MoonSK
20.04.11,06:44
Zdravím všetkých;).Potrebujem radu,na LV mám podiel 212/216-tin,spoluvlastníčka 4/216-tin. pred 30 rokmi nechcela predať svoj podiel lebo ponúknutá suma sa jej málila a proste ľudovo povedané je to vypočítavá stryga:mad:, teraz to čaká namňa,vyjednávať s ňou.Potrebujem to za každú cenu a čím skôr.Jeden problém je ten že na LV je stále evidovaný jej otec ktorý už pred 30 rokmi zomrel,čiže zrejme na to kašlala. Čo je premňa druhý problém, čo keď nebude mať potrebné doklady aby sme spísali tú dohodu o zrušení,aké doklady k tomu budem potrebovať,iba uznesenie zo súdu vo veci dedičského konania po jej otcovi? Keď ich nebude mať kde sa k nim dopátram? AKo vravím, ide mi hlavne o čas :(.ďakujem za každú radu:o
Eva10
20.04.11,05:30
Keďže osoba zapísaná ako spoluvlastník je 30 rokov po smrti tento majetok zrejme nebol prejednaný v dedičskom konaní. V tomto prípady sa bude musieť osoba, ktorá preukáže oprávnený záujem (bude tvrdiť, že pripadá do okruhu dedičov po vlastníkovi) podá na súd návrh na prejednanie novoobjaveného dedičstva. Predkladá sa úmrtný list, zápisnicu o dedičskom konaní a LV potvrdzujúci, že na zomrelého je evidovaný majetok. Z listín súd zistí, že sú tu okolnosti na prejednanie dedičstva a poverí týmto notára.
Toto ale (ak nepatríš do okruhu osôb pripadajúcich do úvahy ako dedič) nie je tvoja úlohaa nevidím dôvod a ani záujem na to aby si sa v tomto nejako angažoval, hlavne keď ako tvrdíš je to "vypočítavá striga."
Ty rovno podaj návrh na súd na zrušenie podielového spoluvlastníctva s tým, že tvojim spoluvlastníkom je osoba zomrelá a nepoznáš okruh potencionálnych dedičov, nemáš záujem zotrvávať v spoluvlastníckom vzťahu a žiadaš prikázať podiel 4/216 do tvojho vlastníctva za náhradu a aby ťa súd zaviazal zaplatiť túto náhradu do súdnej úschovy (keďže spoluvlastník nie je známy).
MoonSK
20.04.11,05:39
Nie ja nepatrím do okruhu dedičov, pre mňa sú to úplne cudzí ľudia. Ona je dcéra zomrelého, a hádam ten papier o dedičskom konaní kde ten podiel na ňu prešiel má. Pred 30-timi rokmi ju babka navštívila,lebo vedela že ona je dedičkou po otcovi, len v tom období sa tej ženskej málilo 324 SK ...teraz mňa to výjde na min. 1000 Euri sakriš...Mne ide hlavne o čas :(, na súd čas nemám, chcem ju mať z krku
vratnik
20.04.11,17:17
Pozor, zomrela osoba je evidentne znamy vlastnik. Postup co popisala Eva by bol mozny len ak by osoba patrila do zoznamu neznamych vlastnikov. Ak vas tlaci cas, skuste ist cez notara vydrzanim - vsetci dedicia vam podpisu prehlasenie a vy im za to zaplatite. Vyhnete sa obnove dedicskeho konania. Bez urazky, takyto drobni vlastnici su najvacsie vydieracske krysy ake poznam. Ak s za nimi pojdete stym, ze to potrebujete rychlo, tak vas nebudu vahat zodrat z koze. Zaplatie na m2 vela, ale kaslat na nich, ak bude treba pohrozte im radou od Evy s tym, ze ak budu vydierat pojdes cestou sudu a dostanu par euro.
MoonSK
21.04.11,06:14
ďakujem za odpoveď. Ja som si dala vypracovať znalecný posudok, dnes budem presne vedieť koľko metrov je jej, odhad je 15m a budem vedieť aj sumu. Dotyčnú idem navštíviť v utorok, tak dovtedy hladám všetky možné alternatívy. Túto možnosť vydržaním počujem 1x :). A to ona mi v takom prípade aké veci musí podpísať? Ide mi o to že to je 60 ročná drzá vydra, ktorá určite naťahovačky s úradmi neznáša,ja s tým nemám problém len neviem presne aké papiere budem potrebovať :(
Erzebeth
21.04.11,16:46
K vydržaniu potrebuješ LV, ak nebola robená ROEP tak aj pozemnoknižnú vložku, podpísané od dotyčnej osoby čestné prehlásenie, že uvedený podiel (treda ten jej) užívaš ako vlastný nerušene a dobromyseľne minimálne desať rokov. Musí ti to podpísať, najlepšie overeným podpisom. Pri tej príležitosti sa zrejme finančne vyrovnáte. Potrebuješ vyjadrenie mesta či obce o tom, že uvedený majetok nie je vo vlastníctve mesta a mesto nemá výhrady k osvedčeniu. No a potom návrh na vydanie notárskeho osvedčenia. Osvedčenie robí len notár.
MoonSK
22.04.11,09:22
Ked mi nevýjde prvá možnosť(že dotyčná nebude mať dôkaz o tom že je vlastníčka) tak pôjdem na to tým "Vydržanín", lenže vážení ,ako som spomínala ma tlačí strašne čas, a neviem či som dobre čítala ale v tom prípade notár potrebuje podla zákona na
6O dní vyvesiť na obecný úrad či sa neprihlási niekto s námietkami?...:( uffff....
doktor23
24.04.11,07:00
vydržaním to nepôjde, pretože by Ti tá "stará striga" musela podpísať vyhlasenie, že súhlasí s vydržaním. Oslov ju doporučeným listom, kópiu si nechaj. Taksito jej navrhni, že máš záujem o jej podiel a prípadné odkúpenie resp. vyporiadanie podielového spoluvlastníctva dohodou. Ak nebude súhlasiť, podáš žalobu na súd, v konečnom efekte Ťa to nemusí stáť ani euro ... ak prehár, mala by byť zaviazaná platiť trovy konania.
ALE TOTO TRVÁ DLHO!!!
MoonSK
24.04.11,17:04
ďakujem za rady, ste zlatí. Jasné že by som to dala na súd keby ma netlačil čas. Hádam v utorok idem za nou, skusim 1.možnosť keď bude mat papiere o tom ze je majitelkou, tak dohodou že odkúpim jej podiel, a ked nebude mat papiere po otcovi tak pôjdem na to cez notára vydržaním, som čítala že sú 2 druhy vydržania, pri jednom musí sa vyvesiť na úrad na 6O výzva a pri druhom nie, to mi troška nejde do hlavičky :)
Mária27
24.04.11,17:36
Len aby si vedel: ako väčšinový spoluvlastník ju môžeš vo všetkom prehlasovať, nepomôže jej ani súd, ak by nešlo o dôležitú zmenu veci. Stavať tam tiež môžeš, si vlastníkom. Len jej to musíš vopred všetko oznámiť, inak by išlo o absolútne neplatný právny úkon.
Erzebeth
25.04.11,17:27
ďakujem za rady, ste zlatí. Jasné že by som to dala na súd keby ma netlačil čas. Hádam v utorok idem za nou, skusim 1.možnosť keď bude mat papiere o tom ze je majitelkou, tak dohodou že odkúpim jej podiel, a ked nebude mat papiere po otcovi tak pôjdem na to cez notára vydržaním, som čítala že sú 2 druhy vydržania, pri jednom musí sa vyvesiť na úrad na 6O výzva a pri druhom nie, to mi troška nejde do hlavičky :)

Je len jeden druh vydržania. Bez tých 60 dní. Už sa to nedáva na vývesnú tabuľu.
MoonSK
02.05.11,08:53
Takže za pani som zašla, bola ochotná spolupracovať a že mi fromou "vydržania" podpíše prehlásenie,tak mi notár to vyhlásenie spravil,idem za ňou a hold začala strečkovať, že sa do toho angažovala jej neter, že nemá nič podpisovať, že treba znovu otvoriť dedič.konanie a že ona je vlastníkom, nedala si vysvetliť že ideme formou vydržania a že máme papier o ktorý sa môžme oprieť že ona je právny nástupca zosnulého(jej otca)..neviem čo vymýšla.....Už fakt neviem čo mám robiť, asi jedine nožik pod krk...Ono keby ma netlačil tak strašne čas to je jasné že ju dám na súd....Ako to vysvetliť vidláčke nevzdelanej že nekonám protiprávne :(((
MoonSK
03.05.11,05:55
Je premňa výhodnejšie znovu otvorenie dedič.konania alebo rovno ísť s tým na súd nech rozhodne ? hmm?