lenka_bodorova
20.04.11,08:17
Pokladničné doklady vytláčam z programu Omega a chcela by som sa informovať, čo je nutné podpísať: sú tam položky vyhotovil, vydal, schválil. Vyhotovil podpíšem ja ako účtovníčka (a aj vydávam, ale to nepodpisujem, keďže je určetné, že vydávam ja) a jedná sa mi najmä o SCHVÁLIL - či to musí podpísať šéf, lebo v priebehu roka mi to nepodpisoval a nechcela by som mu to dávať teraz všetko naraz, je ich dosť veľa. Prípadne či to stačí nahradiť neakým jedným listom a tam podpíše, že ich schválil??? Ďakujem
Tweety
20.04.11,06:20
Pokladničné doklady vytláčam z programu Omega a chcela by som sa informovať, čo je nutné podpísať: sú tam položky vyhotovil, vydal, schválil. Vyhotovil podpíšem ja ako účtovníčka (a aj vydávam, ale to nepodpisujem, keďže je určetné, že vydávam ja) a jedná sa mi najmä o SCHVÁLIL - či to musí podpísať šéf, lebo v priebehu roka mi to nepodpisoval a nechcela by som mu to dávať teraz všetko naraz, je ich dosť veľa. Prípadne či to stačí nahradiť neakým jedným listom a tam podpíše, že ich schválil??? Ďakujem
Doklad musí byť schválený.
§ 10 Zákon o účtovníctve
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Laguna13
20.04.11,06:22
Šéf by mal podpísať v kolonke schválil každý doklad zvlášť.
lenka_bodorova
20.04.11,06:31
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke (- toto by som mohla byť aj ja, či je to myslená na majiteľa firmy) podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie ( - to som len ja), a keď dám šéfovi podpísať len jeden doklad, že PD schválil, asi by mala s tým daňová kontrola problém??? Ako to robia v takých firmách, kde majú veľa dokladov, dávajú to podpísať...
lenka_bodorova
20.04.11,06:39
Ano, že by s tým bol problém, alebo že môžem dať podpísať jeden všeobecný doklad?
Tweety
20.04.11,06:44
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke (- toto by som mohla byť aj ja, či je to myslená na majiteľa firmy) podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie ( - to som len ja), a keď dám šéfovi podpísať len jeden doklad, že PD schválil, asi by mala s tým daňová kontrola problém??? Ako to robia v takých firmách, kde majú veľa dokladov, dávajú to podpísať...
Áno, pri kontrole by bol problém, preto je potrebný podpis na každom doklade samostatne. A neide len o kontrolu, ale o dodržiavanie ustanovení Zákona o účtovníctve.