szokeeva
04.01.06,18:29
Nie som si istá pri výpočte stravného /r.2005/ preto prosím o dobrú radu
Jedná sa o pracovnú cestu,ktorá trvá 2 dni a to nasledovne:
1.deň: od 7 hod.-do 24 hod na území SR ,t.j 17 hod. - stravné 122.-sk
2 deň: od 0 hod.-do 7 hod na území SR,t.j. 7 hod.-stravné 80.-sk
od 7 hod - do 13 hod.na území ČR,t.j.6 hod.stravné/25%/ 150.-CZK
od 13 hod.-do 19 hod. na území SR t.j. 6 hod.-stravné 80.-sk
je to tak správne?,alebo mám časť pracovnej cesty na Slovensku v 2.deň sčítať a poskytnúť stravné pre časové pásmo od 12-do 18 hod.t.j.- 122.-sk.
Usmernite ma prosím.

Dobrá rada nad zlato!
Aknazuz
04.01.06,18:11
Ja posudzujem den ako celok, cize druhy den na Slovensku spocitam vsetky hodiny na Slovensku a stravne je teda v pasme 12-18 h t.j. 122,- Sk. Pri prvom sposobe by vlastne vychadzalo 160,- Sk a to by som neobhajila ako naklad.
Chobot
05.01.06,09:44
Nie som si istá pri výpočte stravného /r.2005/ preto prosím o dobrú radu
Jedná sa o pracovnú cestu,ktorá trvá 2 dni a to nasledovne:
1.deň: od 7 hod.-do 24 hod na území SR ,t.j 17 hod. - stravné 122.-sk
2 deň: od 0 hod.-do 7 hod na území SR,t.j. 7 hod.-stravné 80.-sk
od 7 hod - do 13 hod.na území ČR,t.j.6 hod.stravné/25%/ 150.-CZK
od 13 hod.-do 19 hod. na území SR t.j. 6 hod.-stravné 80.-sk
je to tak správne?,alebo mám časť pracovnej cesty na Slovensku v 2.deň sčítať a poskytnúť stravné pre časové pásmo od 12-do 18 hod.t.j.- 122.-sk.
Usmernite ma prosím.

Dobrá rada nad zlato!

V tomto prípade je správny postup ako opísala aknazuz, pretože ide o jednu služobnú cestu. Tvoj postup by sa aplikoval, ak by išlo o dve služobné cesty v rámci jedného dňa. Vtedy treba posudzovať a vypočítavať náhrady za každú cestu osobitne.

V prípade viacerých služobných ciest v rámci jedného dňa treba prihliadať na dĺžku jednotlivých ciest ale najmä to, či častá zmena pracoviska vyplýva z osobitného charakteru povolania. Vtedy totiž je možné uplatniť ustanovenia §5 ods. 4 zákona 283/2002. Nebudem tu teraz rozispovať, aké rôzne možnosti môžu nastať a ako ich riešiť, bolo by to len zavádzajúce.
Zita5
05.01.06,10:42
mimotemy

Prosím Vás , ako mám vyplatiť zamestnancovi stravné ak bol na služobnej ceste , ale pri tom mal aj stravnú poukážku v hodnote 80 Sk . Jedná sa o 5 dní v mesiaci . Každý jednotlivý deň bola SC v rôznom časovom inervale .
Mám cenu stravnej poukážky odpočítať a vyplatiť len rozdiel .

Napr. Stravné mu vychádza celkom 512,- Sk , ale pritom mal stravné poukážky v hodnote 4 x 80,- Sk = 320,- Sk

Vyplatím rozdiel 192,- Sk ? Alebo , neberiem na to ohľad , že zamestnanec má stravné poukážky a vyplatím SC/stravné/ v plnej výške ?
szokeeva
05.01.06,11:10
Ďakujem Vám za usmernenie ,som rada ,že Vás Poraďákov mám.
Ste vždy tam kde to najviac treba,vaše príspevky pomáhajú, mnoho otázok pre neskúsených objasňujú.
Prajem vám veľa úspechov.
Ešte raz vďaka.
Szokeeva
alušik
05.01.06,11:16
mimotemy

Prosím Vás , ako mám vyplatiť zamestnancovi stravné ak bol na služobnej ceste , ale pri tom mal aj stravnú poukážku v hodnote 80 Sk . Jedná sa o 5 dní v mesiaci . Každý jednotlivý deň bola SC v rôznom časovom inervale .
Mám cenu stravnej poukážky odpočítať a vyplatiť len rozdiel .

Napr. Stravné mu vychádza celkom 512,- Sk , ale pritom mal stravné poukážky v hodnote 4 x 80,- Sk = 320,- Sk

Vyplatím rozdiel 192,- Sk ? Alebo , neberiem na to ohľad , že zamestnanec má stravné poukážky a vyplatím SC/stravné/ v plnej výške ?

Zita5 - bud mu das stravny listok na ten den, alebo vyplatis cestovne. Vsetko zalezi na tom ako zuctovavas stravne poukazky. Ak pozadu, tak nie je ziadny problem. Ved mu mozes preplatit cestovne a poukazku akoby nedostal. Fyzicky mu zostane. Ak ju na tej sluzobke prejedol, tak mu zase nevyplat za ten den cestovne - myslim tym, nech si to nenarokuje vo vyuctovani cestovneho. Ale moze sa stat aj iny pripad, ze doobeda napr. odpracoval 5 hod. vo firme - listok prejedol, lebo stihol obed, a potom este vycestoval na sluzobnu cestu, ktora trvala viac ako 5 hod. Potom by som mu nechala aj listok, lebo vykon prace bol nad 4 hod. a aj cestovne, lebo cesta tiez trvala viac ako 5 hod.
Chobot
05.01.06,11:49
Zita5 - bud mu das stravny listok na ten den, alebo vyplatis cestovne. Vsetko zalezi na tom ako zuctovavas stravne poukazky. Ak pozadu, tak nie je ziadny problem. Ved mu mozes preplatit cestovne a poukazku akoby nedostal. Fyzicky mu zostane. Ak ju na tej sluzobke prejedol, tak mu zase nevyplat za ten den cestovne - myslim tym, nech si to nenarokuje vo vyuctovani cestovneho. Ale moze sa stat aj iny pripad, ze doobeda napr. odpracoval 5 hod. vo firme - listok prejedol, lebo stihol obed, a potom este vycestoval na sluzobnu cestu, ktora trvala viac ako 5 hod. Potom by som mu nechala aj listok, lebo vykon prace bol nad 4 hod. a aj cestovne, lebo cesta tiez trvala viac ako 5 hod.

Z toho vyplýva, že musíš posúdiť individuálne každý jeden deň, kedy bol zamestnanec na služobke a mal aj strvný lístok. Najmä,, či bol v ten deň aj v práci aj na služobke a potom podľa toho dať buď len stravné (podľa 283/2002) alebo oboje. Nemôžeš však kompenzovať stravné poskytnutím stravnej poukážky, hoci by išlo napr. o nárok 80 SK a stravná poukážka by bola tiež v hodnote 80 SK.
Zita5
05.01.06,12:53
Z toho vyplýva, že musíš posúdiť individuálne každý jeden deň, kedy bol zamestnanec na služobke a mal aj strvný lístok. Najmä,, či bol v ten deň aj v práci aj na služobke a potom podľa toho dať buď len stravné (podľa 283/2002) alebo oboje. Nemôžeš však kompenzovať stravné poskytnutím stravnej poukážky, hoci by išlo napr. o nárok 80 SK a stravná poukážka by bola tiež v hodnote 80 SK.


Chobot , tak teraz mi to napíš zrozumiteľne :p :p mne to dnes asi neskôr zapína .:rolleyes: ;)
Takže na SC bol 5 x do mesiaca od 6,00 do 16,30 hod . Má nárok na oboje ?????:)
Chobot
05.01.06,13:08
Chobot , tak teraz mi to napíš zrozumiteľne :p :p mne to dnes asi neskôr zapína .:rolleyes: ;)
Takže na SC bol 5 x do mesiaca od 6,00 do 16,30 hod . Má nárok na oboje ?????:)

Za tejto informácie mi vyplýva, že má nárok len na úhradu cestovných náhrad a na obedy za tieto dni nárok nemá.

Aby som Ťa však znovu trochu poplietol, je to za predpokladu, že normálna pracovná doba je bežne cez deň a nepracoval napr. po návrate zo služobky v noci. Ale z uvedeného vyplýva, že v tých dňoch bol len na služobnej ceste.

V mojom predošlom príspevku som uvažoval aj s možnosťou, že napr zamestnanec bol od 8:00 do 13:00 v práci, o 13:00 by nastúpil na služobku až do napr. 22:00. V takomto prípade by dostal aj obedový lístok za čas 8:00 - 13:00 a stravné za služobku 13:00 - 22:00.
Zita5
05.01.06,13:11
;) :) Teraz som už spokojná s vyčerpávajúcou odpoveďou , za ktorú Ti veľmi pekne ďakujem .:cool:
zuso
06.01.06,09:14
Chcela by som sa poradiť, či je možné živnostníkovi uplatňovať stravné ako pri zamestnancovi, ak jeho časté pracovné cesty vyplývajú z jeho každodennej činnosti (cestovanie za klientmi), a pritom jedna pracovná cesta netrvá viac ako 5 hodín, ale celkovo za deň absolvuje viacero pracovných ciest, pričom celkový čas trvania týchto ciest presahuje 5 hodín.
Pri zamestnancoch -zákon o cestovných náhradách §5 ods.4 písm.a)- patrí stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest.
Je možné to takto uplatnovať aj pri živnostníkoch?
zuso
09.01.06,11:32
Chcela by som sa poradiť, či je možné živnostníkovi uplatňovať stravné ako pri zamestnancovi, ak jeho časté pracovné cesty vyplývajú z jeho každodennej činnosti (cestovanie za klientmi), a pritom jedna pracovná cesta netrvá viac ako 5 hodín, ale celkovo za deň absolvuje viacero pracovných ciest, pričom celkový čas trvania týchto ciest presahuje 5 hodín.
Pri zamestnancoch -zákon o cestovných náhradách §5 ods.4 písm.a)- patrí stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest.
Je možné to takto uplatnovať aj pri živnostníkoch?

Prosím, mohol by mi niekto poradiť?
renča1
09.01.06,11:41
Prosím, mohol by mi niekto poradiť?

Áno platí to aj pre živnostníkov od 1.1.2005
zuso
09.01.06,11:50
ďakujem pekne, to som rada.
janasv
01.02.06,20:56
Skuste mi prosim poradit v trochu /pre mnohych/ trivialnej veci:o, a to je vypisovanie casu odchodu a prichodu na cestovnom prikaze, ktore maju priamy suvis s dlzkou prac.cesty a teda aj s priznanim stravneho za nu.
:DO co mi ide - co sa povazuje za zaciatok a koniec sluzobnej cesty - napr. ak na CS pouzije SZCO autobus. To, kedy mal autobus podla cest. poriadku odist alebo kedy skutocne dotycny nastupil do autobusu. Na cestovnom listku je totiz skutocny cas nastupu do autobusu a ten sa lisi /+,-/ od casu v cest. poriadku. Ja viem, ide o minuty, ale niekedy aj par minut zavazi pri priznani stravneho napr. z 80 na 122 sk /2005/:confused:. Neviem si predstavit, ako je to potom pri kontrole tychto udajov, ked mnohe spoje pocas roka upravuju alebo rusia, pridavaju nove, ... Je o tom nejaky pokyn, usmerenenie? Ake mate skusenosti?
A dalej sprava zo sluzobnej cesty. Ma si ju SZCO pisat sam sebe?:eek: Aj ked sa jedna o opakujucu pracovnu cinnost?
Vopred DAKUJEM.:)
Chobot
01.02.06,21:23
Skuste mi prosim poradit v trochu /pre mnohych/ trivialnej veci:o, a to je vypisovanie casu odchodu a prichodu na cestovnom prikaze, ktore maju priamy suvis s dlzkou prac.cesty a teda aj s priznanim stravneho za nu.
:DO co mi ide - co sa povazuje za zaciatok a koniec sluzobnej cesty - napr. ak na CS pouzije SZCO autobus. To, kedy mal autobus podla cest. poriadku odist alebo kedy skutocne dotycny nastupil do autobusu. Na cestovnom listku je totiz skutocny cas nastupu do autobusu a ten sa lisi /+,-/ od casu v cest. poriadku. Ja viem, ide o minuty, ale niekedy aj par minut zavazi pri priznani stravneho napr. z 80 na 122 sk /2005/:confused:. Neviem si predstavit, ako je to potom pri kontrole tychto udajov, ked mnohe spoje pocas roka upravuju alebo rusia, pridavaju nove, ... Je o tom nejaky pokyn, usmerenenie? Ake mate skusenosti?
A dalej sprava zo sluzobnej cesty. Ma si ju SZCO pisat sam sebe?:eek: Aj ked sa jedna o opakujucu pracovnu cinnost?
Vopred DAKUJEM.:)

Podľa mňa na služobnú cestu nastúpil akonáhle opustil miesto trvalého pracoviska - čiže odchodom z firmy. To, čo uvádzaš (či nástup alebo odchod autobusu), sú také detaily, ktoré asi nikto kontrolovať nebude. Veď na služobke si už aj vtedy, ak sa premiestňuješ na autobusovú alebo vlakovú stanicu, čiže si nastúpil na cestu na výkon práce do iného miesta.

Ale ak by si chcel presnú definíciu, tak podľa § 2 ods. 1 z. 283/2002:

"Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty."

A s tou správou - ak vo vyúčtovaní stručne uvedieš, že si rokoval s partnerom alebo si na ceste nakúpil tovar alebo že si uzavrel zluvu - to bohate postačí. Veď ani samotný zákon o cest. náhradách ani ZP takúto povinnosť neukladá.
janasv
03.02.06,10:11
ĎAKUJEM :):):)
Adula
07.02.08,12:55
Chcela by som sa spýtať, keď zamestnanec - vodič nastupuje na pracovnú cestu, máme dopravu a aj 2 razy za deň otočí , s tým že nejde ani na firmu ani domov, jazdy mu nadväzujú jedna za druhou, mám to rátať každú cestu osobitne - 2x cesťák alebo sa hodiny zrátajú. Diki.
Chobot
07.02.08,12:59
Chcela by som sa spýtať, keď zamestnanec - vodič nastupuje na pracovnú cestu, máme dopravu a aj 2 razy za deň otočí , s tým že nejde ani na firmu ani domov, jazdy mu nadväzujú jedna za druhou, mám to rátať každú cestu osobitne - 2x cesťák alebo sa hodiny zrátajú. Diki.

ak to je 1 pracovná cesta, tak 1 cesťák a 1 vyúčtovanie. Ak sú to viaceré pracovné cesty, tak na každú osobitné vyúčtovanie a každá sa osobitne posudzuje podľa času. Hodiny sa spočítavajú len v určitých prípadoch.
Adula
07.02.08,13:05
Časy viem ako sa zrátavajú, len on ide napr. z firmy - žilina na prac.cestu - tovar nakladá - trnava - bratislava - Trnava a ešte raz trnava - bratislava - trnava a žilina do firmy.
jajko50
07.02.08,13:07
Časy viem ako sa zrátavajú, len on ide napr. z firmy - žilina na prac.cestu - tovar nakladá - trnava - bratislava - Trnava a ešte raz trnava - bratislava - trnava a žilina do firmy.


Tento prípad ako popisuješ, tak podľa mňa jedna pracovná cesta.
Adula
07.02.08,13:17
Diki moc. Aďa
Adula
07.02.08,15:46
A ešte sa spýtam, keď ide zo zahraničia a na Slovensku je 00:00-5:00 vyloží, nejde ani na firmu ani domov a zase ide nakladať novú jazdu napr. SK-SK a potom až domov, tak tiež sa to píše na 1 cesťák, alebo to už musím dávať ako 2 cesťáky.
Chobot
08.02.08,06:26
A ešte sa spýtam, keď ide zo zahraničia a na Slovensku je 00:00-5:00 vyloží, nejde ani na firmu ani domov a zase ide nakladať novú jazdu napr. SK-SK a potom až domov, tak tiež sa to píše na 1 cesťák, alebo to už musím dávať ako 2 cesťáky.

Firma musí vedieť, či je to jedna pracovná cesta alebo dve. To rozhoduje jeho nadriadený. My to nevieme.

Ak sa tak rozhodne, môže to byť kľudne 1 pracovná cesta