požadovať úhradu.

Vravím, že tu to žije :-) Ďakujem naozaj!
Ešte by som sa chcel spýtať - podnikateľský subjekt sa rozhodol, že bude zamestnancom prispievať na stravné celou sumou obedu (nie len do výšky 55%). To znamená, že keď príde faktúra, ako ju treba rozúčtovať? Je mi jasné, že zvyšných 45% bude daňovo neuznaných, ale ako by ste to zaúčtovali Vy? Dajme tomu, že faktúra za obedy s DPH je 60 € (uvažujme, že suma jedného obedu neprekročila 3,80 €). Vďaka
KEJKA
19.04.11,05:08
prispievať môže nákladovo 2,09 a zvyšok dá zo SF -ak je dostatočne vysoký, alebo ho vydotuje zo zisku.
teda 527 mD a 472 MD
free_cool_in
26.03.12,09:15
Dobrý deň, milí poraďáci!
Zaujíma ma viacero otázok. Pri postupnom doúčtovávaní bankových výpisov zisťujem, že ÚJ mi zrejme nedodala faktúru (nemám ju zaúčtovanú a ani v dokladoch), jej úhradu však vidím na bankovom účte. Čo robiť v takomto prípade, ak daná faktúra neexistuje, resp. nie je k dispozícií a nie je možnosť sa k nej dopátrať? Účtovať ako mylnú platbu?
free_cool_in
26.03.12,12:29
Pomoze mi niekto, prosim?
Dav
26.03.12,12:45
1.zavolať ÚJ, čo to má byť
2. pokúsiť sa identifikovať platbu z textu na bankovom výpise
3.prekontrolovať číselné rady vyšlých faktúr, či v nich nie je medzera
4. prekontrolovať minulé obdobie, či nejde o starú pohľadávku
5. vrátiť platbu tomu, kto ju poukázal
6. zaúčtovať ako mimoriadny výnos
7. dúfať, že ÚJ nezabudla na ďalšie faktúry
free_cool_in
26.03.12,13:14
Ale to je úhrada, nie inkaso - na tom bankovom výpise. Čiže z bankového účtu odišla platba, ktorú nemám s čím spárovať. Tu postupujem ako?
Dav
26.03.12,13:27
Pohľadávka voči štatutárovi - konateľovi, spoločníkovi.

Aj mylnú platbu treba identifikovať a žiadať omylom poukázané peniaze späť. Niekto v UJ peniaze poukazoval, musel mať identifikačné údaje, alebo sa pomýlil.

Ak spracovávaš účtovníctvo igelitkovým spôsobom a nevieš v rámci ročnej závierky ukončiť problém korektne, t.j. dopátraním sa pravdy, je pohľadávka voči štatutárovi lepšie riešenie ako mylná platba. (Niekedy spôsobí aj obnovu pamäte)
free_cool_in
26.03.12,13:47
Okey, fajn. Verim, ze nakoniec sa ku vsetkym tym fakturam dopatram. A UJ je platcom DPH mesacnym - co robit v pripade, ak teraz dostanem do ruky fakturu napr. za 03/2011? Myslim, ze tam sa to potom posudzuje podla toho, ze ci ta faktura "len" neskoro prisla (napr. posta, neskoro ju poslali) a mozem ju dat do najblizsieho DP, alebo ci to je len z chyby UJ a tym padom uz nemam narok na odpocet a dam to ako nedanovy vydavok (tu DPH z faktury)?
free_cool_in
26.03.12,18:33
Posúvam. Kto pomôže? Ako mám zaúčtovať faktúru (najmä z titulu DPH), ak nechcem podávať opravné a ÚJ mi ju dá až teraz, pričom prináležala napr. 03/11?
avalik
26.03.12,18:40
Posúvam. Kto pomôže? Ako mám zaúčtovať faktúru (najmä z titulu DPH), ak nechcem podávať opravné a ÚJ mi ju dá až teraz, pričom prináležala napr. 03/11?

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
free_cool_in
26.03.12,19:17
Takže ak to správne chápem, tak jednoducho len zaúčtujem tú faktúru vtedy, kedy mi ju ÚJ jednotka dodá a uplatním si odpočet DPH vtedy tiež. Áno?
avalik
26.03.12,19:19
Takže ak to správne chápem, tak jednoducho len zaúčtujem tú faktúru vtedy, kedy mi ju ÚJ jednotka dodá a uplatním si odpočet DPH vtedy tiež. Áno?

ja to chapem rovnako ... dufam, ze to DPH experti potvrdia :)
Badko
26.03.12,19:37
ja to chapem rovnako ... dufam, ze to DPH experti potvrdia :)

Ja to robím tak isto - vtedy keď fa dojde - vtedy ju dám do nákladov a uplatním DPH a poznačím dátum
prijatia
free_cool_in
26.03.12,19:56
Hej, ale mna zaujima fakt, ak UJ fakturu mala, ale zabudla ju zaevidovat, resp. ju neposunula uctovnikovi. Uhradila ju, uctovnik to zbadal na konci roka a patral po nej. Nasli ju, s datumom spred tristvrte roka.... Co s nou?
Dav
26.03.12,20:15
Dodatočné priznanie, najneskôr za 12/2011.
free_cool_in
26.03.12,21:35
A aj v pripade, ze si nechcem uplatnit DPH? Myslim, ze som tu cital niekde, ze sa da zauctovat DPH ako nedanovy vydavok a vyhnut sa tak dodatocnemu danovemu priznaniu.
KEJKA
26.03.12,21:58
to samozrejme môžeš.
free_cool_in
30.03.12,16:16
Dobry den, vazeni Poradaci!
Termin podania DP k DzP je tu a ja sa trapim s jednym problemom... UJ evidovala urcite zavazky voci svojmu dodavatelovi (vysoka suma, asi 100 000€). Mimosudne sa vsak dohodli, ze po zaplateni urcitej sumy (asi 20 000€) upusti od jej vymahania. UJ tak urobila, zaplatila sumu a my sme dostali papier, ze stav nasich zavazkov je uz nulovy.
Kto mi, prosim Vas, poradi, ako to zauctovat a ako s DzP?
Dakujem krasne milym a ochotnym ludom tu na porade.
free_cool_in
31.03.12,07:32
Posúvam a pekne prosím o pomoc
Dav
31.03.12,07:50
Dobry den, vazeni Poradaci!
Termin podania DP k DzP je tu a ja sa trapim s jednym problemom... UJ evidovala urcite zavazky voci svojmu dodavatelovi (vysoka suma, asi 100 000€). Mimosudne sa vsak dohodli, ze po zaplateni urcitej sumy (asi 20 000€) upusti od jej vymahania. UJ tak urobila, zaplatila sumu a my sme dostali papier, ze stav nasich zavazkov je uz nulovy.
Kto mi, prosim Vas, poradi, ako to zauctovat a ako s DzP?
Dakujem krasne milym a ochotnym ludom tu na porade.

Zrekapitulujem fakty : PU, záväzok bol evidovaný, čiastočne zaplatený...

V PU mal byť záväzok zaúčtovaný na nákladových účtoch. Ak bol náklad 100, úhrada 20,záväzok je vysporiadaný, 80 je výnos a je predmetom dane z príjmu.

Otazka : koľko zo 100 bolo v nákladoch a z čoho sa 100 skladá. ( Príklad : 20 materiál, 30 zmluvná pokuta, 50 penále, alebo 100 =materiál) V niektorých prípadoch by sa nemuselo zdaniť celých 80.
free_cool_in
31.03.12,08:23
Zrekapitulujem fakty : PU, záväzok bol evidovaný, čiastočne zaplatený...

V PU mal byť záväzok zaúčtovaný na nákladových účtoch. Ak bol náklad 100, úhrada 20,záväzok je vysporiadaný, 80 je výnos a je predmetom dane z príjmu.

Otazka : koľko zo 100 bolo v nákladoch a z čoho sa 100 skladá. ( Príklad : 20 materiál, 30 zmluvná pokuta, 50 penále, alebo 100 =materiál) V niektorých prípadoch by sa nemuselo zdaniť celých 80.
Ďakujem, DAV. Ten záväzok je na materiál celý. A na akom nákladovom účte by som ho mal evidovať? Všetko to bolo za nákup materiálu - toto účtovanie však robila účtovníčka JU, mne dala do ruky len záväzky, ktoré som prijal a ponížili predajnú cenu podniku. Preto nerozumiem tomu nákladovému účtu.
Dav
31.03.12,08:33
Ďakujem, DAV. Ten záväzok je na materiál celý. A na akom nákladovom účte by som ho mal evidovať?
501 analytická evidencia.
Materiál - zásoby účtované A, alebo B spôsobom? Materiál už bol spotrebovaný?
Ako sa o materiáli účtovalo : 111,343/321(379), 112/111, 501/112; alebo 504,343/321(379)
Úhrada MD321/D211(221) 20, vysporiadanie 321 : MD 321/D 648 .
free_cool_in
31.03.12,08:38
501 analytická evidencia.
Materiál - zásoby účtované A, alebo B spôsobom? Materiál už bol spotrebovaný?
Ako sa o materiáli účtovalo : 111,343/321(379), 112/111, 501/112; alebo 504,343/321(379)
Úhrada MD321/D211(221) 20, vysporiadanie 321 : MD 321/D 648 .

Nákup tovaru, ktorý nám predala FO bol 504/372 (DPH sa pri predaji podniku neuvažuje). Prevzatie záväzkov bolo 372/379.
Je to úplne zle? Či? Ten tovar (nadobudnutý kúpou podniku) sa v tom roku aj predal.
Dav
31.03.12,18:37
Nákup tovaru, ktorý nám predala FO bol 504/372 (DPH sa pri predaji podniku neuvažuje). Prevzatie záväzkov bolo 372/379.
Je to úplne zle? Či? Ten tovar (nadobudnutý kúpou podniku) sa v tom roku aj predal.

Odvolávam sa na Cenigovú a jej Podvojné účtovníctvo, lebo nemám osobnú skúsenosť.
372 záväzky z kúpy podniku:
nadobudnutý majetok ocenený v reálnej hodnote : 04.,11.,2..,3../372
prevzaté záväzky ocenené v obstarávacej cene : 372/2..,3..,4..,
Ak je reálna cena iná ako obstarávacia cena, rozdiel sa účtuje na 015 Godwill
Doporučujem prečítať zmluvy, faktúry a všetko okolo kúpy zásob, aj o znížení záväzku.
Mám dojem, že nemusí ísť o výnos, ktorý treba zdaniť, ale treba postupovať podľa účtu 015 a odpisovať Godwill.
Tovar najprv na 131 , obstaranie, zaradenie 132/131 a potom 504/132