lixi013
19.04.11,08:39
Kupilsom si fotoaparat na ktorom sa mi po polroku pokazil blesk dal som ho 16.02.2011 reklamovat no do dnesho dna (19.04) mam v ruke iba preberaci folmular.Obchod som telefonicky kontaktoval asi po piatich tyzdnoch od prevziatia kedze som nedostal ziadne vyjadrenie kde mi bolo povedane ze do tyzdna bude fotoaparat opraveny odvtedy presli 3-tyzdne a nic. Tak som im skusil napisat mail v prilohe som poslal as oscanovany preberaci formular ale nedostal som ziadnu odpoved. Ako dlho ma predajca na vybavenie reklamacie a co robit ak to nevybavy. mozem odstupit od zmluvy?
misoft
19.04.11,15:03
Zákon o ochrane spotrebiteľa - Zákon č. 250/2007 Z. z.
§ 18, ods. 4.

Ak spotrebiteľ uplatní reklamáciu, predávajúci alebo ním poverený zamestnanec alebo určená osoba je povinný poučiť spotrebiteľa o jeho právach podľa všeobecného predpisu;22) na základe rozhodnutia spotrebiteľa, ktoré z týchto práv spotrebiteľ uplatňuje, je povinný určiť spôsob vybavenia reklamácie podľa § 2 písm. m) ihneď, v zložitých prípadoch najneskôr do 3 pracovných dní odo dňa uplatnenia reklamácie, v odôvodnených prípadoch, najmä ak sa vyžaduje zložité technické zhodnotenie stavu výrobku alebo služby, najneskôr do 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po určení spôsobu vybavenia reklamácie sa reklamácia vybaví ihneď, v odôvodnených prípadoch možno reklamáciu vybaviť aj neskôr; vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po uplynutí lehoty na vybavenie reklamácie má spotrebiteľ právo od zmluvy odstúpiť alebo má právo na výmenu výrobku za nový výrobok.
Takže v tvojom prípade máš podľa tohto zákona právo, aby ti predajca okamžite buď dal nový foťák, alebo okamžite vrátil plnú kúpnu cenu (bez akýchkoľvek zrážok a vytáčok.) Ak by sa "šprajcoval", okamžite toto oznám SOI (Slovenská Obchodná Inšpekcia), no a tí by mu už pre porušenie zákona asi nasolili pokutičku.