bucka10
19.04.11,19:09
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu.Rozhodla som sa predať záhradu v mojom výlučnom vlastníctve (som jediný vlastník).No kupujúci si chce uplatniť predkupné právo na dom s dvorom,ktorý stojí pri záhrade a taktiež je v mojom výlučnom vlastníctve.Čo to pre mňa znamená? Ak sa teda rozhodnem v budúcnosti predať dom s dvorom, má kupujúci,ktorý už kúpil záhradu výlučné právo na kúpu domu s dvorom? A za akých podmienok? Je nutné tieto podmienky už teraz uviesť v kúpno predajnej zmluve? Teda za akých okolností a za akú cenu mu v budúcnosti dom s dvorom predám?Je tam nutné uviesť aj nejaký časový horizont,kedy mu dom s dvorom predám?Alebo je to výlučne na mojom rozhodnutí v akom období sa dom rozhodnem predať,akurát,že sa dodrží cena domu zakomponovaná v terajšej zmluve?
Vopred veľmi pekne ďakujem za rady.
Mária27
21.04.11,12:32
Právna úprava predkupného práva (§ 602-606 obč.z.) sa vyslovene viaže na predaj veci - k tej sa môže zriadiť predkupné právo predávajúceho: že keby kupujúci tú vec (čo kúpil) chcel predať, najskôr ju musí ponúknuť pôvodnému predávajúcemu. Súdna prax uznáva aj zriadenie predkupné práva nájomcovi, darcovi a pri zmluve o dôchodku (renty).

Predkupné právo môže byť aj zákonné (spoluvlastník) alebo povinné (štát). Ak nebudete s kupujúcim spoluvlastníkmi niektorej veci (domu, dvora), nemusíš mu na tú vec (nehnuteľnosť) dať predkupné právo. Načo by to bolo pre teba dobré? Urob to len keby si nemala iného kupca a tento by si to dal ako podmienku.
V tomto prípade by však nešlo o predkupné právo ale o zmluvu o budúcej zmluve; v tejto zmluve sa však uvádza doba, dokedy sa má uzavrieť kúpna zmluva, čo je iný prípad ako váš.

Nech ti kupujúci vysvetlí, podľa ktorého zákonného ustanovenia predkupné právo žiada.
bucka10
22.04.11,09:43
Tak teda teraz uz tomu rozumiem.Kupujúcemu záhrady ide o to,aby sa spísala zmluva o budúcej zmluve.Chce mat istu zaruku,ze ked uz kupil zahradu,bude moct v buducnosti kupit aj dom s dvorom,lebo inac to pre neho nema bohvie aky vyznam.A ak sa mozem este opytat.Ake nalezitosti predovsetkym by mala obsahovat zmluva o buducej zmluve?Musi tam byt teraz uvedena aj cena domu s dvorom,alebo sposob akym sa to nasledne ohodnoti,ak to budem chciet predat?A v zmluve o buducej zmluve musi byt aj uvedene kedy mu dom s dvorom odpredam?Alebo je to len na mne,kedy sa dom rozhodnem predat?Ide v tejto veci o to,ze ked kupujuci dostane zmluvu o buducej zmluve vie za zahradu ponuknut ovela viac penazi,co je pre mna v tetjo chvili rozhodujuce.
Ďakujem velmi pekne za radu :-)
Mária27
23.04.11,10:34
Zmluva o budúcej kúpnej zmluve musí mať podstatné náležitosti kúpnej zmluvy, čo je aj cena veci. Musí tam byť aj uvedená doba, dokedy sa budúca kúpna zmluva uazvrie - po nej sa do roka hociktorá strana môže domáhať jej uzavrietia na súde (súd môže nahradiť vôľu).

Dohodnutá cena sa nemôže meniť, čo je dosť neisté v týchto časoch - nepredvídateľné, či neskôr prerobíš alebo zarobíš.
Pozri občiansky zákonník:


§ 50a (Zmluva o budúcej zmluve)

(1) Účastníci sa môžu písomne zaviazať, že do dohodnutej doby uzavrú zmluvu; musia sa však pritom dohodnúť o jej podstatných náležitostiach.
(2) Ak do dohodnutej doby nedôjde k uzavretiu zmluvy, možno sa do jedného roka domáhať na súde, aby vyhlásenie vôle bolo nahradené súdnym rozhodnutím. Právo na náhradu škody tým nie je dotknuté.
(3) Tento záväzok zaniká, pokiaľ okolnosti, z ktorých účastníci pri vzniku záväzku vychádzali, sa do tej miery zmenili, že nemožno spravodlivo požadovať, aby sa zmluva uzavrela.
bucka10
23.04.11,17:19
Ešte raz ďakujem veľmi pekne za odpovede :-)