Lýdia Muráriková
19.04.11,15:12
Dobrý deň. Mám 12hodinové zmeny, niekedy aj pár dní po sebe, s jedno alebo dvojdňovými pauzamy. Pracujem soboty, nedele, sviatky a nemám ich preplatené. Možem si nejako vydobiť tieto peniaze?? Ak áno, tak ako?Aký mám nárok na stravné lístky?, či mám nárok na dva za jednu zmenu alebo len na jeden ako dostávam. Teda, koľko je pracovných dní v mesiaci, toľko stravných lístkov mám, aj keď odrobím okolo 220 hodín. Nemám žiadnu prémiu. Hodnota stravného lístku je 2.85€, ale celú teplú stravu si za to nekúpim. Menu ktoré je u nás dostupné(polievka a hl.jedlo) je v hodnote 3.50€ a tak ostatok si musíme doplácať. Zamestnávateľ vraví, že je to v poriadku, ale mne sa to nejak nepáči. Má nám zabezpečiť teplú stravu a keď tak nie je umožnené, tak aspoň vo forme stravného lístka, no tá suma je aj tak nedostačujúca. A tak, podľa čoho sa počíta výška stravného lístka, keď si zamestnanec aj tak musí doplácať na stravu? A aký mám nárok na dovolenku, koľko dní, keď tak veľa hodín odrobím? Mám normálne, 21 dní dovolenky za celý kalendárny rok, ale keď mávam 12hodinové zmeny, prečo sa mi za jednu moju zmenu strhnú dva dni dovolenky a nie jednu? Taktiež nedostávam výplatu na účet, ale do ruky so smiešnym papierikom kde mám napísané perom odrobené hodiny, suma na hodinu a výslednú sumu, ktorá je "akože" výplata. Nedostávam výplatné pásky, ktoré mám dostať automaticky k výplate. ako môžem mať prehlad??
KEJKA
19.04.11,13:37
keby si tie otázky aspon rozdelila na odstavce...............

Dobrý deň. Mám 12hodinové zmeny, niekedy aj pár dní po sebe, s jedno alebo dvojdňovými pauzami. Pracujem soboty, nedele, sviatky a nemám ich preplatené....................ako vieš, že nemáš?, 12hodinové smeny-pozri podobné témy pomocou vyhľadávača

Možem si nejako vydobiť tieto peniaze?? Ak áno, tak ako? najskôr si skontroluj výkaz práce, dochádzku a porovnaj s vypl.páskou. Počas 4 mesiacov máš odrobiť len štandardný počet hodín.

Aký mám nárok na stravné lístky?, či mám nárok na dva za jednu zmenu alebo len na jeden ako dostávam. Teda, koľko je pracovných dní v mesiaci, toľko stravných lístkov mám, aj keď odrobím okolo 220 hodín.
na jeden lístok máš nárok, druhý je v kompetencii zam-ľa. v 12hod smene máš min. 30minut prestávku na jedlo, tak je to smena 11,5hod - pozor na to.
Nemám žiadnu prémiu........prémie sú dobrovoľným plnením zam-ľa
Hodnota stravného lístku je 2.85€, ........to je zákonná min.hodnota stravného lístka, čiže na viac nárok nemáš
ale celú teplú stravu si za to nekúpim. ......to je tvoj problém
Menu ktoré je u nás dostupné(polievka a hl.jedlo) je v hodnote 3.50€ a tak ostatok si musíme doplácať....iste, máš to doplatiť
Zamestnávateľ vraví, že je to v poriadku,............má pravdu
ale mne sa to nejak nepáči. .............to je žiaľ už len tvoj problém
Má nám zabezpečiť teplú stravu........zabezpečil
a keď tak nie je umožnené, tak aspoň vo forme stravného lístka, no tá suma je aj tak nedostačujúca.................zabezpečil a v zmysle zákona dal minimum.
A tak, podľa čoho sa počíta výška stravného lístka, keď si zamestnanec aj tak musí doplácať na stravu? .minimum 2,85 € je podľa ZP
A aký mám nárok na dovolenku, koľko dní, keď tak veľa hodín odrobím? máš nárok na 4 alebo 5 týždňov dovolenky podľa veku /zhruba od 33 rokov/
Mám normálne, 21 dní dovolenky za celý kalendárny rok, ...........hádam 20 dní, resp. 14,5-15 dní po prepočítaní, podľa ZP sa dovolenka ráta na týždne.

ale keď mávam 12hodinové zmeny, prečo sa mi za jednu moju zmenu strhnú dva dni dovolenky a nie jednu?...............ako strhnú? bud máš zmenu, alebo dovolenku, či?

Taktiež nedostávam výplatu na účet, ale do ruky so smiešnym papierikom kde mám napísané perom odrobené hodiny, suma na hodinu a výslednú sumu, ktorá je "akože" výplata. Nedostávam výplatné pásky, ktoré mám dostať automaticky k výplate......na výplatnú pásku máš nárok, reklamuj u zam-ľa alebo daj podnet na IP
ako môžem mať prehlad?? no nemôžeš mať takto prehľad, ale prípadne skús podľa tých papierikov poskladať údaje za posledné 4 mesiace - ako príklad, určite ti to poraďaci vysvetlia

v texte
ak máš stabilne 220 hod, tak je to veľa a určite máš mať preplatený nadčas.
Tiež máš nárok na príplatky za sviatok, ak pracuješ.
Jana Motyčková
19.04.11,13:47
Príplatky za sobotu a nedeľu nie sú povinné zo Zákonníka práce. Môžu byť na základe kolektívnej zmluvy. Máš nárok na príplatok za sviatok (50%). Ďalej ak odrobíš 220 hod každý mesiac, niečo z toho musí byť nadčas, ak zaň nedostaneš náhradné voľno, musíš zaň dostať príplatok (25%). Navyše rozvrh zmien nemôže rátať s nadčasmi, rozvrh zmien by si mala mať tak, aby v určitom období (asi 4 mesiace - z hlavy, nekukla som do zákona) si neprekročila stanovený týždenný fond (40, 37,5 hod?). Nadčasy môžu byť len na mimoriadne práce, zastupovanie, navyše existujú ročné limity nadćasov.
Stravné lístky nechám na niekoho iného, mohlo by to byť v poriadku - ale možno nejaký detail by sa tam našiel.
Dovolenka - nárok na dovolenku je podľa zákona v týždňoch, nie v dňoch. Čiže máš nárok na 4 alebo 5 týždňov dovolenky. Ak ti v priemere vyjde napr. 3,2 zmeny na týždeň, tak máš nárok na dovolenku 4x3,2 = cca 13, resp. 5x3,2 zmeny (dní) = 16, teda ak čerpáš deň dovolenky (1 zmenu) tak si vyčerpala 1 deň z 13/16-denného nároku. Dá sa to ale počítať aj na hodiny, ak by zmeny mali každá inú dĺžku. Ale určite nie jedna zmena = 2 dni dovolenky.
Vyplata "do ruky" je v poriadku. Sazmorejme mala by si podpisovať sumu, ktorú naozaj preberáš. Ak chceš výplatu na účet, treba požiadať zamestnávateľa písomne o poukazovanie výplaty na účet (číslo účtu). Písomnej žiadosti musí zamestnávateľ vyhovieť.
Výplatná páska môže byť teoreticky aj napísaná perom, ale mala by obsahovať údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o vykonaných zrážkach (napr. poistné, daň) a o celkovej cene práce - tá musí byť ešte členená na jednoltivé poistné zamestnávateľa.
Ak je problém s nápravou, treba podať sťažnosť na Inšpektorát práce.
alusa783
19.05.11,06:28
Ahojte

ja mám len takú menšiu otázku
nedávno som sa pohádala so šéfom a tvrdil mi že môžem byť rada že robím u neho :D lebo jeho priatelka pracuje vo firme kde majú zakotvené v zmluve že zamestnanec je povinný na žiadosť zamestnávateľa odpracovat BEZ NÁROKU NA MZDU neviem prestne koľko hodin

podla mna si to vymýšlal ale nemám prestný dôkaz
na prvý pohlad mi to príde ako totálna hlupost a jediné čo som našla v zákone je
§17 ods1
právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv je neplatný
rozumiem to tak že zmluva kde sa vzdáva mzdy za prácu nadčas je neplatná? čiže v zmluve to nesmie byt??

dakujem
veronikasad
19.05.11,06:32
Ahojte

ja mám len takú menšiu otázku
nedávno som sa pohádala so šéfom a tvrdil mi že môžem byť rada že robím u neho :D lebo jeho priatelka pracuje vo firme kde majú zakotvené v zmluve že zamestnanec je povinný na žiadosť zamestnávateľa odpracovat BEZ NÁROKU NA MZDU neviem prestne koľko hodin

podla mna si to vymýšlal ale nemám prestný dôkaz
na prvý pohlad mi to príde ako totálna hlupost a jediné čo som našla v zákone je
§17 ods1
právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv je neplatný
rozumiem to tak že zmluva kde sa vzdáva mzdy za prácu nadčas je neplatná? čiže v zmluve to nesmie byt??

dakujem
V akej funkcii pracuješ , Myslíš tento § ?

§ 121
Mzda za prácu nadčas
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)
...

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
alusa783
19.05.11,06:39
ahoj nie ten

práveže chcela by som šéfovi dokázať že to nieje prípustné aby bolo v zmluve že zamestnanec sa zavazuje aby odrobil dake hodiny ZADARMO
nemyslím príplatky alebo tak ale napr. modelová situácia
robím 8h dnne 5 dní v týždni a on si zmyslím že každu stredu mam ostat o 4 hodiny dlhšie zadarmo :D
ja hovorím že to nieje možné aby toto bolo v zmluve mám pravdu?
veronikasad
19.05.11,06:40
ahoj nie ten

práveže chcela by som šéfovi dokázať že to nieje prípustné aby bolo v zmluve že zamestnanec sa zavazuje aby odrobil dake hodiny ZADARMO
nemyslím príplatky alebo tak ale napr. modelová situácia
robím 8h dnne 5 dní v týždni a on si zmyslím že každu stredu mam ostat o 4 hodiny dlhšie zadarmo :D
ja hovorím že to nieje možné aby toto bolo v zmluve mám pravdu?
Ak vedenie bude postupovať podľa citovaného § - ano. Neuviedla si v akej funkcii pracuješ. (150 hod. nadčasu ročne môže byť súčasťou tvojho platu)
alusa783
19.05.11,06:42
aha prepáč - učtovník takže to nieje funkcia aká sa uvazda v tom zákone
a z toho zákona mám skôr pocit že to platí viac menej pfi fixných mzdách a nie hodinovkách aj ked sa to nevylučuje ALE
ja pracujem za minimálnu mzdu takže "to nemám zohľadnené vo mzde" ako hovorí zakon
veronikasad
19.05.11,06:44
aha prepáč - učtovník takže to nieje funkcia aká sa uvazda v tom zákone
a z toho zákona mám skôr pocit že to platí viac menej pfi fixných mzdách a nie hodinovkách aj ked sa to nevylučuje ALE
ja pracujem za minimálnu mzdu takže "to nemám zohľadnené vo mzde" ako hovorí zakon
účtovník - minimálna a ešte hodinová mzda, to mi nejako nesedí ?
alusa783
19.05.11,06:46
účtovník - minimálna a ešte hodinová mzda, to mi nejako nesedí ?

prečo? tu je bieda z robotou tak si človek nenavyberá a je to malý sukromnik...
veronikasad
19.05.11,06:48
prečo? tu je bieda z robotou tak si človek nenavyberá a je to malý sukromnik...
aj pre súkromníka platí Zákonník práce a minimálne mzdové tarify (stupne náročnosti práce). A v I. stupni účtovník určite zaradený nie je ... (alebo v rámci "šetrenia" rozdiel ide s tvojim súhlasom "na ruku") ?
alusa783
19.05.11,06:51
:D toto netreba riešiť sukromníci si robia čo chcu kedže je tu veká nezamestnanost :(
ale díky takže viem čo som chcela vedieť z časti mal pravu ale zákon neplatí na mna lebo to nemám zohľadnené vo mzde a ani nepracujem na pozíciach špecifikovaných zákonom
srska
19.05.11,06:54
aj pre súkromníka platí Zákonník práce a minimálne mzdové tarify (stupne náročnosti práce). A v I. stupni účtovník určite zaradený nie je ... (alebo v rámci "šetrenia" rozdiel ide s tvojim súhlasom "na ruku") ?
minimálne 317x1,4 skôr 317x1,6 a IP pomôže. ak urobia kontrolu, tak to bude musieť doplatiť aj spätne.
veronikasad
19.05.11,06:54
:D toto netreba riešiť sukromníci si robia čo chcu kedže je tu veká nezamestnanost :(
ale díky takže viem čo som chcela vedieť z časti mal pravu ale zákon neplatí na mna lebo to nemám zohľadnené vo mzde a ani nepracujem na pozíciach špecifikovaných zákonom
no neviem - na účtovníkoch, ktorí sú primerane odmeňovaní, firmy bežne tento postup uplatňujú (nadčasy sa nepreplácajú, max. im umožnia čerpať náhradné volno).
alusa783
19.05.11,07:02
no tak hádať sa nejdem ale podla mna to nieje zaradené v tých vymenovaných prácach či?
ale ako si napísala ktorý su primerane!!!! odmenovaný
veronikasad
19.05.11,07:07
no tak hádať sa nejdem ale podla mna to nieje zaradené v tých vymenovaných prácach či?
ale ako si napísala ktorý su primerane!!!! odmenovaný
alusa, podla tohto príspevku pracuješ vo firme na dohodu - a tam žiadne stupne náročnosti neplatia

http://www.porada.sk/1740078-post22653.html
srska
19.05.11,07:11
alusa, podla tohto príspevku pracuješ vo firme na dohodu - a tam žiadne stupne náročnosti neplatia

http://www.porada.sk/1740078-post22653.html

môj názor: dohoda=(dohoda+cash) - dávno mali byť zrušené
alusa783
19.05.11,07:31
veronika ano :) to viem ale to je v mojom malom probléme nepodstatné lebo o týchto nadčasoch sme sa bavili že ich ma jeho priatelka tiež učtovnička i nej firme išlo mi proste len o modelovu situáciu a ohladom stupna naročnosti baba čo tu robila predomnou na HPP mala uplnu minimálku bez žiadneho stupna
veronikasad
19.05.11,07:34
veronika ano :) to viem ale to je v mojom malom probléme nepodstatné lebo o týchto nadčasoch sme sa bavili že ich ma jeho priatelka tiež učtovnička i nej firme išlo mi proste len o modelovu situáciu a ohladom stupna naročnosti baba čo tu robila predomnou na HPP mala uplnu minimálku bez žiadneho stupna
Iné, ako odkaz na platné znenie ZP ti dať nemôžem. Ak nechceš problém riešiť cez IP, zostáva ti iba držať "hubu a krok". S tým vedomím si podpisovala pracovnú zmluvu (kamarátka), resp. ty dohodu.