kaplanka
04.01.06,21:05
Prosím poraďte! Manžel chce dať výpoveď. Má na dobu neurčitú a zamestnávateľ ho s veľkou pravdpodobnosťou nebude chcieť pustiť, iba s 2-mesačnou výpovednou lehotou. On ale chce dať výpoveď a bude chcieť odísť hneď. Dá sa to nejako? Napríklad: potvrdenie od doktora neprichádza do úvahy, lebo Tá druhá práca bude veľmi podobná, tak aby nemal problémy so zamestnaním v tom druhom podniku. A ako je to so zamestnaním s okresu do okresu? V jednom robil a do druhého robiť ide? Môže to byť dôvod na to, aby ho zamestnávateľ pustil hneď alebo napríklad po týždni?
Zita4
04.01.06,20:09
Ak chce zamestnanec odísť, platí aj na neho Zákonník práce a pri výpovedi dvojmesačná výpovedná doba. Jediná možnosť na skoršie skončenie pracovného pomeru je dohoda. Lenže to sa musí dohodnúť zamestnanec so zamestnávateľom.
To, v ktorom okrese robil a bude robiť nemá žiadny význam v prípade zamestnania.
Veronika.si
09.01.06,20:34
V praxi to robia tak, že prestane chodiť do práce - zamestnávateľ mu dá absenciu a potom ho prepustí za porušenie disciplíny. Akurát že bude mať na zápočte paragraf za poruš. disciplíny. Veď dnes môžeš mať aj viacerých zamestnávateľov súčasne.
STRELEC
09.01.06,20:45
Prosím poraďte! Manžel chce dať výpoveď. Má na dobu neurčitú a zamestnávateľ ho s veľkou pravdpodobnosťou nebude chcieť pustiť, iba s 2-mesačnou výpovednou lehotou. On ale chce dať výpoveď a bude chcieť odísť hneď. Dá sa to nejako? Napríklad: potvrdenie od doktora neprichádza do úvahy, lebo Tá druhá práca bude veľmi podobná, tak aby nemal problémy so zamestnaním v tom druhom podniku. A ako je to so zamestnaním s okresu do okresu? V jednom robil a do druhého robiť ide? Môže to byť dôvod na to, aby ho zamestnávateľ pustil hneď alebo napríklad po týždni?
Ak manžel chce dať výpoveď, nech ju zamestnávateľovi dá a tým prejaví svoju jednoznačnú vôľu ukončiť pracovný pomer. Výpoveď je jednostranné rozhodnutie jednej zo zmluvných strán.
Následne môže zamestnávateľovi ponúknuť ukončenie pracovného pomeru skôr - dohodou. Trebárs tiež písomne. Je aj na zamestnávateľovi, aby posúdil, či je preňho rozumné a efektívne držať zamestnanca "nasilu". Zamestnanec by nemal zasa spôsobiť svojmu zamestnávateľovi problémy svojím náhlym a možno aj neoznámeným odchodom. Sme ľudia.
Všetko sa dá riešiť a každý je nahraditeľný.
Bionda
10.01.06,12:30
Súhlasila by som so Strelcom, zamestnávateľ by naozaj mal zvážiť, že ak bude držať zamestnanca nasilu, pôjde to na úkor pracovného efektu, ale zas ani Tvoj manžel nemôže čakať, že si zamestnávateľ nájde náhradu za týždeň, t.j. nájsť kompromis na oboch stranách- osobné jednanie. Takže jednoznačne skúsiť cestu rozviazania pp dohodou.
rudo XP
15.07.08,08:48
Poraďte mi prosím. Som rozhodnutý odísť z práce "natvrdo", nakoľko ukončenie PP na dohodu nie je možné. Chcem sa spýtať, či aj v tomto prípade treba podať písomnú výpoveď alebo nie? Alebo čo by bolo lepšie?
VERONIKA6
15.07.08,08:50
Poraďte mi prosím. Som rozhodnutý odísť z práce "natvrdo", nakoľko ukončenie PP na dohodu nie je možné. Chcem sa spýtať, či aj v tomto prípade treba podať písomnú výpoveď alebo nie? Alebo čo by bolo lepšie?
Musíš podať výpoveď a prvého dňa nasledujúceho mesiaca Ti začne plynúť výpovedná lehota.
Chobot
15.07.08,08:54
Poraďte mi prosím. Som rozhodnutý odísť z práce "natvrdo", nakoľko ukončenie PP na dohodu nie je možné. Chcem sa spýtať, či aj v tomto prípade treba podať písomnú výpoveď alebo nie? Alebo čo by bolo lepšie?

Definuj bližšie, čo si pod pojmom "odísť z práce natvrdo" predstavuješ.:confused::confused:
rudo XP
15.07.08,08:56
Poraďte prosím,

chcem z práce odísť "natvrdo". Ukončenie PP dohodou nie je možné a chcem odísť skôr. Zamestnávateľovi som to oznámil. Chcem sa spýtať, či aj v tomto prípade treba podať písomnú výpoveď alebo nie, resp. čo by bolo najlepšie.

ďakujem
VERONIKA6
15.07.08,08:59
Poraďte prosím,

chcem z práce odísť "natvrdo". Ukončenie PP dohodou nie je možné a chcem odísť skôr. Zamestnávateľovi som to oznámil. Chcem sa spýtať, či aj v tomto prípade treba podať písomnú výpoveď alebo nie, resp. čo by bolo najlepšie.

ďakujem
Musíš podať písomnú výpoveď, od prvého dňa nasledujúceho mesiaca Ti začne plynúť výpovedná lehota.
Gabi03
15.07.08,09:00
Ty iba nechodíš do práce, a neskončil si PP. :D
Ak nie je možná dohoda, a nemáš dôvod na skončenie PP okamžite, neostáva ti nič iné, len podať výpoveď, kde ti bude plynúť výpovedná doba 2 mesiace. Ak nebudeš chodiť do práce, budeš mať najskôr absenciu. Ďalší postup ZĽa je na neho.
rudo XP
15.07.08,10:24
Ale čo ak neprídem do práce bez toho aby som podal výpoveď. Je v tom rozdiel? Či ju podám a následne neprídem, alebo ju nepodám a tiež neprídem.

%dakujem
rudo XP
15.07.08,10:28
natvrdo je jednoducho neprísť do práce...chcem len vedieť či treba aj v takom pripade podávať výpoveď. Okamžité ukončenie PP je nemožné a dohoda tiež.
Chobot
15.07.08,10:34
natvrdo je jednoducho neprísť do práce...chcem len vedieť či treba aj v takom pripade podávať výpoveď. Okamžité ukončenie PP je nemožné a dohoda tiež.

Nie je v tom rozdiel, či dáš papierovú výpoveď a neprídeš alebo len jednoducho neprídeš. Zamestnávateľ ti v každom prípade pravdepodobne dá absenciu a môže uplatniť aj iné sankcie - krátenie dovolenky, náhrada škody, ktorá vznikla nedodržaním výp. doby a pod.
rudo XP
15.07.08,11:05
dokedy mi môže zamestnávateľ krátiť dovolenku? až kým je celú nevyčerpá?

A môžem uzavrieť nový PP ak ešte nemám ukončený predchádzajúci PP?

vdaka
Tweety
15.07.08,11:07
dokedy mi môže zamestnávateľ krátiť dovolenku? až kým je celú nevyčerpá?

A môžem uzavrieť nový PP ak ešte nemám ukončený predchádzajúci PP?

vdaka
Krátiť môže len dovolenku, na ktorú vznikol nárok. Takže len do tej výšky.
Nový PP je možné uzatvoriť aj súbežne s iným PP.
Gabi03
15.07.08,11:08
natvrdo je jednoducho neprísť do práce...chcem len vedieť či treba aj v takom pripade podávať výpoveď. Okamžité ukončenie PP je nemožné a dohoda tiež.

No ja v tom malilinký rozdiel vidím. Keď podá výpoveď, ZĽ vidí, že už tak či tak ten ZC chce ukončiť PP. Bez tej výpovede by som to ja ako ZĽ videl tu maximálnu drzosť (absenciu) znásobenú bez akéhokoľvek vyjadrenia. :rolleyes:
Ale toď iba môj názor. ;)
rudo XP
15.07.08,11:18
takže keď mam 20 dni dovolenky, moze mi ju kratit aj 20 dni?
Tweety
15.07.08,11:19
takže keď mam 20 dni dovolenky, moze mi ju kratit aj 20 dni?
Áno, môže.
Zoltán Kovács
15.07.08,11:27
takže keď mam 20 dni dovolenky, moze mi ju kratit aj 20 dni?

Za každý deň absencie ti môže krátiť dovolenku o 2 dni. T.j. za 10 dni absencie máš po 20 dňovej dovolenke.

Lenže nevieme, či tých 20 dni čo uvádzaš je celoročný výmer dovolenky, alebo pomerná časť za už odpracované mesiace v tomto roku + nejaký zostatok dovolenky z r. 2007.
rudo XP
15.07.08,12:01
takže počas mojej absencie resp. krátenia dovolenky môžem pokojne nastúpiť inde na hlavný PP?
Keď už nebude mať môj ZĽ čo krátiť, musí mi poslať výpoveď, pravda?
Gabi03
15.07.08,12:04
takže počas mojej absencie resp. krátenia dovolenky môžem pokojne nastúpiť inde na hlavný PP?
Keď už nebude mať môj ZĽ čo krátiť, musí mi poslať výpoveď, pravda?

Nepravda. Nemusí ti ani vtedy poslať. :D
Tweety
15.07.08,12:06
takže počas mojej absencie resp. krátenia dovolenky môžem pokojne nastúpiť inde na hlavný PP?
Keď už nebude mať môj ZĽ čo krátiť, musí mi poslať výpoveď, pravda?
Počas trvania jedného PP môžeš uzatvoriť nový PP. Ak v jednom budeš mať A, môže zamestnáv. s Tebou skončiť PP okamžite- za závažné porušenie pracovnej disciplíny.
HUPKA64
15.07.08,12:08
Pri absencii

Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, ak osobitný predpis (§ 24 zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov) neustanovuje inak, v období, v ktorom

* čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem, okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku,
* je dlhodobo uvoľnený z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru na výkon verejnej funkcie, na výkon odborovej funkcie alebo na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady, ak sa mu neposkytuje náhrada mzdy,
* má neospravedlnenú neprítomnosť v práci,
* je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody; to platí vo vzťahu k činnosti, z ktorej je povinne nemocensky poistený a povinne dôchodkovo poistený a počas jej vykonávania bol vzatý do výkonu väzby alebo nastúpil výkon trestu odňatia slobody,
* čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, a nemá nárok na materské, ak ide o muža (§ 166, § 168 ods. 5 a § 169 zákona č. 311/2001 Z. z.).
HUPKA64
15.07.08,12:10
Ja by som s absenciou narábala opatrne. Prerušuje sa nemocenské, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Povinné doby sa počítajú od začiatku. Takže by som to riešila asi takto, že by som urobila súbežne druhý pracovný pomer a snažila sa s prvým zamestnávateľom dohodnúť. Takýmto "natvrdo" postupom si zamestnanec škodí sám a dobrovoľne. Možno to teraz nepocíti, ale časom určite.
BXLmiami
15.07.08,12:15
Zamestnávateľ si môže na Tebe uplatniť finančnú škodu,ktorá mu následkom tvojho odchodu vznikla.mimotemyInak sa čudujem tomu druhému zamestnavateľovi,ja by ťa nebrala ani keby si bol jediný.Kde mám záruku,že to nespravíš znova?
rudo XP
15.07.08,12:18
kedy mi teda pošle tu výpoveď?

Povedzme, že by som bol v piatok posledný deň v práci. V pondelok by som uzavrel iný hlavný PP a zároveň by som mal v starej práci 1. deň absencie. Dá sa takto vyhnúť prerušeniu na sociálke?
Tweety
15.07.08,12:20
kedy mi teda pošle tu výpoveď?

Povedzme, že by som bol v piatok posledný deň v práci. V pondelok by som uzavrel iný hlavný PP a zároveň by som mal v starej práci 1. deň absencie. Dá sa takto vyhnúť prerušeniu na sociálke?
A-čko je stále prerušenie poistenia.Takže, koľko dní nebudeš v práci u prvého, toľko dní prerušenia budeš mať.
veronikasad
15.07.08,12:24
kedy mi teda pošle tu výpoveď?

Povedzme, že by som bol v piatok posledný deň v práci. V pondelok by som uzavrel iný hlavný PP a zároveň by som mal v starej práci 1. deň absencie. Dá sa takto vyhnúť prerušeniu na sociálke?
Nebolo by lepšie rozísť sa so zamestnávateľom po dobrom. Ak to nemáš v pracovnej zmluve, požiadať o dodatok k pracovnej zmluve, dať výpoveď a skončiť pracovný pomer v priebehu plynutia výpovednej doby v zmysle § 62 odst. 3 Zákonníka práce ?

§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
rudo XP
15.07.08,12:25
Dni prerušenia, a čo to v praxi znamená?
Gabi03
15.07.08,12:26
kedy mi teda pošle tu výpoveď?

Povedzme, že by som bol v piatok posledný deň v práci. V pondelok by som uzavrel iný hlavný PP a zároveň by som mal v starej práci 1. deň absencie. Dá sa takto vyhnúť prerušeniu na sociálke?

Máš v tom, jemne povedané, zmätok.
1. Výpoveď Ti určite nepošle nikdy. Maximálne tak okamžité skončenie PP.
2. Ak by si od pondelka nastúpil do nového PP, tam by ti vzniklo dalšie povinné poistenie. Aj napriek tomu, že od tohto dňa by sa ti pravdepodobne prerušilo poistenie v starom zamestnaní.
3. Tých dní absencie by som rátala viac. Nakoľko ani ZĽ ti nemôže poslať výpoveď len tak. Aj on musí urobiť zopár krokov, aby ti mohol poslať okamžité skončenie. Napr. si musí zistiť, prečo nechodíš do práce, napr. telefonicky, ale najistejšie písomne a to nejaký čas trvá. Po ďalšie: prečo by ti mal uplatniť iba jeden deň absencie, krátiť tak dovolenku o 2 dni, a zvyšných 18 dní preplatiť?! To hádam myslíš zo žartu, že po tvojom správaní to urobí. Po ďalšie: ak to máš v zmluve, bude sa domáhať vyplatenia tvojej jednej mesačnej mzdy. Po ďalšie: aj mimo toho si môže uplatňovať ušlý zisk z tvojej absencie (a to stále nie je skončený PP) na súde.
4. Verím, že ak máš lepšie miesto, chceš odísť. No nikdy nevieš, kedy sa to môže obrátiť proti tebe. Keď už nechceš chodiť do práce, podaj aspoň tú výpoveď s výpovednou lehotou. Takto budeš mať maximálne absenciu dva mesiace + dni od podania výpovede. :D
rudo XP
15.07.08,12:33
maximálne absenciu 2 mesiace + dni od podania výpovede? Môže to ZĽ naťahovať až tak dlho?
rudo XP
15.07.08,12:35
ja som počul, že po 3 neospravedlnených dňoch posiela ZĽ nejaké upozornenie a následne ukončenie PP. Ak nekráti dovolenku.
Tak prečo až 2 mesiace?
Gabi03
15.07.08,12:37
maximálne absenciu 2 mesiace + dni od podania výpovede? Môže to ZĽ naťahovať až tak dlho?


ja som počul, že po 3 neospravedlnených dňoch posiela ZĽ nejaké upozornenie a následne ukončenie PP. Ak nekráti dovolenku.
Tak prečo až 2 mesiace?

Predpokladala som, že by si predsa podal tú výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou. ZĽ nie je povinný nikdy počas absencii ukončiť s tebou PP. To, či tak urobí alebo nie, je jeho osobné rozhodnutie.

Resp. možno máte nejakú internú smernicu, kde je toto vymedzené. Ale v zákone to určite nikde nenájdeš.
rudo XP
15.07.08,12:44
Výpoveď určite podám, len rozmýšľam ako to načasovať. Či mám začať s absenciou týždeň pred nástupom do novej práce alebo rovno v deň nástupu. Čo myslíš, čo by bolo lepšie?..alebo je to jedno? ešte by ma zaujímalo ako sa v praxi odzrkadlia dni prerušenia na sociálke..

dakujem
Gabi03
15.07.08,12:55
Výpoveď určite podám, len rozmýšľam ako to načasovať. Či mám začať s absenciou týždeň pred nástupom do novej práce alebo rovno v deň nástupu. Čo myslíš, čo by bolo lepšie?..alebo je to jedno? ešte by ma zaujímalo ako sa v praxi odzrkadlia dni prerušenia na sociálke..

dakujem

Najlepšie by bolo nemať absenciu. A keď už, tak naozaj až po tom, čo máš iný pracovný pomer. Ak by si mal len absenciu, na sociálke by sa ti prerušilo poistenie, t. z. že by si nebol poistený a mal by si sa poistiť ako dobrovoľne poistený za to obobdobie. Inak ti budú chýbať dni k dôchodku a takisto aj poistné pre jeho výpočet. Resp. nielen dôchodok, ale prípadne aj iné sociálne dávky.
rudo XP
15.07.08,13:07
a tie dni prerušenia zo starého PP bude treba doplatiť alebo nejak inak doriešiť, aj keď mám nový PP?
Chobot
15.07.08,13:08
Výpoveď určite podám, len rozmýšľam ako to načasovať. Či mám začať s absenciou týždeň pred nástupom do novej práce alebo rovno v deň nástupu. Čo myslíš, čo by bolo lepšie?..alebo je to jedno? ešte by ma zaujímalo ako sa v praxi odzrkadlia dni prerušenia na sociálke..

dakujem

Otázky, ktoré tu zadávaš, sú už v rozpore s etiketou porady. To je ako keby si sa spýtal - "mám v obchode ukradnúť cigarety alebo aj rovno zápalky?":rolleyes::D

Je to len tvoja vec, kedy chceš mať absenciu. Mnohí z nás by vôbec na také myšlienky - vedomá a plánovaná absencia - vôbec neprišli. Ty sa sám rozhodni, či chceš mať tú absenciu a koľko dní. To ti neporadíme, lebo v tom sa nedá poradiť.

Dni prerušenia na sociálke sa prejavia tak, že ti budú chýbať pre výpočet dôchodku a výpočet prípadných sociálnych dávok. Inak to nebude mať veľký dopad na teba. Ale je predčasné riešiť prerušenie poistenia, lebo nevieš, či vôbec budeš mať prerušené poistenie (ak by si napr. v starej práci pracoval ešte vo štvrtok, a v piatok by si nastúpil v novej práci, tak by si nemal ani jeden deň prerušenia.).
rudo XP
15.07.08,13:18
Presne to som chcel vedieť! Takže prerušenie nenastane keď do novej práce nastúpim hneď v ten deň kedy mi začne plynúť 1. deň absencie u starého ZĽ.
Gabi03
15.07.08,13:23
Presne to som chcel vedieť! Takže prerušenie nenastane keď do novej práce nastúpim hneď v ten deň kedy mi začne plynúť 1. deň absencie u starého ZĽ.

Prerušenie ti nastane pri absencii u prvého ZĽa, ale pri druhom ti v ten deň vznikne z druhého PP. Z hľadiska pracovných pomerov sa to chápe ako dve rôzne poistenia. Z hľadiska teba ako FO to "bude v poriadku", nakoľko v sumáre ti nebude chýbať ani jeden deň.

PS: Súhlasím s chobotom, diskutovať tu o kombinácii najlepšieho nastúpenia do nového PP z hľadiska absencie nie je práve najsprávnejšie.
rudo XP
15.07.08,13:38
Aj ja suhlasim s chobotom (je to super chalan), ale ja som chlapec z dediny a tak sa pytam....

dakujem Vám velmi krasne za rady nad zlato
dada 1
16.07.08,06:28
Zamestnanec dal výpoveď formuloval ju ako výpoveď podla par.67 s dvojmesačnou výpovednou lehotou, je potrebné zamestnancovi pisomne dať odpoveď a potvrdiť výpoveď že berieme na vedomie, alebo stačí po uplynutí dvojmesačnej výpovednej lehoty vydat potvrdenie o zamestnaní.dakujem
Zita4
16.07.08,06:42
Zamestnanec dal výpoveď formuloval ju ako výpoveď podla par.67 s dvojmesačnou výpovednou lehotou, je potrebné zamestnancovi pisomne dať odpoveď a potvrdiť výpoveď že berieme na vedomie, alebo stačí po uplynutí dvojmesačnej výpovednej lehoty vydat potvrdenie o zamestnaní.dakujem
Ak dostane zamestnávateľ výpoveď od zamestnanca, minimálne slušnosť káže na ňu odpovedať. :) Ale ak neodpovie, výpoveď platí nezávisle od toho.
tinulli
16.07.08,15:54
Áno, môže.
a nemusi mať náhodou ZĽ takúto formulu - myslela som tým krátiť dovolenku ZC pri jeho absencii, zabudovanú do prac.zmluvy? podľa mňa si nemôže len tak samovoľne kratiť ZC dovolenku. aj keď tento má absenciu.
Modroocko
16.07.08,16:17
a nemusi mať náhodou ZĽ takúto formulu - myslela som tým krátiť dovolenku ZC pri jeho absencii, zabudovanú do prac.zmluvy? podľa mňa si nemôže len tak samovoľne kratiť ZC dovolenku. aj keď tento má absenciu.

Prečo samovoľne? Umožňuje mu to Zákonník práce:

§ 109
Krátenie dovolenky
.....
.....
.....

(2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.
Tweety
16.07.08,18:12
a nemusi mať náhodou ZĽ takúto formulu - myslela som tým krátiť dovolenku ZC pri jeho absencii, zabudovanú do prac.zmluvy? podľa mňa si nemôže len tak samovoľne kratiť ZC dovolenku. aj keď tento má absenciu.
Nie, nemusí, ZP mu krátenie dovolenky v § 109 umožňuje.:)
Viera Klimentová
23.07.08,08:59
Aj ja som si myslela, že sa vždy dá dohodnúť , pretože držať zamestnanca nasilu nemá žiadny efekt. Som však na rozpakoch pri realizácii § 62 ods. 3. Ak zamestnanec dá výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou. pritom viem, že mu neprešiel návrh dohody a chystá sa odísť už po mesiaci plynutia výpovednej doby. Konkrétne výpovedná doba začne platiť od 01.08.2008 a skončí 30.09.2008. Zamestnanec prestane chodiť do práce, dáme mu absenciu a okamžitú výpoveď. Ukončíme pracovný pomer dňom doručenia výpovede a v zmysle § 62 mu vezmeme aj priemerný zárobok za 1 mesiac?
Chobot
23.07.08,09:06
Aj ja som si myslela, že sa vždy dá dohodnúť , pretože držať zamestnanca nasilu nemá žiadny efekt. Som však na rozpakoch pri realizácii § 62 ods. 3. Ak zamestnanec dá výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou. pritom viem, že mu neprešiel návrh dohody a chystá sa odísť už po mesiaci plynutia výpovednej doby. Konkrétne výpovedná doba začne platiť od 01.08.2008 a skončí 30.09.2008. Zamestnanec prestane chodiť do práce, dáme mu absenciu a okamžitú výpoveď.

Dohodnúť sa dá, len na to treba vôľu oboch strán. Pokiaľ zamestnávateľ je tvrdohlavý a bezdôvodne nepustí zamestnanca na dohodu len z princípu, pritom by ho obratom ruky mohol nahradiť iným, tak môže čakať, že mu spôsobí problémy s papierovačkami - odhlasovanie, absencia, okamžité skončenie PP,...


Ukončíme pracovný pomer dňom doručenia výpovede a v zmysle § 62 mu vezmeme aj priemerný zárobok za 1 mesiac?

Ten plat za 1 mesiac môžete zobrať len vtedy, ak to máte písomne v pracovnej zmluve dohodnuté. Ak to nebolo dohodnuté ,tak to nemôžeš urobiť.
Viera Klimentová
23.07.08,09:36
Áno ďakujem. Nové PZ už máme doplnené o § 62.
buga
11.08.10,20:38
Prosím Vás poradte mi,ako má ukončiť zamestnávateľ pracovný pomer so zamestnancom ,ktorý je vo väzbe v nemecku, šoféroval pod vplyvom alkoholu,aký je postup ?
terezamaria
11.08.10,20:44
Prosím Vás poradte mi,ako má ukončiť zamestnávateľ pracovný pomer so zamestnancom ,ktorý je vo väzbe v nemecku, šoféroval pod vplyvom alkoholu,aký je postup ?

Dala by som mu Okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 68,ods.1, písm.a/ ZP. Teda predpokladám, že už bol odsúdený, keď sedí vo väzbe.

§ 68
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin
buga
13.08.10,06:01
lenže on nie je odsúdený ,ale držia ho kvoli tomu ,že nemá peniaze na kauciu, tak dostal dva roky ak to nevyplatí.