jarko157
19.04.11,15:15
Zdravim Vas!
Mam takuto otazku. Mam moznost odkupit sro, podobnu aku doteraz vlastnim. Moj zaber podnikania je poskytovanie sluzieb. Chcem sa Vas opytat na nazori ako si mozem preverit sro ktoru idem kupit? Napr ci nema dlhy atd. ktore mi neboli oznamene? Mne skor nejde ani tak o sro ale o zakaznikov ktorych ma tato firma zazmluvnenich. Ako ich previest na moju firmu bez nutnosti kupi sro?
KEJKA
19.04.11,13:24
kup databazu zákazníkov, sro nekupuj, nikdy nevieš, čo je pod povrchom.
Ice dive
19.04.11,13:26
kup databazu zákazníkov, sro nekupuj, nikdy nevieš, čo je pod povrchom.
tu asi ide aj o to, využiť už existujúce zmluvy so zákazníkmi...
jarko157
19.04.11,13:29
tu asi ide aj o to, využiť už existujúce zmluvy so zákazníkmi...
Ano aj o to vyuzit zmluvy... aby bolo mozne poskytovat sluzby bolo potrebne zainvestovat do dalsich veci ktore by som automaticky ziskal kupou celej sro...
KEJKA
19.04.11,13:47
tak skus sa dohodnúť a kúpiť iba časť podniku, nie celý podiel v sro.
Kúpiš pohľadávky a záväzky presne vyšpecifikované plus zmluvy
a iné práva......to čo potrebuješ.
Kúpou sro sa staneš jej majiteľom, ale potom nadalej budeš "podnikať" v novokupenej firme, teda budeš mať dve sro, pokiaľ ich nezlúčiš, čo je kapitola sama osebe.
jarko157
19.04.11,13:52
tak skus sa dohodnúť a kúpiť iba časť podniku, nie celý podiel v sro.
Kúpiš pohľadávky a záväzky presne vyšpecifikované plus zmluvy
a iné práva......to čo potrebuješ.
Kúpou sro sa staneš jej majiteľom, ale potom nadalej budeš "podnikať" v novokupenej firme, teda budeš mať dve sro, pokiaľ ich nezlúčiš, čo je kapitola sama osebe.

Ale ked kupim len cast, ked vyskoci problem tak aj tak mozem prist o zakaznikov a aj o € ktore som za to zaplatil (samozrejme mozem sa sudit atd..) ... Ide aj o to ze kupovana sro nie je platcom dph co mi vyhovuje pri sluzbach.. moja sro samozrejme je platcom dph.. co mi pri tovare tiez vyhovuje..
KEJKA
19.04.11,14:01
ked kupiš sro celú - budeš podnikať v dvoch sro, čo pri systéme, že jedna je a druhá nie je platiteľom DPH, ti zrejme vyhovuje.
Zmluvu o kúpe OP si nechaj urobiť u právnika, snažila by som sa tam zakomponovať nejaké ustanovenie o zodpovednosti za neznáme záväzky - aby túto zodpovednosť nadalej niesol terajší konateľ. Ale neviem, či je to priechodné.
Economic
22.04.11,06:13
ked kupiš sro celú - budeš podnikať v dvoch sro, čo pri systéme, že jedna je a druhá nie je platiteľom DPH, ti zrejme vyhovuje.
Zmluvu o kúpe OP si nechaj urobiť u právnika, snažila by som sa tam zakomponovať nejaké ustanovenie o zodpovednosti za neznáme záväzky - aby túto zodpovednosť nadalej niesol terajší konateľ. Ale neviem, či je to priechodné.

Z vlastnej skúsenosti poviem k zmluve len toľko. Zmluvne som u jedného klienta mala toto veľmi dobre ošetrené, že preberajú predchádzajúci spoločníci akékoľvek záruky za záväzky napríklad aj o také, ktoré by v účtovníctve neboli ale by mohli existovať. No prišiel do toho jeden súdny spor. Súd berie na zreteľ PO ako takú. Zmluvy ho nezaujímajú. Súd by zaviazal v prípade prehry sporu spoločnosť k plneniu. Noví spoločníci by si mohli toto nárokovať a vymáhať od pôvodných spoločníkov. K danej problematike asi toľko. Žiadny právnik nevyhotoví už lepšiu a priechodnejšiu zmluvu ! Ak áno, bude klamať. na súde to neprejde ! To je moja vlastná skúsenosť a prax !
KEJKA
22.04.11,06:19
áno, presne tak. Z toho dôvodu kúpu sro neodporúčam.