spajkinko
19.04.11,10:55
1.Zaplatil som akontáciu 40%, túto si môžem dať hneď do výdavkov ovplyv. základ dane?
2. Mesačné splátky sú časť istiny, úrok, poistenie. Treba každý zaúčtovať, alebo jedna suma do výdavkov ovpl. základ dane?
marjankaj
19.04.11,09:20
1.Zaplatil som akontáciu 40%, túto si môžem dať hneď do výdavkov ovplyv. základ dane?
2. Mesačné splátky sú časť istiny, úrok, poistenie. Treba každý zaúčtovať, alebo jedna suma do výdavkov ovpl. základ dane?

Nakoľko predpokladám, že stálo viac ako 1700 €, tak ho budeš odpisovať 4 roky. Teda ak si ho zaradil do obchodného majetku.:cool: A ak neprerušíš daňové odpisy..
Lubo44
19.04.11,09:43
Akontáciu aj splátky istiny účtuješ do kolonky - VNZD - nákup DM. Úroky a poistenie do kolónky VOZD - prevádzková réžia. Ak ti to softvér umožňuje, tak to môžeš účtovať do jedného riadku a rozpísať podľa jednotlivých častí - akontácia, úrok, poistenie. Ak to softvér nedokáže rozdeliť v jednom riadku, tak do jedného daj akontáciu a do druhého úrok a poistné spolu (alebo aj osobitne, ak chceš mať lepší prehlad).

Na konci roka potom zaúčtuješ ID - ročný odpis auta.
spajkinko
19.04.11,11:18
Takže zaradím ho do majetku, ev. vystavím kartu a do výdavkov dám len úrok a poistenie. Vo výdavkoch to premietnem na konci roka vo forme účtovného odpisu. A daňové odpisy premietnem kde a kedy?
marjankaj
19.04.11,12:10
Takže zaradím ho do majetku, ev. vystavím kartu a do výdavkov dám len úrok a poistenie. Vo výdavkoch to premietnem na konci roka vo forme účtovného odpisu. A daňové odpisy premietnem kde a kedy?

Na konci roka to dáš ako daňový odpis. Účtovné odpisy vedieš iba na inventárnej karte. Teda ak ide o JÚ, keďže si to sem zaradil.
spajkinko
19.04.11,15:48
OK, ďakujem.
Katarina
19.04.11,16:11
Účtovné odpisy v JU nie si povinný robiť ak sa rozhodneš, že účtovné odpisy = daňovým odpisom.
Misicka21
06.03.13,09:50
chcem sa aj ja opýtať, teraz som v pomykove :rolleyes:
brali sme stroj na leasing, zaplatila som akontáciu, ale zaradila som si ho a odpisujem len istinu ale do istiny som si nedala sumu z akontácie, tým pádom si ho môžem dať do prevádzkovej réžie? alebo prerobiť zaradenie a tým pádom aj odpis
bolo to všetko v roku 2012