wasko
19.04.11,08:13
Prosím vedel by mi niekto povedať ako zaúčtujem fa
je to vlastne zariadenie - automatický dávkovač chlóru - rozpísaný na položky
na fa mám dávkovacie čerpadlo-406,89 €
vodomer 165€
nádoba 12,40€
filter 13,89€
konzola k filtr. 5,38€
spolu 604,00€

Berie sa to ako celok a mám to zaúčtovať celou sumou 604,00€ na krátkodobý majetok? alebo po položkách tak že len dávkovacie čerpadlo dám do krát.maj. aj do operatívnej evidenie. Máme určené že hodnota kártk.maj.je od 300€ . Ostatné by som dala na iný účet?

Ďakujem pekne
Lubo44
19.04.11,06:38
Záleží od toho, čo sa berie ako spotrebný materiál. Napr. taký filter sa možno po určitom čase bude meniť. Ostatné je asi súčasťou toho zariadenia. Majú tie ostatné komponenty samostané využitie. Zrejme nie, tak by sa to malo rátať do ceny zariadenia.
bea
19.04.11,06:46
Aj filter je, podľa mňa, na začiatku súčasťou zariadenia. Keď sa vymieňa, tak vtedy je spotrebný materiál. A teda by všetko spolu vo hodnote 604,00 € malo byť zaúčtované ako drobný majetok v operatívnej evidencii.
wasko
19.04.11,07:41
Ja som to zaúčtovala ako celé zariadenie v hodnote 604,- €. Neviem či sa to dá používať samostatne ja sa do toho nerozumiem ale slúži to ako zariadenie na čistenie vody, tak si myslím že by to malo byť zúčtované na krátkodobý neodpis.maj. v operatív. evid. pod tou jednou sumou. Chcela som si len overiť či je to tak správne. Ďakujem pekne za Vaše názory.
wasko
20.04.11,08:13
Ešte mám jednu otázku na túto tému.

Uvediem príklad

firma kúpi v hotovosti drevo a všetok materiál potrebný na výrobu nábytku- recepčný pult a nábytok do cukrárne.
Bločky zaúčtujem do nákladov na účet 501...?????ako spotrebný materiál?

Výrobu nábytku nám bude fakturovať potom jeden pán. To dám do služieb na 518?

A keby sme nemali fa na výrobu, že by sme si to vyrobili akože svojpomocne tak potom tie bločky zostanú na 501? a ďalej už neriešim nič alebo treba potom ten vyrobený nábytok ešte zaevidovať do operatívnej evidencie uribiť nejakú aktíváciu alebo neviem????
Prosím môže niekto poradiť? Dúfam že to nie je mimo témy.
Zoltán Kovács
20.04.11,08:16
Ešte mám jednu otázku na túto tému.

Uvediem príklad

firma kúpi v hotovosti drevo a všetok materiál potrebný na výrobu nábytku- recepčný pult a nábytok do cukrárne.
Bločky zaúčtujem do nákladov na účet 501...?????ako spotrebný materiál?

Výrobu nábytku nám bude fakturovať potom jeden pán. To dám do služieb na 518?

A keby sme nemali fa na výrobu, že by sme si to vyrobili akože svojpomocne tak potom tie bločky zostanú na 501? a ďalej už neriešim nič alebo treba potom ten vyrobený nábytok ešte zaevidovať do operatívnej evidencie uribiť nejakú aktíváciu alebo neviem????
Prosím môže niekto poradiť? Dúfam že to nie je mimo témy.


Ak ten pult bude mať hodnotu viac ako 1700 eur, potom všetky náklady účtovať na obstaranie majetku, teda 042. A po zaradení do užívania preúčtovať do majetku 022/042, a odpisovať v súlade so zákonom.

Ak cena bude nižšia ako 1700 eur, potom tak ako je uvedené v zadaní.
wasko
20.04.11,08:26
Jedná sa o 2 pulty, ktoré sú samostatné a hodnota jedného nepresiahne 1700€.
Ešte tá hodnota sa berie materiál na tie bločky a + fa za výrobu?
Takže ak nepresiahne hodnotu 1700€ tak bločky idú na 501 a výroba na 518 a nič iné neriešim?
V int.smer.mám určené že všetko nad 300€ dávam na drobný neodpis.maj. a evidujem ho.
To v tomto prípade to nemám robiť? Ak áno ako si mám rozpočítať hodnotu materiálu z bločkov ja neviem posúdiť čo z toho materiálu išlo na pult č.1 a na pult.č2.
Asi dávam blbé otázky ale chcela by som v tom mať jasno
KEJKA
20.04.11,15:03
Jedná sa o 2 pulty, ktoré sú samostatné a hodnota jedného nepresiahne 1700€.
Ešte tá hodnota sa berie materiál na tie bločky a + fa za výrobu?
Takže ak nepresiahne hodnotu 1700€ tak bločky idú na 501 a výroba na 518 a nič iné neriešim?
V int.smer.mám určené že všetko nad 300€ dávam na drobný neodpis.maj. a evidujem ho.
To v tomto prípade to nemám robiť? Ak áno ako si mám rozpočítať hodnotu materiálu z bločkov ja neviem posúdiť čo z toho materiálu išlo na pult č.1 a na pult.č2.
Asi dávam blbé otázky ale chcela by som v tom mať jasno
501 a 518 správne, ale potom by som účtovala aktiváciu napr. 112/62x
a 501/112 plus operatívna evidencia
alebo iba operatívna evidencia, kde by som tie náklady na 501 a 518 uviedla ako kalkuláciu nákladov. Bez aktivácie.
wasko
20.04.11,15:24
účtujeme spôsobom B takže asi by to išlo cez 501/62.?
Zatiaľ ešte nemám fa na výrobu tých pultov a možno ju mať ani nebudem. Keby som mala napr. bločky na materiál v hodnote 800€ to je za 2 pulty a fa na výrobu pultov na 1700€ kde 1. pult by stál 1200€ a 2. pult by stál 500€ ja neviem z toho posúdiť či jeden z tých pultov nepresiahne hranicu 1700€, lebo z bločkov neviem koľko materiálu išlo na 1. a koľko na 2. pult. a čo v takomto prípade.
A druhý prípad ak budem mať len bločky na materiál a fa na výrobu mať nebudem môžem si tie bločky dať do nákladov a nič iné neriešim?
KEJKA
20.04.11,16:16
ak máš materiál a z neho pulty, tak niekto ten materiál musel spracovať. Existuje aj aktivácia vlastných nákladov - mzdy, odvody do hodnoty výsledného produktu.
Ja by som neúčtovala, ale pre úplnosť operatívnej evidencie je podľa mňa potrebné z dostupných dokladov vykalkulovať cenu pultu, aj ked je pod 1700 € - práve kvôli preukaznosti, že nie je povinnosť odpisovania a aj kvôli dodržaniu internej smernice o evdencii krátkodobého majetku.