wildstorm
18.04.11,18:10
V prvom prípade sa ospravedlnujem, ak som príspevok dala do zlej témy. chcem sa poradit, ci existuje nejaky zakon ci vyhlaska o tom, kedy (v akych dnoch) ma prebiehat externe studium. Ide o to, ze externe studium vyuzivaju hlavne pracujuci ludia, ktorí si nemozu brat dovolenku uprostred tyzdna len kvoli skuske.

Momentalne studujem v Ziline a pracujem v Bratislave (v praci som len dva mesiace). Skusku nam na externom studiu dali v stredu - uprostred tyzdna. Tym padom som v patovej situacii - dovolenku este nemam narok, a keby mi aj dali jeden den volno, ist "na otocku" hore dole BA-ZA a spat, aby som vo stvrtok bola v praci, dost tazke. Hlavne to neriesi problem toho, ze dalsie tyzdne nam tiez naplanovali skusky uprostred tyzdna. Po obrateni sa na vyucujucu s tym, aby prelozila termin na vikend mi bolo odpovedane, ze jej sa cez vikend neda. Tak teraz mi prosim poradte, ci je tu daka moznost, ako sa chranit a branit. Ved to som mohla ist rovno studovat denne.

Dakuujem:mee:
Mária27
18.04.11,19:18
Kedysi bývali prednášky v sobotu a tak sa snažili dávať aj skúšky. Dnes je to asi všade cez týždeň (prednášky piatok- sobota, ale aj vo štvrtok).
Podmienky štúdia si treba zistiť vopred, najmä ak nie je žiadna dohoda so zamestnávateľom. Zvyšovanie kvalifikácie zamestnanca môže a nemusí byť jeho záujmom.
Snaž sa dohodnúť so zamestnávateľom aspoň na poskytovaní neplateného voľna. Inak, ak chceš študovať, budeš musieť meniť zametnanie.
ErinErin
19.04.11,10:04
V Zákonníku práce bola zmienka v tom zmysle, že zamestnávateľ by nemal brániť vzdelávaniu zamestnanca. Ak vzdelávanie nie je v záujme zamestnávateľa (ide napr. o úplne iné odbetvie) a neexistuje dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancom o vzdelávaní, tak tomu rozumiem tak, že napr. na spomínanú skúšku by zamestnanca mal uvoľniť - ale je to na úkor zamestnanca ako dovolenka alebo neplatené voľno. Snáď to tu tí v paragrafoch skúsení vysvetlia, ako to presne je... Ktovie, ako to bude v novom Zákonníku práce a či nejaký nakoniec bude... :D
ivka70
19.04.11,10:07
V Zákonníku práce bola zmienka v tom zmysle, že zamestnávateľ by nemal brániť vzdelávaniu zamestnanca. Ak vzdelávanie nie je v záujme zamestnávateľa (ide napr. o úplne iné odbetvie) a neexistuje dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancom o vzdelávaní, tak tomu rozumiem tak, že napr. na spomínanú skúšku by zamestnanca mal uvoľniť - ale je to na úkor zamestnanca ako dovolenka alebo neplatené voľno. Snáď to tu tí v paragrafoch skúsení vysvetlia, ako to presne je... Ktovie, ako to bude v novom Zákonníku práce a či nejaký nakoniec bude... :D

To, ze by zamestnavatel mal zamestnanca na skusku uvolnit, je skor tvoje zbozne zelanie ako to, ze by to vyplyvalo zo ZP.
Ak zamestnanca na studium nevyslal zamestnavatel, nemusi ho uvolnovat na skusky vobec. Je to jeho dobra vola, ak to urobi.
ivka70
19.04.11,10:08
a keby mi aj dali jeden den volno, ist "na otocku" hore dole BA-ZA a spat, aby som vo stvrtok bola v praci, dost tazke.
Dakuujem:mee:

Dnes, ked sa trasa BA-ZA da urobit za menej ako 2 hodiny?
X ludi tu trasu denne prekonava hore dolu ......

Prave kvoli takymto problemom je jednodyuchsie studovat v mieste pracoviska alebo pracovat v mieste sidla vysokej skoly. Uvolnit sa na 2 hodiny na skusku sa zvycajne da.
dara
19.04.11,10:23
ja študujem tiež externe. Je to náročné, pokiaľ Vám robí zamestnávateľ problémy. Neexistuje taký zákon ani nič podobné. Externé štúdium neznamená, že skúšky a prednášky Vám budú automaticky plánovať iba na víkend, aj ja som si to kedysi myslela, no po rokoch štúdia už viem, že to vôbec tak nie je, naviac cca 90% skúšok máme iba cez týždeň. Jedine brať si na to dovolenku, pokiaľ Vám neumožní si čerpať náhradné voľno prípadne neplatené.

Pre tých mzdového účtovníctva viac znalých, keď jej radíte neplatené voľno, musel by byť zamestnávateľ veľmi ochotný ho po dňoch poskytovať, pretože mzdárka by musela pani odhlasovať z poisťovne a späť prihlasovať, ak sa nemýlim, ktorá mzdárka by bola taká ochotná.

Ja takú skúsenosť nemám.

Ale budem rada, ak sa ešte niekto vyjadrí, pretože táto téma zaujíma aj mňa.
ErinErin
19.04.11,10:30
To, ze by zamestnavatel mal zamestnanca na skusku uvolnit, je skor tvoje zbozne zelanie ako to, ze by to vyplyvalo zo ZP.
Ak zamestnanca na studium nevyslal zamestnavatel, nemusi ho uvolnovat na skusky vobec. Je to jeho dobra vola, ak to urobi.

Hľadám, že kde to tam bolo, ale nič nevidím. Pána Fera - tým tvrdením som operovala pred šéfkou, keď som sa pripravovala na štátnicu z jazyka a v ďalšom zamestnaní som ako "advokát chudobných" :Dpodporila kolegu, ktorý študoval VŠ. Medzitým študujú ďalšie dve kolegyne... V oboch prípadoch to zabralo. Žeby len preto, že to neboli žiadni právnici a mali rešpekt z paragrafov? Ivka70, veľmi to nerozširuj! :D:D:D
Ale nevyplýva právo na vzdelávanie z iného zákona - ako ľudské právo?
Mária27
19.04.11,11:00
Ale nevyplýva právo na vzdelávanie z iného zákona - ako ľudské právo?

Vyplýva, ale u druhého zamestnávateľa.:)
ErinErin
19.04.11,11:22
Vyplýva, ale u druhého zamestnávateľa.:)

Mária27, ešte ma napadlo: Povedzme že zamestnanec diaľkovo študuje a má termín skúšky. Zamestnávateľ ho "nepustí" a zamestnancovi vznikne "škoda" - x-ročné úsilie v ťahu. Nie je to bránenie v osobnom živote zamestnanca, resp. jeho určité poškodenie?
Mária27
19.04.11,11:38
Mária27, ešte ma napadlo: Povedzme že zamestnanec diaľkovo študuje a má termín skúšky. Zamestnávateľ ho "nepustí" a zamestnancovi vznikne "škoda" - x-ročné úsilie v ťahu. Nie je to bránenie v osobnom živote zamestnanca, resp. jeho určité poškodenie?
Zamestnávateľ si bráni svoje práva. Ak nesúhlasil so štúdiom, nemôže zamestnanca uvoľniť, zamestnanec si musí nájsť také zamestnanie, kde mu to umožnené bude. Máme právo aj na zamestnanie a mnohí zamestnanie nemajú.

Treba si uvedomiť, že z každého zamestnania sa jednoducho nedá na jeden deň odísť, ani na 2 hodiny, napr. pri priehradke, kde nie je iný zamesnanec na zastúpenie. Navyše teraz je to aj prerušenie, ako píše dara ...
mzdarka renca
19.04.11,11:52
Mária27, ešte ma napadlo: Povedzme že zamestnanec diaľkovo študuje a má termín skúšky. Zamestnávateľ ho "nepustí" a zamestnancovi vznikne "škoda" - x-ročné úsilie v ťahu. Nie je to bránenie v osobnom živote zamestnanca, resp. jeho určité poškodenie?

aj ja externe študujem a viem, že nie je len jeden termín na skúšky, ale u nás ich máme 3 a potom ďalšie, ak niekto skúšku nespraví, alebo má iné dôvody, prečo na skúšku v riadnom termíne nemôže prísť. Na tvojom mieste by som sa skontaktovala s profesorom, ktorý ťa má skúšať a vysvetliť mu situáciu a opýtať sa ho, či nemá termín aj cez víkend, aj keď by v tom termíne skúšal inú skupinu, či ročník.
dara
06.05.11,05:07
No ja študujem externe taktiež, no ako je písané vyššie, nie vždy tomu tak je. A závisí to od školy a profesorov, u nás sú "niekto" a z x skúšok možno 1 padne na víkend a ostatné si musíš robiť cez pracovné dni. Ja mám na to svoj názor, veľa spolužiakov v štúdiu podporujú dokonca si čerpajú voľno len tak, akoby boli vp ráci a nemíňajú si dovolenku. Keďže ja nie som ten prípad, viem čo to je študovať, keď Vás nechcú uvoľňovať z práce.
wildstorm
06.05.11,06:31
No ono je to tak, že aj keď situáciu vysvetlím a pekne požiadam o víkendový termín, príde mi od profesora odpoveď, že aj on má nárok na odpočinok cez víkend. Takže tu už neni o čom. Jediné, čo sa mi podilo dosiahnuť bolo to, aby okrem utorkových termínov dali aj jeden pondelkový - čo síce situáciu nerieši, keďže dovolenku si musím vybaviť (otázka, či mi ju dajú, keďže som bez nároku), ale aspoň tam môžem ísť v nedelu z domu a nemusím behať hore dole BA-ZA, ZA-BA.
wildstorm
06.05.11,06:40
Dnes, ked sa trasa BA-ZA da urobit za menej ako 2 hodiny?
X ludi tu trasu denne prekonava hore dolu ......

Prave kvoli takymto problemom je jednodyuchsie studovat v mieste pracoviska alebo pracovat v mieste sidla vysokej skoly. Uvolnit sa na 2 hodiny na skusku sa zvycajne da.


No ja som študovala prve tri roky tak, že som bola nezamestnana a byvala v MT a do ZA dochadzať sa dalo. Potom však už vyžiť z podpory a občasnej brigady bolo ťažke, pracu, ktorú som chcela som v MT nenašla. Presťahovala som sa do Ba kvoli práci, ale štúdium som mala (aj mám) v pláne dokončiť. Ale teraz je ten rozpor práca vs. štúdium - o obe mám záujem a preto nechcem zanedbávať ani jedno a snažím sa nájsť kompromis.. Ale keď ten kompromis nikto nechce poskytnúť, je to ťažko. Ešte podotýkam, že nevlastním auto, aby som BA-ZA mohla robiť na otočku za 2 hodiny :)