šaňo96
19.04.11,08:03
Prevádzkujem živnosť ako kameraman, chcel by som sa opýtať ako postupovať pri nasledujúcom probléme.
Dňa 12.1.2011 som podpísal zmluvu o dielo na natočenie stužkovej slávnosti konanej v októbri 2011. Prevzal som zálohu 100 € na základe príjmového dokladu.
V zmluve o zálohe nemám žiadnu zmienku, záloha je rezervácia kameramana na daný deň.14.4.2011 mi študenti písomne jednostranne vypovedali zmluvu o dielo bez udania dôvodu a žiadajú vrátenie zálohy. Len z telefónneho rozhovoru som sa dozvedel, že majú lacnejšieho kameramana bez bližšej identity.
Podotýkam, že v priebehu od prevzatia zálohy až do žiadosti o jednostranné vypovedanie zmluvy som mal viacero ponúk na daný termín, ale bol som viazaný zmluvou a zálohou, takže som dané ponuky odmietol. Majú študenti nárok na vrátenie zálohy? Podotýkam, že som ochotný svoju zmluvu o dielo dodržať a nechcem ju vypovedať.
buchač
19.04.11,06:20
Prevádzkujem živnosť ako kameraman, chcel by som sa opýtať ako postupovať pri nasledujúcom probléme.
Dňa 12.1.2011 som podpísal zmluvu o dielo na natočenie stužkovej slávnosti konanej v októbri 2011. Prevzal som zálohu 100 € na základe príjmového dokladu.
V zmluve o zálohe nemám žiadnu zmienku, záloha je rezervácia kameramana na daný deň.14.4.2011 mi študenti písomne jednostranne vypovedali zmluvu o dielo bez udania dôvodu a žiadajú vrátenie zálohy. Len z telefónneho rozhovoru som sa dozvedel, že majú lacnejšieho kameramana bez bližšej identity.
Podotýkam, že v priebehu od prevzatia zálohy až do žiadosti o jednostranné vypovedanie zmluvy som mal viacero ponúk na daný termín, ale bol som viazaný zmluvou a zálohou, takže som dané ponuky odmietol. Majú študenti nárok na vrátenie zálohy? Podotýkam, že som ochotný svoju zmluvu o dielo dodržať a nechcem ju vypovedať.
...nárok , nenárok ...
Teraz opomeniem tie zákony a vyplývajúce faktory z tohoto ...

1.Zálohu vráť a máš svätý pokoj .
Do októbra je ešte nejaký ten čas , aj napriek nejakým odmietnutým zákazkám sa ešte vždy niečo môže vyskytnúť ....

2.Zálohu zatiaľ nevracaj a pošli študentom papier , kde budeš požadovať náležité vysvetlenie , z akého dôvodu odstupujú od zmluvy .
Potom by si ešte aj nielen zálohu si mohol nechať , ale aj nejakú tú penalizáciu si uplatniť ...
Nech si mládež nemyslí , že svet je prechádzka ružovým sadom ...


P.S.:
Osobne by som sa na nich zvysoka ...
dana9
19.04.11,06:26
Nie je mozne jednostranne odstupit od zmluvy bez toho aby z tvojej strany prislo k poruseniu zmluvnych podmienok,
v skratke, studenti nemali pravo na takyto postup, su viazani zmluvou, a prevzatie zalohy je doklad o existencii zmluvy

v pripade ak oni porusia zmluvu tym ze ti neumoznia stuzkovu nahrat a nezaplatia ti to, su povinni uhradit ti skodu

na skonceni zmlvuy sa mozete obojstranne dohodnut, tj aj ty musis s ukoncenim suhlasit
ivka70
19.04.11,06:29
V tvojom pripade by bolo dobre mat v zmluve, co sa stane so zalohou v pripade odstupenia od zmluvy (napr. odstupenie mesiac pred akciou - zaloha prepada, odstupenie viac ako 3 nmeisace pred akciou - 20 % zalohy prepada a pod.)
šaňo96
19.04.11,07:28
Zatial dik za rady, v najnovsich zmluvach už mam zakotvenu formulku o nevracani zalohy v pripade jednostranneho vypovedania zmluvy. Co vsak s onou stuzkovou o ktorej som pisal?????
dana9
19.04.11,09:33
Napis studentom ze nemaju pravo tak postupovat, teda ze nemaju pravo zmluvu jednostranne zrusit a ich odstupenie je neplatne a nezakonne. napis im ze ty si pripraveni svoju cast zmluvy splnit, a ze takymto konanim z ich strany by tu vznikla skoda ktoru by boli povinni ti uhradit

Potom im navrhni - a to uz je na tebe, napr.

aby ti uhradili nejaku sumu ako kompenzaciu a podpiste dohodu o ukonceni zmluvy....

alebo ich tlac do toho aby ti umoznili stuzkovu natocit za povodne dohodnutych pdomienok
Chobot
19.04.11,09:48
Zatial dik za rady, v najnovsich zmluvach už mam zakotvenu formulku o nevracani zalohy v pripade jednostranneho vypovedania zmluvy. Co vsak s onou stuzkovou o ktorej som pisal?????



Nevznikne ti skoro žiadna škoda, akurát im nebudeš robiť stužkovú. Ale do októbra ešte času dosť, nájdeš si iných klientov.

Nešpecifikoval si zmluvne, na čo je tá záloha. Ty si im žiadnu službu ani výkon neposkytol. Pýtať za rezerváciu 100 EUR je trochu veľa. Keďže záloha nebola zmluvne dojednaná, nie je vylúčené, že to budú kvalifikovať ako bezdôvodné obohatenie.

Vráť im to, tebe to nijako neuškodí (akurát na hrdosti, že ťa odmietli kvôli vysokej cene) a im tých 100 EUR pomôže. Alebo sa zatni a nevráť im to a budeš mať negatívnu reklamu zadarmo (určite si na FB dajú vedieť, koho si na stužkovú nevolať).