speddy_air
19.04.11,08:08
Dobrý deň,

chystám sa zamestnať 2 zváračov na živnosť, avšak nikde sa mi nepodarilo vygoogliť, ako sa momentálne pohybuje hodinová mzda pre takto "zamestnaného" človeka, jedná sa o výrobu a zváranie poľnohospodárskych strojov, MIG metódou, nejedná sa o nič veľmi náročné.

som tu nový tak dúfam že som zvolil správne tému pre túto otázku, ak nie môže to admin presunúť ?

S pozdravom Braňo
Indeed
19.04.11,07:14
Zaleží aj od regionu,kde chceš práce vykonávať.

Všeobecne sa dá povedať, že pre nenáročnú zváračskú výrobu

možeš dať zvaračovi "na živnosť" ,tak okolo 6 euro/hod.
speddy_air
19.04.11,07:43
ďakujem, práca sa bude vykonávať neďaleko Trenčína
jar88
19.04.11,07:52
ďakujem, práca sa bude vykonávať neďaleko Trenčína
Tak im daj 5 €/hod. a sleduj, či sú spokojní.
Keď budú spokojní, pridaj im hodiny a uber na 4 €/hod.
---------------------------------------------------
Zarobia si rovnako, ale tebe viac urobia. (Sú to Slováci, či nie?)
5€ x 8hod. = 40 €
4€ x 10hod. = 40 €
---------------------------------------------------------
Dokonca im to nezmení ani odvody a dane.
Indeed
19.04.11,07:55
nedavaj im 5 euro,pretože naberieš len ODPAD,

musíš mať človeka , čo sa rozumie zváraniu, aby ich vyskúšal.
Indeed
19.04.11,07:58
to jar 88
práve kvoli takto zmýšľajúcim podnikateľom,je Slovensko tam kde je

a prave kvoli takým podnikateľom pracuje viac ako 300 000 ľudí v zahraničí,
kde sú iné pracovne , platové podmienky a j medziĺudské jednanie
speddy_air
19.04.11,08:37
aspoň viem kde začať, ďakujem za všetky príspevky :)
jar88
19.04.11,09:48
to jar 88
práve kvoli takto zmýšľajúcim podnikateľom,je Slovensko tam kde je

a prave kvoli takým podnikateľom pracuje viac ako 300 000 ľudí v zahraničí,
kde sú iné pracovne , platové podmienky a j medziĺudské jednanie
No veď práve preto nekopeme motykou, ale vyrábame poľnohospodárske stroje.
To čo si treba predstaviť pod slovom "odpad"?
Snáď to nie sú tí, čo dostávajú v "zahraničí" päť krát viac.
--------------------------------------------------------
Ak si si nevšimol, speddy_air spomenul, že sa pripravuje zamestnávať živnostníkov - "podnikateľov". To bude čisto obchodný vzťah. Tam je špekulácia o hodinovke zbytočná.
Indeed
19.04.11,09:52
No veď práve preto nekopeme motykou, ale vyrábame poľnohospodárske stroje.
To čo si treba predstaviť pod slovom "odpad"?
Snáď to nie sú tí, čo dostávajú v "zahraničí" päť krát viac.
--------------------------------------------------------
Ak si si nevšimol, speddy_air spomenul, že sa pripravuje zamestnávať živnostníkov - "podnikateľov". To bude čisto obchodný vzťah. Tam je špekulácia o hodinovke zbytočná.

Práveže , je diskusia o mzde veľmi podstatná.

Zmluva o Dielo može stanovovať cenu za vykonanie diela celkovo, ale aj rozpočítanú na hodiny.

Odpad, treba rozumieť roznych neodbornikov, odborníci sú zavalení prácou.
Zoltán Kovács
19.04.11,09:54
Podstatná otázka: Ako chce na živnosť zamestnať?

Je to v rozpore so zákonníkom práce.
jar88
19.04.11,10:16
Zoltán Kovács Dnes, 12:54 PM
Podstatná otázka: Ako chce na živnosť zamestnať?
----------------------------------------------------
Oni to majú v Trenčíne, tam to bude asi iné na živnosť.
speddy_air
19.04.11,12:55
Práveže , je diskusia o mzde veľmi podstatná.

Zmluva o Dielo može stanovovať cenu za vykonanie diela celkovo, ale aj rozpočítanú na hodiny.

Odpad, treba rozumieť roznych neodbornikov, odborníci sú zavalení prácou.

v podstate viem koľko hodín treba na zváranie jedného stroja teda či už niekomu ponúknem X Euro na hodinu a poviem že viac ako XX hodín mu nezaplatím alebo mu poviem že za to celkom dostane XXX euro je v podstate jedno v každom príapde sa viem dohodnúť koľko dostane zaplatené, či už za hodinu alebo celkovo
speddy_air
19.04.11,12:59
@ Zoltán Kovács

za slovíčka som sa naťahoval s kamarátmi v škôlke, predpokladám že každý aspoň trocha inteligentný človek pochopí ako som myslel „zamestnať“ živnostníka
JankaO
19.04.11,14:31
za slovíčka som sa naťahoval s kamarátmi v škôlke, predpokladám že každý aspoň trocha inteligentný človek pochopí ako som myslel „zamestnať“ živnostníka
Právne vzťahy - obchodné, pracovnoprávne... sú práve o slovíčkach, nie o inteligencii.
speddy_air
19.04.11,15:39
Právne vzťahy - obchodné, pracovnoprávne... sú práve o slovíčkach, nie o inteligencii.

to áno, s tým súhlasím, až sem zavesím nejakú zmluvu a budem ju potrebovať skorigovať, čo som zatiaľ ešte pri žiadnej nepotreboval, potom nebudem mať žiadnu výhradu keď sa tu s mnou bude niekto doťahovať na slovíčkach, ale v tomto prípade ten príspevok bol úplne pointless...
Indeed
19.04.11,20:02
to áno, s tým súhlasím, až sem zavesím nejakú zmluvu a budem ju potrebovať skorigovať, čo som zatiaľ ešte pri žiadnej nepotreboval, potom nebudem mať žiadnu výhradu keď sa tu s mnou bude niekto doťahovať na slovíčkach, ale v tomto prípade ten príspevok bol úplne pointless...


Časom si zvykneš...

Pohybujú sa tu všelijakí ľudia.

Aj tí, ktorým uniká zmysel reality, alebo sa na "spravodlivých" iba hrajú.

Inak su tu Poraďaci pre ktorých je téma "práca na živnosť" ako červené súkna v očiach býka.
speddy_air
20.04.11,06:09
Časom si zvykneš...

Pohybujú sa tu všelijakí ľudia.

Aj tí, ktorým uniká zmysel reality, alebo sa na "spravodlivých" iba hrajú.

Inak su tu Poraďaci pre ktorých je téma "práca na živnosť" ako červené súkna v očiach býka.

Ďakujem za info :) pohybujem sa po viacerých fórach, len tu na porade som potreboval poradiť niečo prvý krát, tak vidím že všade to funguje tak isto :)
Zoltán Kovács
20.04.11,08:08
@ Zoltán Kovács

za slovíčka som sa naťahoval s kamarátmi v škôlke, predpokladám že každý aspoň trocha inteligentný človek pochopí ako som myslel „zamestnať“ živnostníka


Nenaťahujem sa za slovíčka, len:
- ak prácu budú vykonávať osobne
- ak práca bude vykonávaná podľa vašich pokynov
- ak práca bude vykonávaná voči konečnému odberateľovi vo vašom mene
- ak práca bude vykonávaná za odmenu (teda peniaze)
- ak práca bude vykonávaná vo vymedzenom čase
- ak práca bude vykonávaná s vašimi výrobnými prostriedkami
- ak práca bude vykonávaná voči konečnému odberateľovi na vašu zodpovednosť

tak zmluva o spolupráci môže mať hoci aký honosný názov, kontrola z DÚ ju aj tak bude klasifikovať ako závislú prácu.

Mier s vami..... :cool:
speddy_air
20.04.11,10:06
Nenaťahujem sa za slovíčka, len:
- ak prácu budú vykonávať osobne
- ak práca bude vykonávaná podľa vašich pokynov
- ak práca bude vykonávaná voči konečnému odberateľovi vo vašom mene
- ak práca bude vykonávaná za odmenu (teda peniaze)
- ak práca bude vykonávaná vo vymedzenom čase
- ak práca bude vykonávaná s vašimi výrobnými prostriedkami
- ak práca bude vykonávaná voči konečnému odberateľovi na vašu zodpovednosť

tak zmluva o spolupráci môže mať hoci aký honosný názov, kontrola z DÚ ju aj tak bude klasifikovať ako závislú prácu.

Mier s vami..... :cool:

Známe lidi co znají lidi :cool: , peace buddy :)


a vieš mi teda aj poradiť koľko treba dať zváračovi ?
marjankaj
20.04.11,10:27
Známe lidi co znají lidi :cool: , peace buddy :)


a vieš mi teda aj poradiť koľko treba dať zváračovi ?

Ak je živnostník, tak toľko koľko uvedie na faktúre.:cool:


Veď ani v reštaurácii sa nenaťahuješ, koľko má stáť pivo iba preto, lebo v bufete je o dosť lacnejšie.:rolleyes:
speddy_air
20.04.11,13:08
Ak je živnostník, tak toľko koľko uvedie na faktúre.:cool:


Veď ani v reštaurácii sa nenaťahuješ, koľko má stáť pivo iba preto, lebo v bufete je o dosť lacnejšie.:rolleyes:


tak ale keď idem do reštaurácie najprv sa opýtam koľko vlastne stojí a ak mi nevyhovuje tak idem inam, občas sa s prevádzkarom dá zjednávať keď vie že tam budem každý deň na šrot... a ak si si ešte v bare nepýtal zľavu ktorú si aj následne dostal tak sa s tebou asi nemám o čom rozprávať...

predpokladám že ani ty mi neporadíš koľko by mi mali oni faktúrovať že ?
marjankaj
20.04.11,13:26
tak ale keď idem do reštaurácie najprv sa opýtam koľko vlastne stojí a ak mi nevyhovuje tak idem inam, občas sa s prevádzkarom dá zjednávať keď vie že tam budem každý deň na šrot... a ak si si ešte v bare nepýtal zľavu ktorú si aj následne dostal tak sa s tebou asi nemám o čom rozprávať...

predpokladám že ani ty mi neporadíš koľko by mi mali oni faktúrovať že ?


Veď oni sami sa rozhodujú koľko si vyfaktúrujú.
Veď sa s ním najprv dohodneš a potom sa môžeš sám rozhodnúť, komu dáš zarobiť. Presne ako v tej reštaurácii.
Veď ani ti neradím koľko by si mal platiť za pivo.:cool:
pepsikova
20.04.11,13:54
..copy:jedná sa o výrobu a zváranie poľnohospodárskych strojov, MIG metódou, nejedná sa o nič veľmi náročné.

..ak vieš skonštatovať, že práca nie je náročná, myslím, že ti netreba radiť, koľko máš zaplatiť...lebo len dobrý zvárač vie, aká náročná je zváračina a vtedy si ju nechá zaplatiť..a nebude sa baviť so špekulantom...
marjankaj
20.04.11,14:15
v podstate viem koľko hodín treba na zváranie jedného stroja teda či už niekomu ponúknem X Euro na hodinu a poviem že viac ako XX hodín mu nezaplatím alebo mu poviem že za to celkom dostane XXX euro je v podstate jedno v každom príapde sa viem dohodnúť koľko dostane zaplatené, či už za hodinu alebo celkovo

No keď to vieš, tak načo sa potom vypytuješ?:eek:
Indeed
30.06.12,23:11
Možem potvrdiť ,že cena za hodinový výkon zvárača-živnostníka sa mierne zdvihla na +- 7 euro,

zaroveň možem potvrdiť,že prihliada sa na kvalitu a tiež v mesiaci musia byť schválené normohodiny

teda platí sa za skutočný výkon,nie za pritomnosť na pracovisku.

Vzhľadom na stupajúcu odvodovú povinnosť a obmedzenie výšky paušálnych výdavkov je "práca na živnosť"

čoraz menej atraktívna a bude stále výhodnejšie vykonávať prácu v HPP /teda ak je taká možnosť/