fuldob
18.04.11,19:11
Zdravím,

Urcite sa podobna tema na porade uz objavila, no rad by som si precital Vas nazor a pripadne rady. Rekonstruujeme starsi RD a zvazujeme sposob vykurovania. Ide o 2 izby, kuchynu, wc a kupelku, spolu cca 80m2. V dome nieje zavedeny plyn, no pripojka je na pozemku. Poradte cim kurit, elektrika, plyn ? Ak plyn, gamatky ci kotol? Zbehlých poprosim aj o aspon priblizne info o zriadovacich cenach jednotlivych variant.
Dakujem za Vase odpovede, Boris
220870
18.04.11,17:16
jeden fakt.El.pôjde za pár rokov o 100% hore.Na vykurovanie el.potrebujete povolenie od elektrárni (budete veľkoodberateľ.).Nie všade to povolia.Ak rekonštruujete určite si urobte rezervu v podobe kachlí alebo krbu.Čo keby náhodou?
kisko@inmail.sk
18.04.11,17:31
No ja by som to urobil takto:ak máš čas a možnosť si nachystať drevo daj kotol na drevo+ radiatory+ bojler ohrievaný v zime kotlom na drevo a v lete plynovým kotlom.Ak dáš kotol na drevo aj plyn,máš záložné kúrenie ked nebudeš môcť kúriť drevom-dovolenka mimo domu... a v lete si sním budeš ohrievať teplúvodu.
kisko@inmail.sk
18.04.11,17:38
Mám také kúrenie v podobnom dome ako máš ty.Vstupné náklady vyššie,ale návratnosť.25 eur som platil mesačne za plyn a drevo som si nachystal za náklady 200 eur
miloslav13
18.04.11,18:34
ja mam pec na plyn a aj na ustredne, elektrika je draha a bude drahsia. ale daj si aspon dva sposoby kurenia elektrika a drevo (krb postaci ne jedno poschodie)
fuldob
19.04.11,04:59
Dakujem za odpovede,

Co v pripade, ze by som sa chcel vyhnut kureniu drevom...
Rad by som zvazil, ci by bolo /ak vylucime el./ lepsie zaviest plyn
do jednotlivych izieb a osadit gamatky,
alebo kupit kotol a radiatory a zaroven si nim
pripravovat TUV, ktora sa momentalne zohrieva el bojlerom ???
Oriešok
19.04.11,05:36
No, ak môžem poradiť alebo skôr sa podeliť o doterajšie skúsenosti s kúrením. Elektrinu na vykurovanie neodporúčam, veľká spotreba, čiže drahá prevádzka, a efektivita určite nižšia ako plyn. Ak by som stála pred otázkou vykurovania s možnosťou pripojenia na plynovú prípojku, riešila by som to radiátormi s vykurovaním na plyn + drevo (na miesto dreva môže byť aj uhlie), čiže pec na oboje palivo. A teplú vodu vyhrievať plynom, nie elektrickým bojlerom, najväčší žrút elektriny. Ako prídavný zdroj môže byť aj krb. My máme doma teplovzdušný krb a vykúri celý dom (jednopodlažný), ale v pohode by vykúril aj poschodie, keby bola väčšia krbová vložka. Nemenila by som ho za nič na svete. My síce máme elektrické kúrenie (konvektory, vtedy nebola iná možnosť a znovu investovať do radiátorov, prípojky a rozvrtávať celý dom, sme vyriešili krbom a neľutujem). Ale elektrikou kúrime len v prípadoch, keď sme mimo domu na dlhšie, trebárs víkend, inak kúrime len krbom a to i v zime - 30 stupňov Celzia. Vymenili sme okná za drevené s strojsklom a ušetrili sme na palive (dreve) jednu tretinu. Takže sú dôležité aj iné faktory, aby vykurovanie bolo ekonomické, efektívne a mohlo byť komfortné.
tienik
19.04.11,21:22
Tak ked to zhrniem:

1) ked vykurujem elektrikou urcite nie som velkoodberatel :-)
2) elektrika pojde hore, urcite, ale taktne sa mlci ze aj plyn a 100% aj drevo ked sa viac zacne davat pozor co kde kto rube bez povolenia
3) v dnesnej dobe je kazde kurenie zavisle od elektriny (neratam kadejake krbove "akoze" ustredne pokusy)
4) ak kurit elektrikou, tak iste nie konvertormi - su sice lacne, ale je to najvacsia blbost z hladiska kurenia - zle rozlozenie teploty, vysoka povrchova teplota...atd.

Na a konecne k jadru problemu. Kedze ide o starsi objekt, tak tepelne straty su iste vacsie. A ked k tomu vezmeme ze je na pozemku plyn, tak na 100% bude najvhodnejsie kurit v takomto pripade plynom, ci uz ekonomicky, ale aj konfortom. Elektrika je vyhodnejsia len pre objekty z nizkymi stratami.
Urcite by som ale riesil aspon jednoduchy krb, alebo pec - aby v pripade vypadku bolo aspon niekde teplo. Ale bez kadejakych sialenych rozvodov.
Kvietocek
08.08.11,08:30
Prosim Vas o radu. Opravujem starsi RD a riesim otazku kurenia. Je to RD na prizemi je 5 izieb a na poschodi 3 izby. Rozmyslam nad pecou na pevne palivo t.j. uhlie, koks, drevo nejaku (viadrusku alebo buderusku). Problem je ale v tom, ze v tom dome sa nebude stale byvat ("chata"). Ked bude zima nalejem fridex, aby mi nepopraskali radiatory, ale co s tou ostatnou vodou v dome?
TomasHC
08.08.11,09:36
No, ak môžem poradiť alebo skôr sa podeliť o doterajšie skúsenosti s kúrením. Elektrinu na vykurovanie neodporúčam, veľká spotreba, čiže drahá prevádzka, a efektivita určite nižšia ako plyn. Ak by som stála pred otázkou vykurovania s možnosťou pripojenia na plynovú prípojku, riešila by som to radiátormi s vykurovaním na plyn + drevo (na miesto dreva môže byť aj uhlie), čiže pec na oboje palivo. A teplú vodu vyhrievať plynom, nie elektrickým bojlerom, najväčší žrút elektriny.

Síce starší príspevok, ale chcem len poopraviť niektoré tvrdenia:

- veľká spotreba pri elektrine??? Straty domu sú rovnaké bez ohľadu na typ kúrenia. Rozdiel je len v prevádzkových nákladoch na kWh (ktoré sú pri plyn samozrejme nižšie).
- efektivita určite nižšia ako plyn??? Efektivitu premeny na teplo má vyššiu elektrina.
- bojler nemusí nutne byť najväčším žrútom elektriny. Aj bojler má straty (tým väčšie, čím má väčší objem a tenšiu izoláciu) a je jedno či vodu ohrievaš elektrinou alebo plynom - straty sú rovnaké, zase je o len o cene za kWh energie.