marko.x
18.04.11,18:19
Dobý deň, chcem sa opýtať. V roku 2004 som nadobudol byt darovacou zmluvou od jedného pána. Prešlo niekoľko rokov a darca začal mať problémy s alkoholom, na čo aj zomrel v roku 2008. Na byte nebolo žiadne bremeno podľa výpisu z katastra. Minulý rok som daroval 1/10 bytu bratovi aby dostal úver a následne mi tú 1/10 vrátil. Potom som si ja vybavil hypotek. úver na prerábku bytu a zaručil som sa bytom. Život išiel ďalej, až pokiaľ mi včera nezazvonili holohlavý chlapci, že či viem, že nebohý darca mal veľké dlžoby. Vraj ja som obdarovaný a mám vyplatiť jeho dlžoby. Viete mi poradiť, čo mám robiť?
buchač
18.04.11,16:28
Dobý deň, chcem sa opýtať. V roku 2004 som nadobudol byt darovacou zmluvou od jedného pána. Prešlo niekoľko rokov a darca začal mať problémy s alkoholom, na čo aj zomrel v roku 2008. Na byte nebolo žiadne bremeno podľa výpisu z katastra. Minulý rok som daroval 1/10 bytu bratovi aby dostal úver a následne mi tú 1/10 vrátil. Potom som si ja vybavil hypotek. úver na prerábku bytu a zaručil som sa bytom. Život išiel ďalej, až pokiaľ mi včera nezazvonili holohlavý chlapci, že či viem, že nebohý darca mal veľké dlžoby. Vraj ja som obdarovaný a mám vyplatiť jeho dlžoby. Viete mi poradiť, čo mám robiť?
...ohol sa aj Ty ...:cool:
Mária27
18.04.11,17:36
Dar nie je dedičstvo, aby sa z neho vyplácali dlhy pôvodného majiteľa.

Darovanie by sa dalo napadnúť v súvislosti s dlhmi len podľa § 42a občianskeho zákonníka do troch rokov, ak by sa dlžník takto zbavil majetku v úmysle obabrať veriteľa a previedol by majetok na osobu blízku ...
buchač
18.04.11,18:01
Dobý deň, chcem sa opýtať. V roku 2004 som nadobudol byt darovacou zmluvou od jedného pána. Prešlo niekoľko rokov a darca začal mať problémy s alkoholom, na čo aj zomrel v roku 2008. Na byte nebolo žiadne bremeno podľa výpisu z katastra. Minulý rok som daroval 1/10 bytu bratovi aby dostal úver a následne mi tú 1/10 vrátil. Potom som si ja vybavil hypotek. úver na prerábku bytu a zaručil som sa bytom. Život išiel ďalej, až pokiaľ mi včera nezazvonili holohlavý chlapci, že či viem, že nebohý darca mal veľké dlžoby. Vraj ja som obdarovaný a mám vyplatiť jeho dlžoby. Viete mi poradiť, čo mám robiť?


Dar nie je dedičstvo, aby sa z neho vyplácali dlhy pôvodného majiteľa.

Darovanie by sa dalo napadnúť v súvislosti s dlhmi len podľa § 42a občianskeho zákonníka do troch rokov, ak by sa dlžník takto zbavil majetku v úmysle obabrať veriteľa a previedol by majetok na osobu blízku ...

Lenže tu nejde o dar a ani o dedičstvo ...je jedno totiž , ako sa to po tej správnej právnej stránke nazýva ...

Tu je to iný pojem , tiež z oblasti práva ...no to už nie Občiansky zákonník , ale Trestné právo , kde sa tento prostriedok berie ako " vydieranie " ...
Mária27
18.04.11,18:07
Nepletiem sa do trestného práva, ale pod vydieraním si predstavujem niečo iné.
buchač
18.04.11,18:12
Nepletiem sa do trestného práva, ale pod vydieraním si predstavujem niečo iné.

...holohlaví chlapci ...

§ 189
Vydieranie

(1) Kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až šesť rokov.

(2) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,
b) na chránenej osobe,
c) z osobitného motívu, alebo
d) a spôsobí ním väčšiu škodu.

(3) Odňatím slobody na desať rokov až dvadsať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, alebo
b) a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na dvadsať rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám alebo smrť viacerých osôb,
b) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
Mária27
18.04.11,19:11
Kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel,,,

Ani jedno tu spomenuté nebolo.
arizona
18.04.11,19:22
Dobý deň, chcem sa opýtať. V roku 2004 som nadobudol byt darovacou zmluvou od jedného pána. Viete mi poradiť, čo mám robiť?
...
Mne sa na tomto pribehu nieco nezda...:confused:
Len tak pre nic za nic, nik nedaruje niekomu cudziemu majetok vacsej hodnoty...nazyvas ho "jednym panom", takze asi to nie je nejaky rodinny vztah.
Preco sa ten pan ,ak mal dlhy nezbavil majetku predajom,ale darovanim?

Alebo si ten pan tie dlhy zacal robit naozaj az po tom, co ti ten byt daroval?
/v tom pripade sa ta to asi netyka/

Naozaj si o nicom nevedel ? :confused:;)

atd...
buchač
18.04.11,19:23
Kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel,,,

Ani jedno tu spomenuté nebolo.

...hm , tiež pravda ...

Ale už v nie jednom , nie dvoch príspevkoch v hocakej téme ( trebárs aj v receptoch , diéte ......a mohol by som pokračovať od A - Z ) nebolo spomenuté to alebo onô , čo by hodné zreteľa malo byť ...

Keď čítam tak , alebo onak , tak pod pojmom " holohlaví chlaci ( to som aj ja inak ) v tejto súvislosti z tzv. vrátením dlžoby sa mi vynára len jedno ...

A tým je to to " vydieranie " , nech tento čin budeme nazývať hocako ...

A čo nebolo , ešte stále vždy môže byť ...to spomenuté myslím teraz ...
Viacerí už skončili na traumačke za oveľa menšie " dlžoby " ...
Na druhej strane , tiež viacerí sedia za " navrátenie dlzôb "...
marko.x
19.04.11,05:01
Mne sa na tomto pribehu nieco nezda...:confused:
Len tak pre nic za nic, nik nedaruje niekomu cudziemu majetok vacsej hodnoty...nazyvas ho "jednym panom", takze asi to nie je nejaky rodinny vztah.
Preco sa ten pan ,ak mal dlhy nezbavil majetku predajom,ale darovanim?

Alebo si ten pan tie dlhy zacal robit naozaj az po tom, co ti ten byt daroval?
/v tom pripade sa ta to asi netyka/

Naozaj si o nicom nevedel ? :confused:;)

atd...

Nie nevedel, zaujímal ma len výpis z katastra, ktorý bol bez bremena. Samozrejme, že som zaň zaplatil,ale myslím, že v tedy sa platila nejaká daň z predaja alebo iná daň, už neviem. Bolo to jednoduchšie darovať.
Chobot
19.04.11,07:00
Nie nevedel, zaujímal ma len výpis z katastra, ktorý bol bez bremena. Samozrejme, že som zaň zaplatil,ale myslím, že v tedy sa platila nejaká daň z predaja alebo iná daň, už neviem. Bolo to jednoduchšie darovať.

Tak vidíš, teraz sa ti to vrátilo späť. Keď si to kupoval, mal si to urobiť kúpno-predajnou zmluvou a nie darovacou. Zastierali ste právny akt kúpy inou zmluvou - darovacou. Teraz ťažko niekomu vysvetlíš, že si ten byt vlastne kúpil. Pre iných si ho dostal darom a ak to bol cudzí človek, nie tvoja rodina, tak je to nanajvýš podozrivé. Veď kto cudzí len tak mirnix-dirnix daruje inému cudziemu človeku byt??

V tej černote si sám namočený, súhlasil si s podvodom voči štátu. Ešte aby ti na to neprišli a nekvalifikovali to ako daňový podvod.

S tými holohlavými súdruhmi to bude ťažšie ako s daňovm úradom. Záleží od toho, akí budú vytrvalí a naliehaví. Koľko vlastne ten "darca" dlhoval týmto súdruhom?

Po právnej stránke nemáš prečo niečo platiť za toho pána. Ty im nič nedlhuješ. Ale v podsvetí asi fungujú iné pravidlá. Každý, od koho môžu vymôcť peniaze je pre nich dobrý. Nezávidím ti...:rolleyes::cool::cool: