Lucia Verwest Falatová
19.04.11,15:39
Dobry den, potrebovala by som narychlo prelozit abstrakt k mojej diplomovej praci do AJ. ak by mal niekto cas a chut sa do toho pustit, bola by som velmi vdacna....:)

Práca predstavuje čiastkový výskum v oblasti somatickej frazeológie a idiomatiky, pričom uplatňuje viaceré postupy kvalitatívneho, aj kvantitatívneho výskumu. Hlavným cieľom práce je preskúmať frazémotvornosť dvoch francúzskych somatizmov „main“ a „bras“ (ktoré uskutočnené štatistické výskumy vykazujú ako najproduktívnejšie somatické lexémy) a následne konfrontovať súbor excerpovaných francúzskych frazém s frazeologickým fondom slovenčiny. V teoretickej časti práca ponúka komplexnú syntézu doterajších poznatkov o slovenskej a francúzskej frazeológii a idiomatike, dostupných z knižných a elektronických zdrojov. V praktickej časti práca prináša analýzu excerpovaného korpusového materiálu. Vyčleňuje a bližšie charakterizuje rôzne typy slovných spojení motivovaných somatizmami „main“ a „bras“, pričom osobitnú pozornosť venuje práve takým slovným spojeniam, ktoré vykazujú z hľadiska sémantiky a kombinatoriky isté anomálie: frazémy, lexikalizované metafory a kolokácie.

Kľúčové slová: frazeológia, idiomatika, somatická frazéma, lexikalizovaná metafora, kolokácia, idióm