maria.removcikova
19.04.11,16:02
Dobrý deň,

Mám takaý problém že predala som nepotrebnú vec cez inzerciu vlastne bola to nova ale mi nesedela veľkosť a zakaznik mi to kupil a povedal ze mu tiez nesedi velkost a ze to chce vymenit lebo ze podla zakona mi moze bezdovodne vratit tovar do 7 dni, aka je pravda?Viem ze normalne by to malo pllatit ale plati to aj pri inzercii?Dakujem
blavaciko
19.04.11,16:09
nie, na inzerciu sa tento zakon nevztahuje, ak je to vztah medzi dvoma fyzickymi osobami...
maria.removcikova
20.04.11,18:01
mohli by ste mi prosim vas poslat nejaky link na nejaky oficialny dokument kde to je napisane?Alebo číslo zakona. Ďakujem pekne ste milý.
ivka70
20.04.11,18:04
mohli by ste mi prosim vas poslat nejaky link na nejaky oficialny dokument kde to je napisane?Alebo číslo zakona. Ďakujem pekne ste milý.

Takto ako si to predstavujes, to ziadny zakon neupravuje.
Zakon upravuje to vratenie ore pravnicke osoby ,teda obchody, ktore predavaju tovar cez internet alebo katalog.

Neupravuje vsak vztah 2 fyzickych osob. Tam sa musite dohodnut.
arizona
20.04.11,18:37
Dobrý deň,

Mám takaý problém že predala som nepotrebnú vec cez inzerciu vlastne bola to nova ale mi nesedela veľkosť a zakaznik mi to kupil a povedal ze mu tiez nesedi velkost a ze to chce vymenit lebo ze podla zakona mi moze bezdovodne vratit tovar do 7 dni, aka je pravda?Viem ze normalne by to malo pllatit ale plati to aj pri inzercii?Dakujem
Nech ti ten "zakon" posle on,ak sa nim ohana ;)
Ice dive
20.04.11,19:14
to čím sa protistrana oháňa je zákon o ochrane spotrebiteľa § 12 zákon č. 108/2000 Z.z. lenže ako bolo vyššie spomenuté, tento zákon sa dotýka vzťahu predajca - fyzická osoba koncový užívateľ služieb=spotrebiteľ... vy ste predávali vec "jazdenú" i keď bola nová a nepoužitá, už bola kupovaná z druhej ruky /použitá, t.j. uzatvárali ste kúpnopredajnú zmluvu medzi dvoma fyzickými osobami a len ste sa cez internet sprostredkovali t.j. uzavreli ste zmluvu v zmysle občianskeho zákonníka... (iné by bolo, ak by ste predávali povedzme tovar cez mimibazár, aukro a pod, opakovane za účelom dosiahnutia zisku, to by už hraničilo s neoprávneným podnikaním...)

MOŽNOSŤ ODSTÚPENIA OD ZMLUVY

V zmysle ustanovenia § 12 zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji (zákon č. 108/2000 Z. z.) máte právo od takto uzavretej zmluvy odstúpiť bez uvedenia dôvodu do 7 pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby, pričom je nevyhnutné, aby bol v uvedenej lehote Váš list o odstúpení od zmluvy doručený predávajúcemu. Toto právo máte aj v prípade, ak ste si tovar objednaný prostredníctvom internetu vyzdvihli osobne priamo u predajcu.

O svojom práve na odstúpenie od zmluvy musíte byť predajcom poučení ešte pred uzavretím zmluvy.

Ak vás predajca poučil o tomto práve dodatočne, plynie vám 7 - dňová lehota odo dňa dodatočného poučenia. Pokiaľ vás predávajúci o možnosti odstúpenia nepoučil vôbec, spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy do troch mesiacov od prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby.

OD KTORÝCH ZMLÚV NEMÔŽETE ODSTÚPIŤ BEZ UVEDENIA DÔVODU

Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú inak, spotrebiteľ nemôže bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy, ktorej predmetom sú

poskytnutie služby, ak sa služba začala plniť pred uplynutím lehoty 7 pracovných dní
predaj tovaru alebo poskytnutie služby, ktorých cena závisí od pohybu cien na finančnom trhu (napr. akcie)
predaj tovaru, ktorý bol zhotovený podľa požiadaviek spotrebiteľa (napr. nábytok na mieru)
predaj tovaru, ktorý vzhľadom na jeho vlastnosti nemožno vrátiť
predaj tovaru, ktorý rýchlo podlieha skaze (napr. potraviny)
predaj zvukových alebo obrazových záznamov, ktoré spotrebiteľ rozbalil
predaj počítačových programov, ktoré spotrebiteľ rozbalil
predaj novín, časopisov a periodickej tlače
lotérie a iné podobné hry

AKO ODSTÚPIŤ OD ZMLUVY

Svoje odstúpenie od zmluvy nemusíte odôvodňovať.

Pošlite predávajúcemu list (najlepšie s návratkou), že odstupujete od zmluvy v zákonnej lehote.

V liste uveďte, o aký tovar ide, aká bola jeho cena a kedy ste ho prevzali.

Uveďte tiež, akým spôsobom žiadate vrátiť peniaze.

Tovar môžete vrátiť zároveň s listom, alebo výmenou za peniaze „z ruky do ruky“.

Predávajúci je povinný vrátiť vám peniaze najneskôr do 15 dní od odstúpenia od zmluvy, a to bez akýchkoľvek sankcií za odstúpenie, musíte však znášať náklady na vrátenie tovaru (napríklad poštovné).

TIP: Možnosť odstúpenia od zmluvy uzavretej na diaľku máte i pri nákupe v ktoromkoľvek inom štáte EÚ. Lehota na odstúpenie musí byť vo všetkých štátoch EÚ minimálne 7 dní, ale môže byť aj dlhšia (napr. v Českej republike 14 kalendárnych dní).

NÁKUP PROSTREDNÍCTVOM INTERNETU V PRAXI

Pri zásielkovom predaji prechádza vlastníctvo na kupujúceho prevzatím veci kupujúcim na mieste dodania ním určenom. To znamená, že od okamihu prevzatia tovaru zodpovedáte za vami zavinené poškodenie alebo zničenie tovaru. Ak ste poškodenie alebo zničenie tovaru nezavinili a zistili ste ho až doma po rozbalení, vaše právo na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu nezaniká (s výnimkou rozbaleného počítačového programu, zvukového alebo obrazového záznamu).

Niektoré internetové obchody si neplnia svoje informačné povinnosti (napr. poučenie spotrebiteľa o práve odstúpiť od zmluvy; uvedenie lehoty, počas ktorej je predávajúci viazaný svojou ponukou vrátane ceny; poskytnutie informácií o záruke a o servisných službách). Upozorňovaním Slovenskej obchodnej inšpekcie a spotrebiteľských organizácií na tieto nedostatky prispejete ku skvalitňovaniu služieb v tejto oblasti.
blavaciko
20.04.11,19:31
zakon o ochrane spotrebitela pri podomovom a zasielkovom predaji by teoreticky chapany tak, ze treba vratit kupujucemu peniaze.
Avsak, tento zakon c. 108/2000 definuje predavajuceho na ucely zakona odkazom na

§ 2 ods. 1 písm. b), ods. 3 a § 27 zákona č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa v znení neskorších predpisov

A ten paragraf vyzera takto


§ 2
Vymedzenie niektorých pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie

a) spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nakupuje výrobky alebo používa služby pre osobnú potrebu alebo pre potrebu príslušníkov svojej domácnosti,
b) predávajúcim
1. podnikateľ, 1) ktorý spotrebiteľovi ponúka alebo predáva výrobky, alebo poskytuje služby alebo jeho splnomocnenec,
2. fyzická osoba, ktorá predáva spotrebiteľovi rastlinné a živočíšne výrobky z vlastnej drobnej pestovateľskej činnosti alebo chovateľskej činnosti alebo lesné plodiny, 2)
3. fyzická osoba, ktorá predáva vlastné použité výrobky, okrem potravín...


a kedze nie si

podnikatel
fyicka osoba ponukajuca zeleninku a masko z vlastneho chovu
a hlavne nepredavas VLASTNE pouzite VYROBKY,


pre ucely zakona cislo 108/2000 nie si predajcom
Viper
21.04.11,05:52
Dobrý deň,

Mám takaý problém že predala som nepotrebnú vec cez inzerciu vlastne bola to nova ale mi nesedela veľkosť a zakaznik mi to kupil a povedal ze mu tiez nesedi velkost a ze to chce vymenit lebo ze podla zakona mi moze bezdovodne vratit tovar do 7 dni, aka je pravda?Viem ze normalne by to malo pllatit ale plati to aj pri inzercii?Dakujem

Ten tvoj kupujuci je zrejme schopny ziadat pri nakupe z Ciny cez internet od predavajuceho 2rocnu zaruku a odvolavat sa na zakony v EU :D
Ako ti pisali vyssie NEMA pravo na vratenie veci do 7 dni.
naples26@yahoo.com
10.05.12,18:26
Dobry vecer, co konkretne sa mysli *inzerciou * ?? Pokial som predala tovar cez mimibazar.sk tak to je myslene ako inzercia tiez ? a tym padom predaj medzi dvoma fyzickymi osobami ? a kupujuci v tom pripade nema narok na vratenie tovar do 7 dni ? Dakujem za vase nazory.
lubica2403
10.05.12,19:23
Dobry vecer, co konkretne sa mysli *inzerciou * ?? Pokial som predala tovar cez mimibazar.sk tak to je myslene ako inzercia tiez ? a tym padom predaj medzi dvoma fyzickymi osobami ? a kupujuci v tom pripade nema narok na vratenie tovar do 7 dni ? Dakujem za vase nazory.


Ak ste predali jednu vec. Ale ak máte na MMB desiatky inzerátov s novými vecami, tak to je už o inom - ak nemáte živnosť, ide o neoprávnené podnikanie
arizona
10.05.12,19:26
Dobry vecer, co konkretne sa mysli *inzerciou * ?? Pokial som predala tovar cez mimibazar.sk tak to je myslene ako inzercia tiez ? a tym padom predaj medzi dvoma fyzickymi osobami ? a kupujuci v tom pripade nema narok na vratenie tovar do 7 dni ? Dakujem za vase nazory.
odpoved mas v prispevkoch vyssie, staci precitat ;)

Inak, pri mimibazari to funguje tak, ze si predavajuci stanovuje svoje pravidla predaja a prip.reklamacie, ci vratenia tovaru. Takze kupujuci by mal vopred vediet, ci tovar za danych podmienok kupi,alebo nie...

Zalezi aj na tebe,ako sa s kupujucim dohodnes. V pripade nespokojnosti ti dava minusove hodnotenia, co moze odradit buducich kupcov...je to na tebe...
Ak predavas vo velkomúsudiac podla tvojich prispevkov/ tak ta niekto moze "bonznut" a mas po chlebe ;)
lubica2403
10.05.12,19:29
A teda pochybujem, že predávate jednu vec :-) - súdiac napr. podľa tohto vášho príspevku
Teda, pokial niekto chcete nieco zohnat, nejaky tovar atd. dajte vediet, rada sa na nieco pozriem u svojich dodavatelov. Hlavne oblecenie, obuv, potravinove doplnky, ale moze to byt aj cokolvek ine. Za zaujmy vopred dakujem.

Na MMB je dosť takých , čo si "privyrábajú " predajom bez živnosti,k tomu sa nevyjadrím, ale pokladám za absolútne neseriózne, keď navyše nie sú ochotní ani vymeniť alebo vziať tovar späť
camozzi
10.05.12,19:57
Príde na každého. V Čechách si už na to daňováci posvietili a je otázka času, kedy budú daňové razie aj u nás.
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=728667
Vebi34
11.06.12,09:47
Ahojte,
potrebovala by som radu, ako postupovať. Kupovala som si lístky na internete cez Ticket portal, ale lístky mi nedodali. Vraj pre nedostatok času. Keď som reklamovala, že si zaúčtovali ešte aj poštovné a lístky do výstupenia som nemala, povedali mi, že som si mala zvoliť iný spôsob doručenia. Zaúčtovali mi 82euro za lístky a 2eurá za poštovné. Reklamáciu neuznali. Napísali sme si vzájomne niekoľko mailov, ale z ich strany je odmietavé stanovisko. Na koncert som si musela kupovať ešte raz v pokladni lístok.
profesional
12.06.12,07:31
Ak ti neprisli listky vcas a ty si musela kupit listky priamo na pokladni, tak teraz by si mala pisomne odstupit od kupnej zmluvy a mas narok na vratenie penazi, vratane nakladov na postovne. Plus mas narok uplatnit si vsetky naklady suvisiace s tvojim postupom vo veci. Oni su povinni sledovat cas ktory zostava do prislusneho eventu a ci su schopni v tomto termine listky dorucit. Ak nie, tak by nemali ponukat prislusnu moznost expedicie listkov. Myslim ze je tu uplne jasny dovod na odstupenie od zmluvy.
Vebi34
12.06.12,11:07
Ahoj, ďakujem, že máš ten istý názor ako ja, lebo ja som začínala mať dojem, že žijem v Kocúrkove. Toto isté som napísala aj ja, oháňali sa zmluvou, že od zmluvy môžem odstúpiť iba do 7dní od akcie, ale ja som kupovala lístok deň pred vystúpením. jednoducho začarovaný kruh. Po 2 týždňoch som im včera oznámila, že idem túto vec posunúť na ŠOI, tak som dnes od nich dostala mail, aby som im preskenovala kúpené lístky. Pritom hneď ako prvé som im vtedy navrhla, že im ich pošlem, ale mi povedali, že netreba, oni ich nepotrebujú. Tak im ich idem preskenovať a uvidíme... nikdy viac Ticket portal!!! Veľký pozor, vezmú peniaze, lístky nedajú a peniažky zbohom.
profesional
12.06.12,11:43
Ono ja mam zase s nimi pomerne dobre skusenosti. Myslim ze toto je skor ojecinely pripad pochybenia.
Co sa tyka tych 7 dni, tak to sa tyka iba plnenia, ktore bolo riadne a bezvadne poskytnute. Odstupenie od zmluvy je mozne aj v inych pripadoch ako v predmetnej 7 dnovej lehote. Tych moznosti kedy je mozne odstupit od zmluvy Obciansky zakonnik uvadza viac nez dost. Samotna vstupenka nie je plnenim. Plnenim je v tomto pripade zabezpecenie ucasti na podujati, pricom samotna vstupenka je iba prostriedkom na zabezpecenie tohto plnenia. Takze tu nedoslo k poskytnutiu plnenia a teda je tu zakonny dovod na odstupenie od zmluvy.
Mimochodom, odstupit od zmluvy je mozne iba pisomne, urcite nie telefonicky, ani emailom.