doktor01
18.04.11,22:21
Som vlastníkom menšieho pozemku v jednej obci. V záhrade sa nachádza stĺp obecného rozhlasu. Je možne žiadať od obce zaň nájomné alebo nejakú finančnú kompenzáciu? Na pozemok dodnes nebolo zriadené vecné bremeno. V prípade neuzavretia nájomnej dohody môžem žiadať obec o odstránenie tohto stĺpu? Má stým niekto skúsenosť? :confused:
Oliwa
19.04.11,11:52
Možné to je, len či aj reálne... ;):D:D:D

Ide o to, čo chceš dosiahnuť:
- či finančnú kompenzáciu za "strpenie" tohto "vecného bremena", ktoré de iure neexistuje, lebo nie je zapísané na LV, ale de facto ho tam vidíš a dokonca počuješ :D, alebo
- odstránenie stĺpa ako takého... Nevedno, či na tom pozemku stojí dom a bývaš tam a doteraz Ti to nevadilo, alebo si ten pozemok kúpil či zdedil a v prípade predaja by ten stĺp mohol pôsobiť dosť rušivo a znižovať trebárs cenu pozemku...

Každopádne to bude treba riešiť s obecným úradom, naštudovať si na jeho stránke všeobecne záväzné nariadenia Vašej obce, prípadne zápisnice zo zasadnutia, kde sa o podobných záležitostiach pojednáva - všetko by to mala mať obec na webe... Alebo sa jednoducho vyber za starostom/starostkou...
Ak sa nedohodnete /lebo napr. obec nemá na to peniaze, aby za každý takýto stĺp platila/ a budeš požadovať odstránenie tohto majetku obce zo svojho pozemku /nie som si istá, či sa tu jedná o nejaký verejný záujem, ale myslím, že nie :)/, v tom prípade by obec mala požiadať elektrárne o prekládku obecného rozhlasu - čo teda vôbec, ale vôbec nie je lacná záležitosť...
Nevedno, či je na tom stĺpe len rozhlas, alebo aj iné telekomunikačné siete - čím viac zúčastnených, tým viac problémov... :(
No neverím, že by obec do toho kvôli jednému stĺpu šla, to by sa asi muselo spojiť viacero takto "postihnutých" občanov /sorry za výraz, ale vieš, ako to myslím/.
No v dnešnej mizérii a prázdnych pokladniciach, ktoré majú obecné úrady, osobne nedávam tomu veľkú šancu - ibaže by bol starosta kamarát...:) No aj tak by mu to museli poslanci schváliť.
A okrem toho existuje aj možnosť bezdrôtového rozhlasu - nebolo jeho zavedenie náhodou vo volebnom programe pri ostatných komunálnych voľbách? No a to by sa zase malo spraviť výberové konanie a zadať projekt firme, ktorá by tú Vašu vesničku střediskovú takto pekne zmodernizovala... No v tom prípade by si obišiel naprázdno a z prenájmu obci nebude nič... :(
Ale hádam Ti tu niekto fundovaný a právne podkutý lepšie poradí - ja som len tak, čo mi sedliacky rozum napovedal, doktúrku... ;):)
Oliwa
19.04.11,12:46
Teda doktúrku, a toto je čo?
Re: Trafostanica na súkromnom pozemku
doktor01
19.04.11,16:12
Teda doktúrku, a toto je čo?
Re: Trafostanica na súkromnom pozemku
Čo je na tom nepochopiteľné? V jednej obci vlastním dom s pozemkom (dedičstvo po rodičoch), kde cez zimu nainštalovali ďalšie 2 stĺpy el. vedenia (bez môjho súhlasu) a v ďalšej obci vlastním stavebný pozemok (ktorý som výhodné kúpil) kde je stĺp len obecného rozhlasu, ktorý znižuje hodnotu pozemku. Obec ho nechce odstrániť ani presunúť (na hranicu pozemku), tak hľadám spôsob ako ju upozorniť, aby zvážila svoje rozhodnutie.
Mimochodom zákon 656/2004 o energetike rieši len el. stĺpy a nie stĺpy obecného rozhlasu. Ide o právne inú problematiku.

PS: Nepochopil som ani súvislosť s existenciou a možnosťou bezdrôtového rozhlasu. Veď aj tie bezdrôtové reproduktory budú musieť byť na nejakom stĺpe. A mojim problémom je stĺp a nie káblové vedenie.
Oliwa
19.04.11,18:12
To áno, ale ak by čiste teoreticky prišlo k modernizácii obecného rozhlasu a aj výmene starých stĺpov /často nevyhovujúcich drevených, ktoré už majú svoje najlepšie časy dávno za sebou/ za nové, nemuselo by sa to možno týkať Tvojho pozemku... Teda aspoň ja by som s tým určite nesúhlasila /keďže ako píšeš vecné bremeno nebolo v tejto veci zriadené/ a žiadala by som od starostu aby preukázal, na základe čoho mi tam chce tú ohavu nanútiť... :mad:
Alebo keď sa mu tak páči, nech si ten stĺp umiestni na svoj pozemok... však ako osoba verejná by mal ísť príkladom... ;)


PS: To akože elektrárne so súhlasom obce, ale bez Tvojho vedomia, súhlasu a kľúčov preskočili plot a "obohatili" Tvoj pozemok o 2 stĺpy el. vedenia? :eek: Alebo to nie je oplotený pozemok?
Melnick
29.04.11,21:03
Mám podobnú skúsenosť - údajne v záujme obce bude na mojom pozemku stĺp el. vedenia - tak ma obec informovala. :eek::eek::eek:
No myslím si, že s tejto "stavby" asi nikdy nezbohatnem. :cool:
Našťastie nie je to pri mojom dome , dokonca v tej obci ani nebývam, takže ma to až tak netrápi.