Zitulda
18.04.11,18:40
Prosím poradiť, čo môže byť príčinou, že dva stavebné kresliace programy, ( dva roky nepoužívané) teraz po čase nedajú sa používať...nedá sa kresliť. Ani výkresy už v nich nakreslené neviem s nimi pohnúť. Mala som ich legálne s kolegom, s ktorým sme spolupracovali. On nie je dosiahnuteľný aby som sa ho spýtala a teraz potrebujem kresliť a nemôžem. Mohla sa skončiť ich platnosť? Som nešťastná prosím pomôžte.
kergulaan
18.04.11,18:06
No ja ti v tom moc neporadim, nemam a ani som nikdy nerobil s kresliacimy programami, ale myslim si, ze by si mala napisat nazvy tych programov, lebo ich moze byt viac a kazdy je iny.
To je ako by si napisala ze ti nejde auto - pomozte - ale nenapisala znacku, typ motora a preco nejde - teda co nejde.
Zoltan Miklos
18.04.11,19:51
platnost licencie hadam nevyprsala. pokial raz kupis licenciu na software, mal by ti fungovat navzdy pre dany verziu softveru.

ako sa presne chova software? vies spustit program? alebo vobec ani nejde spustit? vypisuje nejake chybove hlasenie? alebo len zamrzne? ak zamrzne, tak zamrzne iba dany software, alebo cely pocitac? alebo je len nepouzitelne pomaly?

tie software-y su povodna, t.j. ta ista instalacia, ako pred 2 rokmi, alebo si si teraz preinstalovala nanovo?

ked je to 2 rocna instalacia, predpokladam, ze cely pocitac je taky zahlteny, ze proste nema zdroje (ako napr harddisk, pama:t, registre, atd...) aby zvladal dany software.

ak je to nova instalacie (t.j. preinstalovany soft), mozno, ze mas novsi operacny system, ktory uz nepodporuje danu verziu kresliaceho programu.

prosime viac popisat detailnejsie, ako sa dane kresliace programy (chybne) chovaju. ake su to vlastne programy?

neskusala si sa pozriet do Event logu, ci tam nemas nejake chybove hlasenia pre danu aplikaciu? (ludia, poradte co je to Event log po slovensky, ja som vyrastal na ENG Win)

inac ako nudzove riesenie - niektore graficke programy sa daju stiahnut v trial verzii (napr. 30 dni). mohla by si skusit zohnat najnovsiu trial verziu tvojho grafickeho programu a skusit, ci ti ten ide spustit, resp. editovat existujuce subory. toto je vsak iba docasne riesenie, ale moze ti to hadam dat trochu casu na spojazdnenie tej starej verzie, alebo budes musiet kupit novu verziu.
Zitulda
19.04.11,06:32
Obaja ste milí a ďakujem Vám, že ste reagovali. Je to Microstation V7 staršia a V8 novšia. Zoli máš pravdu a je možné, že je zahltený PC. Mám dva disky a na jednom je voľných 21 GB a na druhom iba8 GB. Už som si Vaše odpovede poslala synovi do práce a poprosila ho, či môže niekoho odborníka nájsť - tak príde asi zajtra.:( Idú ale sviatky a je možné, že až po sviatkach a mne neostáva nič iné len počkať. Pre informáciu Vám zatiaľ toľko...niektoré výkresy sú vo V7 a je celkom možné, že som ich otvorila vo V8 a teraz sú iba na čítanie a už ich v nižšej verzii neviem otvoriť...sú iba na čítanie. Vyššiu verziu mám asi rok pred preinštalovaním PC (to bolo pred dvoma rokmi. V nej som robila vtedy pár výkresov teraz sami nedá prepisovať text, keď chcem opraviť rozmery. Veľkosť oboch ja neviem zistiť, a mám otázku...je možné, že by bolo lepšie pracovať iba v novšej?
Ďakujem ešte raz :)
ladon
19.04.11,07:07
ahoj,

skus si konkretne vykresy - subory dat na nejake miesto mimo adresara kde je nainstalovany program (vytvor si zalohu tvojej prace) a nasledne skus preinstalovat software, odporucam tu novsiu verziu ktora je urcite kompatibilna so starsou a teda veci v nej vytvorene musi vediet otvorit. skus si dat len tu novsiu verziu ak nieje podmienena tou starou (ak to nieje iba nejaky update, resp datadisk). niekedy nerobi dobrotu ak su nainstalovane dve verzie jedneho programu. ak ti to takto v minulosti slo a teraz nefunguje, mozno sa ti "stratili" nejake dolezite casti softwaru, moduly, subory a podobne.

dalsia vec je ze mozno maju subory problem s pravami - ked teda vravis ze su "read-only" - nech sa ti na to pozrie tvoj syn, je to pravy klik na subor ->vlastnosti(properties) ->zabezpecenie (security) ->dole rozsirene (advanced) -> prava (permissions) a tam uvidis ci je tvoj uzivatel pridany a o tabulku spat vidis ake ma prava a podobne, ak mas admin prava zmen si to na plne prava-full control (ak nemas)

PS: ak mas zakupene licencie urcite od MS existuje nejaka podpora.

tak snad pomohlo :)
newmi
19.04.11,07:29
kuk sem (http://www.bentley.com/cs-CZ/Services/) ,stranka podpory pre tie programy, dokonca po cesky ;)
Zoltan Miklos
19.04.11,07:33
spominas, ze subory su len na citanie - skontrolovala si read-only atribut suboru? kazdy subor ma vo svojich vlastnostiach atribut 'read-only'. ked je tento zakliknuty, dany subor sa neda prepisaovat.
tento atribut sa stane aktivnym napr. ak je subor vypaleny na CD.
ak teda otvaras subor z CD, alebo bol archivovany na CD (alebo z ineho dovodu) je mozne ze ho mas jednoduch Read-only. takze klik pravym na subor, vyber poslednu moznost a skontroluj. kukni na obrazok.