inguska08
18.04.11,18:29
Dobrý deň, všetkým poraďákom,prosím o radu: s.r.o. / platiteľ DPH/si v roku 2008 zaobstarala na základe zmluvy o poskytnutí spotrebného úveru úžitkový automobil. DPH nebolo ani v prvej zvýšenej splátke. ani v mesačných splátkach. Teraz ho chce spoločnosť postúpiť ďalej na základe zmluvy o postúpení práv a povinností... Fakturovať sa bude v zostatkovej účtovnej hodnote. Mám to fakturovať s DPH, alebo nie?
Luba
18.04.11,16:34
Samozrejme, že DPH nebola v žiadnych splátkach. Veď úver je iba poskytnutie peňazí na kúpu, to je od DPH oslobodené. Auto muselo byť kúpené buď na faktúru alebo kúpnu zmluvu od niekoho. Nakoľko ide o úžitkové auto, na 99% treba vystaviť pri predaji auta faktúru s DPH.
inguska08
18.04.11,17:03
Presne ako hovoríš, našla som tú faktúru. Ďakujem veľmi pekne za pomoc
LenkaBr
19.08.11,06:56
Dobrý deň, mám na vás velikánsku prosbu: Bože, ani neviem, ako to dať dohromady, tú otázku
Brali sme auto na úver (CarCredit) v 04/2009, splácanie 36 mesiacov. Bola jednorázovo odpočítaná DPH na základe FA od predajcu (úverové splátky sa už DPH nezaťažovali, lebo to nebol lízing).
Po 26. splátkach sme auto odstúpili a ďalšie splátky už spláca nový dlžník.

Čo však s fakturovanou sumou? Kamaráti - šéf s tým ďalším, sa dohodli len na prevzatí dlhu (tých 10 splátok). Za akú sumu by malo byť auto faktúrované - teda jeho "odstúpenie"? Je to na dohode medzi nimi (hoc aj za 1 euro? alebo za tých 26 splátok istiny - bez úrokov a poistného znížených o uplatnený odpis?
Čo s DPH, ktorú sme si pôvodne uplatnili v plnej výške? Zdaniť len tú sumu, na ktorej sa "dohodli" za to auto?
Prosím, majte so mnou trpezlivosť.