NinaG
19.04.11,07:04
Dobrý deň, momentálne som na rodičovskej dovolenke a rysuje sa mi dobre platená práce. Som zamestnaná, chcela by som však ukončiť pracovný pomer v tejto firme a nastúpiť do novej. Je to možné? Čo a kde všade treba nahlásiť? Ako je to teraz s rodičovským príspevkom? Dieťa bude mať vlastnú opatrovateľku, teda ho nedám do žiadnych jaslí. Na čo mám nárok? Veľmi pekne vopred ďakujem.
Chobot
19.04.11,08:16
Dobrý deň, momentálne som na rodičovskej dovolenke a rysuje sa mi dobre platená práce. Som zamestnaná, chcela by som však ukončiť pracovný pomer v tejto firme a nastúpiť do novej. Je to možné?

Je to možné. Stačí, ak doporučene zašleš výpoveď svojmu súčasnému zamestnávateľovi. Po uplynutí 2 mesačnej výpovednej doby ti skončí súčasný prac. pomer, počas tohto obdobia môžeš byť kľudne ešte na RD, VD bude plynúť aj počas RD. Ak by s tým zamestnávateľ súhlasil, môžeš skončiť aj dohodou k nejakému dátumu.

Po skončení prac. pomeru u prvého zamestnávateľa ukončíš RD a nastúpiš do práce u druhého zamestnávateľa.


Čo a kde všade treba nahlásiť? Ako je to teraz s rodičovským príspevkom? Dieťa bude mať vlastnú opatrovateľku, teda ho nedám do žiadnych jaslí.

Na začiatku prac. pomeru ťa zamestnávateľ poprihlasuje do SP a ZP, myslím, že ty nebudeš musieť nič nahlasovať v SP ani v ZP.

Ak dieťa nedáš do jaslí ani škôlky, tak máš nárok na RP až do veku 3 rokov dieťaťa.


Na čo mám nárok? Veľmi pekne vopred ďakujem.

Ako už spomenuté, na RP do 3 rokov dieťaťa.
NinaG
19.04.11,13:33
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi ste mi pomohli.
Gabi03
19.04.11,14:26
Niečo som prehliadla?
Ona predsa môže nastúpiť do nového zamestnania aj keď jej plynie výpovedná doba. Či nie?
ewita888
19.04.11,14:57
nárok na RP je aj vtedy, keď matka pracuje a dieťa je v školke alebo v jasliach..
Chobot
19.04.11,22:23
Niečo som prehliadla?
Ona predsa môže nastúpiť do nového zamestnania aj keď jej plynie výpovedná doba. Či nie?

To akože počas rodičovskej dovolenky, ktorú čerpá u jedného zamestnávateľa bude pracovať na riadny prac. pomer u druhého? Nejako mi to nejde dohromady....
NinaG
21.04.11,07:46
Tak teraz som zmätená. Neviem, či môžem teda nastúpiť už počas výpovednej lehoty alebo nie.
veronikasad
21.04.11,08:02
Tak teraz som zmätená. Neviem, či môžem teda nastúpiť už počas výpovednej lehoty alebo nie.
môžeš nastúpiť, nič ti v tom nebráni.

Nebolo by predsa jednoduchšie ukončiť pracovný pomer u súčasného zamestnávatela dohodou ? Nečakať na skončenie výpovednej doby. Výpoveď si dávala ty, alebo zamestnávatel ?
NinaG
21.04.11,13:25
Výpoveď chcem dať ja, ale on pravdepodobne nebude súhlasiť s ukončením dohodou, nakoľko sa mi snaží znepríjemňovať život.
Tweety
21.04.11,13:36
Výpoveď chcem dať ja, ale on pravdepodobne nebude súhlasiť s ukončením dohodou, nakoľko sa mi snaží znepríjemňovať život.
Dohodou je to jednoduchšie aj pre Teba aj pre zamestnáv..
Chobot
21.04.11,13:38
môžeš nastúpiť, nič ti v tom nebráni.

Nebolo by predsa jednoduchšie ukončiť pracovný pomer u súčasného zamestnávatela dohodou ? Nečakať na skončenie výpovednej doby. Výpoveď si dávala ty, alebo zamestnávatel ?

NEchcem byť rypák, ale mne sa to nezdá. Počas výpovednej doby môže nastúpiť, ale kým plynie VD, tak ona bude u toho prvého zamestnávateľa čerpať rodičovskú dovolenku. A môže u jedného zamestnávateľa čerpať RD a pritom pracovať na riadny prac. pomer u iného? Nemusí najprv ukončiť RD? Veď ak je na RD, tak niektoré veci za ňu platí štát a v SP je vedená ako na rodičovskej dovolenke. A ak nastúpi u iného, tak ten ju automaticky prihlási, ako zamestnanca, nie?

A keď ukončí RD, tak ten prvý zamestnávateľ bude očakávať, že teda nastúpi do práce.

Nie som si istý, preto mi to stále vŕta hlavou.
Gabi03
21.04.11,13:45
NEchcem byť rypák, ale mne sa to nezdá. Počas výpovednej doby môže nastúpiť, ale kým plynie VD, tak ona bude u toho prvého zamestnávateľa čerpať rodičovskú dovolenku. A môže u jedného zamestnávateľa čerpať RD a pritom pracovať na riadny prac. pomer u iného? Nemusí najprv ukončiť RD? Veď ak je na RD, tak niektoré veci za ňu platí štát a v SP je vedená ako na rodičovskej dovolenke. A ak nastúpi u iného, tak ten ju automaticky prihlási, ako zamestnanca, nie?

A keď ukončí RD, tak ten prvý zamestnávateľ bude očakávať, že teda nastúpi do práce.

Nie som si istý, preto mi to stále vŕta hlavou.

Ale veď toto práve je to nové.... Už sa môže pracovať počas RD. Ergo, keď jej plynie výpovedná doba a môže pracovať u iného ZĽa, tak prečo by nemohla pracovať a byť aj na RD?! :)
NinaG
21.04.11,16:16
To viem, len ako som spomínala, on je teraz na mňa nejaký zákerný.
ewita888
21.04.11,17:01
ako ti poradila Veronika, možeš nastúpiť u nového zamestnávateľa, čiže možeš mať súčasne dve zamestnania.. a možeš dať aj dieťa do školky alebo jaslí.. neprídeš o RP..
veronikasad
21.04.11,17:09
NEchcem byť rypák, ale mne sa to nezdá. Počas výpovednej doby môže nastúpiť, ale kým plynie VD, tak ona bude u toho prvého zamestnávateľa čerpať rodičovskú dovolenku. A môže u jedného zamestnávateľa čerpať RD a pritom pracovať na riadny prac. pomer u iného? Nemusí najprv ukončiť RD? Veď ak je na RD, tak niektoré veci za ňu platí štát a v SP je vedená ako na rodičovskej dovolenke. A ak nastúpi u iného, tak ten ju automaticky prihlási, ako zamestnanca, nie?

A keď ukončí RD, tak ten prvý zamestnávateľ bude očakávať, že teda nastúpi do práce.

Nie som si istý, preto mi to stále vŕta hlavou.
Tibor, štát platí zdravotné a dôchodkové poistenie iba za mamičky, ktoré nepracujú na prac.zmluvu. Je jedno u ktorého zamestnávatela.

Poberanie rodičovského príspevku popri výkone práce je o niečom inom.