onee
19.04.11,20:08
Prajem pekný deň

Ako to je s čučoriedkami? Základ je kyslá pôda to je jasné, ale slnko alebo polotieň? Mám za garážami taký šikovný plácek, kde by som si vedel predstaviť zopár kríkov. Slnko tam príde až po obedné skorej večerné. Bude sa im tam dariť ale treba na slnko?

Vďaka
ivka70
19.04.11,18:15
http://www.klivia.com/rada08.htm
Nároky na stanovište:
- vyžadujú slnečné polohy
- znesú aj mierne zatienenie
- zabezpečenie kyslej pôdy s hodnotou pH 3,5 – 4,5
http://www.kohaplant.sk/2007030093-pestovanie-cucoriedok-v-zahradach

a este tu:
http://www.porada.sk/t28381-pestovanie-cucoriedok.html
arizona
19.04.11,18:15
Nároky na stanovište:
- vyžadujú slnečné polohy
- znesú aj mierne zatienenie
- zabezpečenie kyslej pôdy s hodnotou pH 3,5 – 4,5
- vysadenie minimálne dvoch rôznych odrôd na dosiahnutie lepšieho opelenia a vyšších úrod
- môžeme ich pestovať aj vo veľkých nádobach aspoň s priemerom 40 cm


Vysádzanie:
- pred vysadením vykopeme pre každú rastlinu jamu s rozmermi minimálne 60 x 60 cm
a s hĺbkou 40 cm
- jamu vyplníme v pomere 1: 1 záhradnou zeminou a kyslou rašelinou (možnosť zakúpenia hotového substrátu aj s živinami, lebo kyslá rašelina žiadne neobsahuje)
- kontajnerované rastliny (v kvetináčoch) môžeme vysádzať počas celej sezóny, rastliny v baloch len na jar a na jeseň
- nevysádzame ich príliš hlboko, lebo korene vyžadujú veľa vzduchu
- vysádzame ich do vzdialenosti aspoň 2 m, vo väčších výsadbach medzi radmi 3 m
- po vysadení pôdu mierne utlačíme a výdatne zalejeme
- nakoniec nastelieme na povrch kyslý organický materiál (najlepšie mulčovaciu kôru z ihličňanov )


Ošetrovanie:
- pôdu medzi rastlinami len kypríme a burinu vytrhávame, nikdy nerýľujeme, lebo by sme mohli poškodiť koreňovú sústavu (čučoriedky majú plytkú koreňovú sústavu )
- každoročne obnovujeme nástielku čím zabezpečíme stálu kyslosť pôdy, bezburinový stav, dobrú vzdušnosť a vlhkosť pôdy
- polievame podľa možnosti odstátou dažďovou vodou


Hnojenie:
- na spotrebu živín sú čučoriedky nenáročné
- hnojíme špeciálnymi hnojivami s kyslou reakciou, vhodné pre kyslomilné rastliny (možnosť zakúpenia)
- ak použijeme dlho pôsobiace hnojivo, aplikujeme ho čo najskôr (na jar), aby rastliny stačili na jeseň vyzrieť (rastliny by mali mať prirodzenú červenkastú jesennú farbu listov)
onee
19.04.11,18:36
Ďakujem za odpovede, v podstate toto všetko som si vigooglil (kurnik jaké je tam i).
Skorej by som potreboval radu z praxe. Kde máte vaše čučky?
Priame slnko?
Časť kríka na slnku časť nie?
Ako ja, za garáž, slnko na fajront?

Verzus, úroda a prospech?


Vďaka
lujza.j
19.04.11,18:41
arizona
19.04.11,18:58
Ďakujem za odpovede, v podstate toto všetko som si vigooglil (kurnik jaké je tam i). TVRDÉ ;)
Skorej by som potreboval radu z praxe. Kde máte vaše čučky?
Priame slnko?
Časť kríka na slnku časť nie?
Ako ja, za garáž, slnko na fajront?

Verzus, úroda a prospech?


Vďaka
Ja som sadila,aj pestujem cucoriedky podla linku,ktory som ti pridala. Dolezita je zemina pri vysadbe,obcas prihnojit a kazdorocne dosypat zeminu. Inak ziadne starosti.
Cucoriedky mam chutne, z roka na rok je ich viac. Ale velky zazrak, ci zberanie do kyblov z cucoriekoveho kriku necakaj, je to skor maskrta.;)
beba13
19.04.11,19:05
tiež mám čučoriedku je na južnej strane čiže svieti na nu slniečko celý den a má z roka na rok viacej plodova,ale ako píše airzona,je to maškrta,zjedia sa všetky ešte na kríku,pretože nedozrievajú všetky naraz,ale postupne
Valcake
19.04.11,20:07
...mám tiež čučoriedku, objednala som zo Starkla, ale mám len jednu. Nepotrebujem mať samca a samičku? Minulý rok ešte nič, ale teraz sa mi zdá, že bude kvitnúť, no či budú plody...uvidím..Tiež je na slnku.
beba13
19.04.11,20:38
neviem aká to je, ale čučoriedka nepotrebuje samčiu a samičiu rastlinu mne teraz takto kvitne
Valcake
19.04.11,21:10
...nádhera ..na východe ešte nekvitnú.. a fajn keď netreba mať samčiu a samičiu..
paloo
20.04.11,03:33
neviem aká to je, ale čučoriedka nepotrebuje samčiu a samičiu rastlinu mne teraz takto kvitne
Prepáč ale ak si si nepomýlila fotku tak toto nie je čučoriedka kanadská/ Čučoriedka chocholíkatá/
Na obrázku je muchovník a to je niečo úplne iné...
Anežob
20.04.11,05:15
Prepáč ale ak si si nepomýlila fotku tak toto nie je čučoriedka kanadská/ Čučoriedka chocholíkatá/
Na obrázku je muchovník a to je niečo úplne iné...
Aj ja som sa prekvapila, že čo je to za čučku, veď kvietky sú aké si iné. Je to určite iná rastlinka. Čučoriedka má síce biely kvietok, ale kalich je otočený dodola a mne trochu pripomína jeden kvietok-zvonček konvalinky.

Názor k pestovaniu :
na slnečnom mieste sa jej určite lepšie darí. Videla som čučoriedky u známych v polotieni, priame slnko majú doobeda a zvyšok dňa viac tieň ako polotieň. Úroda na nich je oveľa slabšia ako na našich, tie sú celý deň na priamom slnku. Každú jar dávame kyslú rašelinu a u nás je veľmi priepustá pôda tak im doprajeme aj vody. Keď sú suché dni na jeden krík celá 10 litrová kupa.
Milas265
21.04.11,18:03
onee
21.04.11,18:26
Vďaka všetkým za rady, asi to risknem dám to tam. Keď ich tam dám 10 koreňov tak snáď aj niečo ochutnáme. :D
beba13
22.04.11,18:39
Prepáč ale ak si si nepomýlila fotku tak toto nie je čučoriedka kanadská/ Čučoriedka chocholíkatá/
Na obrázku je muchovník a to je niečo úplne iné...
..tak budem musieť kúpiť teda pravé čučoriedky:D:D:D
franco24
30.04.11,19:04
Ja osobne mam doma asi 15 rastlin stare su 4 roky minuly rok som nazbieral cc 20 litrov cucoriedok. Velmi dolezity je u cocoriedky jarny strih ktory sa nesmie zanedbat dazdova voda, kvalitna zem, a spravne hnojiva. Nech sa dari Franco
durisovad
30.04.11,19:08
Prosim ta pekne, ake velke su tie tvoje rastliny? Ak by som chcela nazbierat 20 litrov, musim pobehat polovicu Magury alebo stvrtinu Holi.
arizona
30.04.11,19:21
Ja mam doma 3 druhy cucoriedok,po 3 korenoch a som rada, ze mam par hrsti:)

Ako dieta som chodievala do hor, na Javorniky,ale celej rodine sa za cely den nikdy nepodarilo nazbierat 20L...
durisovad
30.04.11,19:25
No ved ani ja som na jeden raz 20 litrov nenazbierala, najviac ak 5-6 litrov a aj to som musela byz veeelmi usilovna.
pozlatka
01.05.11,14:38
Ja osobne mam doma asi 15 rastlin stare su 4 roky minuly rok som nazbieral cc 20 litrov cucoriedok. Velmi dolezity je u cocoriedky jarny strih ktory sa nesmie zanedbat dazdova voda, kvalitna zem, a spravne hnojiva. Nech sa dari Franco
chcela by som radu ohlaom jarneho strihu cucoriedok - vies ako na to?
paloo
01.05.11,18:02
Ja mam doma 3 druhy cucoriedok,po 3 korenoch a som rada, ze mam par hrsti:)

Ako dieta som chodievala do hor, na Javorniky,ale celej rodine sa za cely den nikdy nepodarilo nazbierat 20L...
Ale dá sa nabrať:)
http://s2.postimage.org/34m9ad90k/P1050055.jpg (http://postimage.org/image/34m9ad90k/)
buchač
01.05.11,18:17
Prosim ta pekne, ake velke su tie tvoje rastliny? Ak by som chcela nazbierat 20 litrov, musim pobehat polovicu Magury alebo stvrtinu Holi.


Ja mam doma 3 druhy cucoriedok,po 3 korenoch a som rada, ze mam par hrsti:)

Ako dieta som chodievala do hor, na Javorniky,ale celej rodine sa za cely den nikdy nepodarilo nazbierat 20L...

V sezóne denne od tých 18 - 25 litrov denne mám ...ale jedným dychom dodávam , že ja na ne nechodím ...nezvládol by som to ...
Z litra mám zasterilizované 3 fľaštičky ...minulý rok cca 120 ich bolo , ak dobre pamätám ...;)
Zvyšok som rodine a známym dohodil ...
lujza.j
01.05.11,18:33
nedráždite ma!!!! tými vašimi čučoriedkami,kedy sa to zbiera?:)
paloo
01.05.11,18:45
Ja zbieram vtedy keď dozrievajú:D
buchač
01.05.11,18:49
...najlepší čas je vtedy ...no netreba na to zabudnúť ...;)
...a hlavne skoro zrána , keď na úbočiach ne je teplo ešte ...:rolleyes:
...a bacha na medvede , nepobite sa na úrode ...:---
lujza.j
01.05.11,18:59
Ja zbieram vtedy keď dozrievajú:D

...hmm fááákt tak to ma fakt nenapadlo:eek: no dobre tak v ktorom mesiaci v roku?;)
durisovad
01.05.11,19:05
Obycajne od augusta do zaciatku oktobra, podla toho, ake je teple leto.
lujza.j
01.05.11,19:09
Obycajne od augusta do zaciatku oktobra, podla toho, ake je teple leto.

ďakujééém:) lebo chlapi tu machrujú... že majú čučoriedky
durisovad
01.05.11,19:30
Mne sa vidi, ze sa chvalia takymi cucoriedkami ako ich opisoval nebohy pan Satinsky.
pmajap
29.05.11,16:49
Vďaka všetkým za rady, asi to risknem dám to tam. Keď ich tam dám 10 koreňov tak snáď aj niečo ochutnáme. :D
Najlepšie rodia Patriot, kúpila som aj hroznové, ale strapce sú také isté ako na Patriote. Mám ich v polotiueni, v spodnej časti pozemku kde je dosť vlhko, najmä v zime. Občas vymrznú, ale vyrašia a rodia ďalej. Dozrievajú postupne z 10-tich koreňov zaváraj do decákov.
alla66
06.08.11,19:06
Chcem skúsiť http://www.kohaplant.sk/2007030092-pestovanie-cucoriedok-hrobcekovym-systemom
Viete mi poradiť.....
Ako zistím pH pôdy, ak nemám prístroj na meranie
a ktorý mesiac je najvhodnejší na výsadbu čučoriedok?
Vďaka:)
arizona
06.08.11,19:18
postup napr. http://sprava.slovensky-raj.sk/pages/Metodicka-prirucka/aktivity/pody/reakcia.html
+ lakmusove papieriky dostat za par centov aj v zahradkarstvach
wabi
09.08.11,06:16
Čučoriedky môžeš sadiť kedykoľvek. Ak nemáš dosť kyslú pôdu kľudne využi veľký kvetináč s čistou rašelinou...
pmajap
06.05.12,12:26
Žltnú mi listy na čučoriedkach, najviac Bluecrop, vedľa vpravo Patriot relatívne zelené a dve hroznové Emilly vľavo v poriadku, pravá stráca farbu. Hnojila som ich na jar kyslým hnojivom Kristalon a tiež síranom amónnym. Zalievam a hnojím ich na rovnako, kde môže byť chyba.
aglv
06.05.12,15:37
Zdravím. Kúpila som zo Starklu balkónovú čučoriedku asi pred 3 týždňami. Presadila som ju do kyslej pôdy a veľého kvetináča. Zatiaľ mi nevyrašil ani jeden lístok. Konáriky sú holé. Myslíte že sa ešte zobudí? Lebo podľa mňa už by mala mať aspoň lístky.
arizona
06.05.12,18:10
je mozne aj to, ze si prehnojil
J500j
05.06.12,11:29
J500j
06.06.12,11:38
Je to možné ak do expedície boli uložené v tme a chlade. Od toho času je už mesiac. Ako to dopadlo? Moje som kúpil minulú jar a už teraz majú asi 0,6cm síce ešte zelené ale plody. Ukážka bola dokonca na dvoch už v minulom roku. Nekupoval som ich od starkla ale v záhradníctve a baumaxe. Mám (čo bolo napísané na visačkách) EMILI, PATRIOT, BERKELEY, HEJDI a GOLDTRAUBE.
aglv
10.06.12,11:01
No z mojej čučoriedky nebolo nič. Aspoň že sú v Strakly taký seriózny a hneď mi vrátili peniaze aj bez toho aby som im ju zasielala späť. Vraj im veľa rastlín kvôli mrazom neprezimovalo. Budem skúšať šťastie o rok a určite si ju zase kúpim. Snáď aj niečo dopestujem.
wagner
10.06.12,14:34
No z mojej čučoriedky nebolo nič. Aspoň že sú v Strakly taký seriózny a hneď mi vrátili peniaze aj bez toho aby som im ju zasielala späť. Vraj im veľa rastlín kvôli mrazom neprezimovalo. Budem skúšať šťastie o rok a určite si ju zase kúpim. Snáď aj niečo dopestujem.
Starkl posielal emailom ospravedlnenie s tým, že ak rastlinky vyhynuli, treba sa ozvať a vrátia peniaze. Že to bolo spôsobené silnými mrazmi.
avonboy
10.06.12,18:38
a preco neskusis si kupit v baumaxe?
J500j
19.06.12,11:36
Ale dá sa nabrať:)
http://s2.postimage.org/34m9ad90k/P1050055.jpg (http://postimage.org/image/34m9ad90k/)


Prihoď foto tvojho čučoriedkového sadu ak môžeš. Aké odrody máš vysadené a s akými výsledkami? Veľkosť, chuť, výnosnosť, nástup rodivosti.

Jano
ela77
20.06.12,12:09
alebo sú nazbierané vonku v prírode a nám tu robí chute.....
paloo
20.06.12,15:38
Su zo zahrady
paloo
20.06.12,15:44
No asi by bolo rýchlejšie napísať čo nemám.Je horko ale kto chce nech si počíta http://www.kiwiforum.cz/forum/viewforum.php?f=21
Nie sú tam všetky odrody ktoré mám vysadené,lebo novinky z http://www.mountberry.sk/sk/pestovanie-ovocia/cucoriedka-chocholikata/ ešte je ťažko hodnotiť nakolko ich mám iba tretí rok :)
J500j
25.06.12,07:32
Žltnú mi listy na čučoriedkach, najviac Bluecrop, vedľa vpravo Patriot relatívne zelené a dve hroznové Emilly vľavo v poriadku, pravá stráca farbu. Hnojila som ich na jar kyslým hnojivom Kristalon a tiež síranom amónnym. Zalievam a hnojím ich na rovnako, kde môže byť chyba.

Nie su to novonarastené lístky a výhonky?
Ja mám tiež niečo také ale zdá sa že to sú nové ktoré neskôr ztmavnú. Uvidím. Škoda že k tomu nikto nič nenapísal. Paloo nemáš nejaké skúsenosti?
avonboy
25.06.12,08:08
ja mam cucoriedky a jeden koren ma stale take zltkaste listy, ale su svieze... uz som si myslel pred troma rokmi ze vyschne a stale rastie a rovnako zlte listy ma stale
pmajap
25.06.12,16:04
Farba listov sa zmenila , sú ešte svetlejšie a plody menšie ako vlani.
J500j
27.09.12,08:24
Žltnú mi listy na čučoriedkach, najviac Bluecrop, vedľa vpravo Patriot relatívne zelené a dve hroznové Emilly vľavo v poriadku, pravá stráca farbu. Hnojila som ich na jar kyslým hnojivom Kristalon a tiež síranom amónnym. Zalievam a hnojím ich na rovnako, kde môže byť chyba.


Tak z toho som jeleň. Hnojil som tak isto a blednú listy aj na mojich. Predpokladám však že zem okolo je už asi vyťahaná. U nás je pieskovo ílová dosť vápenitá pôda takže môže to byť v tom. Určite ich teraz na jeseň presadím tak aby sa okolitá pôda nemiešala so zemou čučoriedok. Tí čo majú kyslú pôdu s tým asi problémy nemajú. Chcem ich zachrániť pretože je to vynikajúce ovocie a máme ich doma všetci radi.
Janojano
pmajap
28.09.12,16:33
Tak z toho som jeleň. Hnojil som tak isto a blednú listy aj na mojich. Predpokladám však že zem okolo je už asi vyťahaná. U nás je pieskovo ílová dosť vápenitá pôda takže môže to byť v tom. Určite ich teraz na jeseň presadím tak aby sa okolitá pôda nemiešala so zemou čučoriedok. Tí čo majú kyslú pôdu s tým asi problémy nemajú. Chcem ich zachrániť pretože je to vynikajúce ovocie a máme ich doma všetci radi.
Janojano

U nás to isté ako píšeš, ale keď som sadila vymenila som zem do hľbky 60 cm za horskú rašelinu, beriem názor arizony a Paľa, že sú pravdepodobne prehnojené. Plody nedozreli, ale uschli.
Milas265
29.09.12,05:40
A čo tá hlina na povrchu??? Až je vápenatá,môžete hnojiť do zbláznenia...:D...treba celkom oddeliť koreňovú sústavu od zeminy v záhrade,najlepšie zasadiť do igelitového vreca...návodov na nete je dosť...i keď mám oddelené jedna odroda aj tak štrajkuje...bude výmena...nie zeminy,ale odrody...:)
pmajap
29.09.12,06:08
Milas moje začali štrajkovať tento rok, okrem Patriotu, ale ten mám len ako opeľovač / z netu/ žiadna úroda a žiadne prírastky. Na jar vykvasené kuracníky a kyslé hnojivá a odvtedy žltnú. Tak som tam dala nie rašelinu, ale na zriedenie zeminu z krtincov, je vraj kyslejšia :confused:, ale nič sa nezmenilo. Dám na teba a pôjdu do vriec a ešte nejaké nové odrody.:D
J500j
08.11.12,08:50
Ale dá sa nabrať:)
http://s2.postimage.org/34m9ad90k/P1050055.jpg (http://postimage.org/image/34m9ad90k/)

Tvrdíš na jednom z fór, že zatiaľ nepoznáš nikoho kto pestuje vo veľkom čučoriedky. A čo tie plné lavóre na obrázku? To si vykupoval všetkých predajcov cez leto popri cesta od Žiliny na sever a východ, vzorky vybral a predostrel do predloženej podoby. :confused:Tomu neverím :mad:a myslím si že ten veľkopestovateľ tu už minimálne od roku 2010 aspoň jeden asi je. Musíš mať však v tých vašich kopcoch a ťažkom kraji okolo Lysej na to veľmi dobré podmienky. Také podmienky zase mne podobní v nižšie položených nížinných oblastiach, keby sme ako chceli na vyčlenenom kúsku v záhrade len pre čučoriedky, bez pravidelnej výmeny množstva kyslej zeminy a nie málo ostatných finančných nákladov trvalo neudržíme. Čítal som síce o rôznych pomocných dočasných spôsoboch pestovania v kontajneroch, v pilinách a čo ja viem ako, ale pre takúto úrodu a množstvo tebou spomínaných odrôd ktoré si podľa všetkého vlastnil, vlastníš a odskúšal by tých kontajnerov a pilinových zákopov muselo byť neúrekom. Kiwi tam ťažko udržíš, ale čučoriedky ti ich určite nahradia.
J500j
08.11.12,11:07
Pokúšam sa okrem iného pestovať aj zopár čučoriedok (zatiaľ len päť rôznych kríčkov) pre radosť z ochutnania, zatiaľ so slabučkými výsledkami.
Už teraz viem čo to je ustrážiť nevyhnutnú podmienku kyslosti pôdy v zásaditom, vápencovom, hlinitom a pieskovom prostredí, keď chce človek dopestovať aj iné plody a toho času až tak veľa nie je.
Kyslá pôda a ešte taktiež mäkká voda s prísunom nových živín, čo sa tu stále prízvukuje, sú ozaj pre čučoriedky nevyhnutne. Napriek veľkej snahe som to dostatočne nedocenil ani ja čo sa odzrkadlilo neskôr na farbe nových výhonkov. Boli oveľa bledšie ako ostatné. Do normálu sa už dostávajú veľmi pomaly.
Existujú aj iné náhrady ako amelanchiér a lonicera ale to v žiadnom prípade nie sú čučoriedky. Napriek tomu že majú podobnú ale svojskú chuť je to stále ozaj len podobná náhrada. Nektarinka nebude tiež nikdy broskyňou.


Jano