esmeraldina
19.04.11,20:57
Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať. Podľa zákonníka práce mám nárok na sedem paragrafovm, a to využiť môžem dva na jeden mesiac.
Som zamestnaná na tri štyri mesiace, pokiaľ tá, ktorú zastupujem, nepríde z dlhodobej PNky. Okolo mája, júna v tej práci končím. Tak chcem logicky využiť paragrafy, ked robím u súkromníka. Ale dnes som sa dozvedela, že keby som nastúpila do dalšej práce, tak vraj by som už na dalšie paragrafy nemala nárok. Je to pravda? Alebo keby som do konca roka nastúpila do druhého zamestnania, tak mohla by som znova vyčerpať dalšie paragrafy? vdaka
Petra Nová
19.04.11,19:52
Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať. Podľa zákonníka práce mám nárok na sedem paragrafovm, a to využiť môžem dva na jeden mesiac.
Som zamestnaná na tri štyri mesiace, pokiaľ tá, ktorú zastupujem, nepríde z dlhodobej PNky. Okolo mája, júna v tej práci končím. Tak chcem logicky využiť paragrafy, ked robím u súkromníka. Ale dnes som sa dozvedela, že keby som nastúpila do dalšej práce, tak vraj by som už na dalšie paragrafy nemala nárok. Je to pravda? Alebo keby som do konca roka nastúpila do druhého zamestnania, tak mohla by som znova vyčerpať dalšie paragrafy? vdaka
Tak toto ozaj nerada čítam. Súkromník nie je dojná krava, aby ho bolo treba využívať, po štyroch mesiacoch práce.:cool:
Ak som si vyložila dobre to, čo si napísala, pýtaš sa na Tvoj nárok na pracovné voľno na vyhľadávanie nového pracovného miesta. Odporúčam Ti prečítať si Zákonník práce , ktorý je aj na Porade o dve poschodia vyššie. Konkrétne § 141 ods.2, písm.j) ZP. Ak tak urobíš, tak tam sa dočítaš, že zamestnávateľ na vyhľadávanie miesta Ti poskytne pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby, ale bez náhrady mzdy. Len pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c) zamestnancovi patrí pracovné voľno s náhradou mzdy. Tak sa podľa toho môžeš zariadiť. Ty na pracovné voľno s náhradou mzdy nemáš nárok.

To, čo som napísala, platí pre každého zamestnávateľa aj zamestnanca.
esmeraldina
19.04.11,22:17
ale ja paragrafy využívam na navštevy u lekárov. ten deň si vybavím aj niekoľko na deň.
esmeraldina
19.04.11,22:18
a sukromník využíva mňa
Chobot
19.04.11,22:36
Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať. Podľa zákonníka práce mám nárok na sedem paragrafovm, a to využiť môžem dva na jeden mesiac.
Som zamestnaná na tri štyri mesiace, pokiaľ tá, ktorú zastupujem, nepríde z dlhodobej PNky. Okolo mája, júna v tej práci končím. Tak chcem logicky využiť paragrafy, ked robím u súkromníka. Ale dnes som sa dozvedela, že keby som nastúpila do dalšej práce, tak vraj by som už na dalšie paragrafy nemala nárok. Je to pravda? Alebo keby som do konca roka nastúpila do druhého zamestnania, tak mohla by som znova vyčerpať dalšie paragrafy? vdaka

Neviem, čo je na tom logické?? "Paragraf" (teda platené voľno na ošetrenie alebo vyšetrenie) sa čerpá podľa potreby, jeho čerpanie sa neplánuje ako dovolenka. Paragraf je možnosť čerpať voľno na ošetrenie, nie povinnosť!!! Prečo si myslíš, že keď pracuješ u súkromníka, tak si musíš vyčerpať celých 7 dní nároku? Z otázky usudzujem, že si špekulant. Ľutujem zamestnávateľa, ktorý ťa zamestná do konca roka, lebo ak ti povieme, že znovu budeš mať nárok na 7 dní voľna, tak prvé čo ti napadne bude, ako a kedy ich vyčerpať.
pepsikova
20.04.11,03:19
..dobre by bolo, keby ti zákon dal 7 dní v mesiaci..nemala by si pocit, že ťa zamestnávateľ využíva..
Oliwa
20.04.11,08:13
...a úplne "najsamlepšie" by bolo 7 dní v týždni... :D
Petra Nová
20.04.11,09:39
Čítam, čítam a môj príspevok je "o koze" :eek:. Tuším, že paragraf, dokonca aj odstavec som trafila, len písmenko sa mi zosunulo až na samý spodok.;) Aspoň že Chobot to dal do obrazu.:)
Komentáre sú http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif.
esmeraldina
20.04.11,16:35
debata sa vtiahla do nečakaných rozmerov.
ja stejne mám podpísanú dohodu, že pracujem pokiaľ tá žena nepríde, ktorú zastupujem. dlžka mojej práce je okolo troch štyroch mesiacoch.
naozaj na tom nevidím nič zle, ked využijem tie paragrafy, na ktoré mám nárok. mám takú prácu, pre ktorú sa neoplatí prísť na štyri hodiny do roboty. pokiaľ veci rozložím a tak. odkedy pracujem, nemám čas ísť do lekára a nebudem preto zanedbávať svoj zdravotný stav. neostáva mi nič iné len tie paragrafy využiť.
a sedem paragrafov do mesiaca by ani nebolo možné, ako tu napísal jeden vtipálek.
paragrafy sú moje zákonné právo, ktoré mi umožnuje zákonník práce. ja si svoju prácu odvediem. tak súkromník nebude o nič ukrátený.
skôr môžem ja. strávne lístky mi nevydá, vtedy, ked je mzda, ale až ku koncu, alebo až po mesiaci.
vrátim sa ku otázke. ak by som nastúpila do dalšej práce v tom roku, tie sedem paragrafy by som vyčerpala, alebo by som si pre navštevu lekára vybrala neplatené voľno.
takú mám prácu, ktorá mi nedovoľuje, odísť počas pracovnej doby.
esmeraldina
20.04.11,16:36
čerpám podľa potreby, lebo nie je možné navštíviť lekára počas pracovnej doby.
Oliwa
20.04.11,17:45
Tvojej alebo jeho? Sorry, ale toto je čo za blbosť...
Ak ho nemôžeš navštíviť počas Tvojej pracovnej doby, tak načo Ti je §! :rolleyes:
Ak ho nemôžeš navštíviť počas jeho pracovnej doby ale po nej večer v súkromí, tak tiež nepotrebuješ §! :)
Petra Nová
20.04.11,18:41
K Tvojej otázke. Ja si myslím, že je to ako s dovolenkou( aj keď nie úplne rovnako). Aj jej výmera je stanovená na kalendárny rok a vôbec to neznamená, žeby si ju mohla celú vyčerpať u jedného zamestnávateľa a bez ohľadu na to, aký čas z toho kalendárneho roka si u neho odpracovala. Tak si myslím, že terajší zamestnávateľ Ti sedem dní voľna na ošetrenie a vyšetrenie nepreplatí. Ak sa mýlim, tak ma opravte, prosím.
ivka70
20.04.11,19:07
K Tvojej otázke. Ja si myslím, že je to ako s dovolenkou( aj keď nie úplne rovnako). Aj jej výmera je stanovená na kalendárny rok a vôbec to neznamená, žeby si ju mohla celú vyčerpať u jedného zamestnávateľa a bez ohľadu na to, aký čas z toho kalendárneho roka si u neho odpracovala. Tak si myslím, že terajší zamestnávateľ Ti sedem dní voľna na ošetrenie a vyšetrenie nepreplatí. Ak sa mýlim, tak ma opravte, prosím.

Tak to si myslis zle, je to uplne inak ako s dovolenkou, tam sa hovori o pomernej casti.
Narok na 7 dni paragrafov na nevyhnutne potrebny cas na osetrenie, vysetrenie, ktore nebolo mozne vykonat momi pracovneho casu, ma clovek narok u kazdeho zamestnavatela zvlast.
Ak teda 2x do roka zmenim zamestnavatela, mozem, teoreticky, mat za ten rok, plateych az 21 dni paragrafov u 3 roznych zamestnavatelov.

Ak by mi vsak toto, co robi esmeraldina, robil zamestnanec, rozlucila by som sa snim uz v skusobnej dobe, je to vyslovene zneuzivanie ....
Petra Nová
20.04.11,19:22
Fúha!!! Tak som strelila. Znamená to teda, že pri piatich krátkodobých pracovných pomeroch v roku( u rôznych zamestnávateľov), budem mať nárok na 35 platených dní v roku. To už skoro vychádza na každý mesiac sedem dní, ako písala Pepsi. Dobrééé.
esmeraldina
20.04.11,20:52
vdaka, to je už konkrétnejšia odpoved.
esmeraldina
20.04.11,20:58
človek by chcel stabilnú prácu aspoň na jeden rok, tak by som už s tými paragrafmi narabala hospodárnejšie.
ale vzhľadom na to, že moje trvanie tam má len štyri tri mesiace. tak si uplatnujem len svoje právo. to si mám podľa teba poškodiť zdravie, ked nepôjdem ku lekárom? a už popri tomu jednému, využijem, že navštívim iných lekárov v ten deň.
ja si svoju prácu odvediem. ale nechcem si poškodiť zdravie.
esmeraldina
20.04.11,21:00
a paragrafy i musím čerpať, lebo zamestnávateľ môj by mi dovolenku nedal, tvrdí že mám skúšobnú dobu. tak len čerpať paragrafy.
čo sa so súkormníkom budem naťahovať? viem, že po odpracovaní 21 dní v skúšobnej dobe mám nárok na dovolenku jeden deň. ale pre tie tri štyri mesiace sa nebudem so zamestnávateľom naťahovať
Chobot
20.04.11,21:03
Fúha!!! Tak som strelila. Znamená to teda, že pri piatich krátkodobých pracovných pomeroch v roku( u rôznych zamestnávateľov), budem mať nárok na 21 platených dní v roku. To už skoro vychádza na každý mesiac sedem dní, ako písala Pepsi.

Budeš mať či nebudeš. Ide o to, že ZP neupravuje pomerné čerpanie paragrafu v závislosti od dĺžky prac. pomeru, ako je to u dovolenky. Teda ak PP trvá len 6 mesiacov, nemôže zamestnávateľ povedať, že uzná zamestnancovi len 3,5 dňa, musí mu uznať 7 dní.

Problém je v tom, že ak v priebehu roka zamestnanec zmení zamestnávateľa, nový zamestnávateľ sa nemá ako dozvedieť, koľko dní paragrafu zamestnanec v tom roku už vyčerpal, pretože tento údaj sa neuvádza na výstupnom liste (ako napr. počet odpracovaných rokov).

Preto nový zamestnávateľ musí zase uznať zamestnancovi nárok - 7 dní voľna na ošetrenie, aj keď u neho pracuje len od napr. júla - nemôže mu tento ročný nárok krátiť.

Teda nedá sa povedať, že by mal zamestnanec u každého zamestnávateľa znovu nárok na 7 dní, ale tým, že toto nie je v ZP riadne doriešené, resp. je to nedokonale upravené, je možné to zneužiť tak, že u každého zamestnávateľa môže kvôli tejto nedokonalosti zákona využiť tých 7 dní.

Seriózny zamestnanec u seriózneho zamestnávateľa málokedy využije všetkých 7 dní (pokiaľ nie je tak chorý, že potrebuje pravidelne chodiť na ošetrenia). Ale v prípade takých zamestnancov, ako je zadávateľ, budú títo špekuľovať, ako u každého zamestnávateľa využiť čo najviac dní. Keby vedela, že aj na sprevádzanie rodinných príslušníkov k lekárovi môže čerpať ďalších 7 dní voľna, tak ešte aj tie si určite vyčerpá.

A napokon, zamestnanec kvôli kontrole u lekára nemusí čerpať celodenné voľno. Môže ísť ráno na ôsmu k lekárovi a o desiatej - jedenástej môže byť naspäť v práci, a vyčerpá si len 2-3 hodiny z toho nároku 7 dní. Nemusí čerpať celý deň. Len zamestnanci to chápu úplne inak a zneužívajú toto voľno. Ale ľudí nezmeníme. Ak môžu, tak sa z roboty s radosťou ulejú - pôjdu na hodinku k lekárovi a zostanú celý deň doma.
Chobot
20.04.11,21:09
človek by chcel stabilnú prácu aspoň na jeden rok, tak by som už s tými paragrafmi narabala hospodárnejšie.
ale vzhľadom na to, že moje trvanie tam má len štyri tri mesiace. tak si uplatnujem len svoje právo. to si mám podľa teba poškodiť zdravie, ked nepôjdem ku lekárom? a už popri tomu jednému, využijem, že navštívim iných lekárov v ten deň.
ja si svoju prácu odvediem. ale nechcem si poškodiť zdravie.

Chceš mi tvrdiť, že v priebehu 2-3 mesiacov skutočne potrebuješ ísť v pracovnej dobe, dokonca na celý deň, 7 dní k lekárovi?? A čo prosím ťa robíš u lekára celý deň?

A keď si len uplatňuješ svoje právo, tak vieš, že aj na sprevádzanie člena domácnosti k lekárovi máš právo čerpať 7 dní voľna? Takže ak si tiež len uplatníš svoje právo a pôjdeš s deťmi (manželom, mamou, babkou,...) k lekárovi, tak za tie 3 mesiace sa uleješ z práce na 14 dní. A ešte máš právo aj na voľno na vlastnú svadbu - takže ak sa vydáš, tak budeš mať až 15 dní voľna.
esmeraldina
21.04.11,07:00
vdaka za odpovede. ahojte
Oliwa
21.04.11,11:46
Chceš mi tvrdiť, že v priebehu 2-3 mesiacov skutočne potrebuješ ísť v pracovnej dobe, dokonca na celý deň, 7 dní k lekárovi?? A čo prosím ťa robíš u lekára celý deň?

A keď si len uplatňuješ svoje právo, tak vieš, že aj na sprevádzanie člena domácnosti k lekárovi máš právo čerpať 7 dní voľna? Takže ak si tiež len uplatníš svoje právo a pôjdeš s deťmi (manželom, mamou, babkou,...) k lekárovi, tak za tie 3 mesiace sa uleješ z práce na 14 dní. A ešte máš právo aj na voľno na vlastnú svadbu - takže ak sa vydáš, tak budeš mať až 15 dní voľna.
Aby to bolo complet, ešte si mohol doplniť aj voľno na pohreb - samozrejme nie vlastný... :)
No čo už, aj to patrí k životu.