qwertzo
20.04.11,11:24
Dobry den chcel by som sa uistit jednu vec ci mam pravdu. Prisiel nam novy platobny vymer a v tom platobnom vymere je zvysena aj polozka fondu prevadzky, udrzby a oprav. Pokial som si dobre vysvetlil zakon vysku fondu oprav urcuju vlastnici bytov a nikto z nas neodsuhlasil zvysenie fondu prevadzky, udrzby a oprav. Mali na to pravo nam to takto zvysit ??? Ďakujem
Halli
20.04.11,12:49
Dobry den chcel by som sa uistit jednu vec ci mam pravdu. Prisiel nam novy platobny vymer a v tom platobnom vymere je zvysena aj polozka fondu prevadzky, udrzby a oprav. Pokial som si dobre vysvetlil zakon vysku fondu oprav urcuju vlastnici bytov a nikto z nas neodsuhlasil zvysenie fondu prevadzky, udrzby a oprav. Mali na to pravo nam to takto zvysit ??? Ďakujem

Jedna vec je zákon a druhá vec je rozum.
Ak píšeš,že sa opieraš o zákon -máš pravdu.
Ak máte fond taký, že nestačí ani na nutné revízie, opravy a záloha na havarijné stavy- urobili dobre, že Vám ho zvýšili.
Ak je to ten duhý prípad a ty potrebuješ do toho len pichnúť, použila by som rozum a nie zákon.;)
verkaz
20.04.11,13:04
Napíš dôvod, prečo Vám bol príspevok do FO zvýšený. S vyúčtovaním by ste mali dostať aj správu a hospodárení a tam by mal byť aj tento dôvod uvedený.
Ak príspevok nepostačuje na pokrytie nákladov, mali by ste na najbližšej schôdzi schváliť jeho zvýšenie.
Riadiť sa treba tak, ako je to uvedené v príspevku č. 2
Heni
20.04.11,13:10
podľa mňa vám to zvýšili preto, že zálohové platby do FO mali byť upravené z dôvodu poslednej novely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (novela č. 70/2010 Z.z.)
Novelizáciou § 10 ods. 1 bolo stanovené, že vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv výlučne podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky,údržby a opráv sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 %z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy...
a toto sa nemuselo odsúhlasovať, to jednoducho muselo byť navýšené podľa zákona...
Halli
20.04.11,14:46
podľa mňa vám to zvýšili preto, že zálohové platby do FO mali byť upravené z dôvodu poslednej novely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (novela č. 70/2010 Z.z.)
Novelizáciou § 10 ods. 1 bolo stanovené, že vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv výlučne podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky,údržby a opráv sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 %z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy...
a toto sa nemuselo odsúhlasovať, to jednoducho muselo byť navýšené podľa zákona...

Vidíš Heník, na to som už aj zabudla, toľko sme to omielali...:)...no počkáme si na odpoveď zadavateľa ;)
qwertzo
22.04.11,06:28
Takze ide o to ze je to novostavba a uz teraz dost platime do fondu oprav ktory si chceme znizit. Vedlajsia bytovka plati o polovicu menej len je pod inym spravcom.

Ako som pisal je to novostavba a mame problem prestupit ku inemu spravcovi pretoze viac ako polovicka bytov v bytovom dome nieje odpredana a nadpolovicnu vacsinu vlastni firma ktora tieto bytu odpredava a ona z niejakych dovodov pridrziava terajsiemu spravcovi. Myslim si ze preco ale momentalne to nechcem rozoberat.

Komunikacia s spravcom je velmi zla na nico nam neopoveda niesme informovany o stave fondu oprav neriesi nase problemy uz 3 rok nezvolal schodzu , minuly rok si nesplil povinnost a do 31.maja nam nepredlozil spravu o svojej cinnosti a takto by som mohol pisat do rana.

Svoje zvysenie zalohovych platieb odovodnil takto:
zvysenie dane z pridanej hodnoty, zvysenie cien tepla a teplej vody, zvysenie cien elek. energie, zvysenie cien stocneho.

Cakal som ze navysi cenu len tepla, elektriky, vykurovania a pod. Ale necakal som ze budu zvysene aj tieto polozky a to.:

Fond prevadzky udrzby a oprav o 10 percent,
Poplatok na vykon spravy o 10 percent,
Ostatne polozky beriem a nemam proti zvyseniu vobec nic.
Preto sa pytam ci sme v prave a spravca to spravil protizakonne.

Ďakujem
Heni
23.04.11,15:08
....
Svoje zvysenie zalohovych platieb odovodnil takto:
zvysenie dane z pridanej hodnoty, zvysenie cien tepla a teplej vody, zvysenie cien elek. energie, zvysenie cien stocneho.

Cakal som ze navysi cenu len tepla, elektriky, vykurovania a pod. Ale necakal som ze budu zvysene aj tieto polozky a to.:

Fond prevadzky udrzby a oprav o 10 percent,
Poplatok na vykon spravy o 10 percent,
Ostatne polozky beriem a nemam proti zvyseniu vobec nic.
Preto sa pytam ci sme v prave a spravca to spravil protizakonne.

Ďakujem

ešte by bolo vhodné pozrieť do zmluvy, ktorú máte so správcom, či to tam náhodou nemáte zakotvené.

my sme mali v zmluve s predchádzajúcim správcom napr. uvedené, že niektorá položka sa každoročne zvýši o X %, iná položka sa zas zvýši pri zmene cien o X %, ďalej že výkon správy sa každoročne zvýši podľa miery inflácie, atď... takže tiež nám zvyšovali a my sme vlastne nič neodsúhlasovali, lebo to bolo v tej prvotnej zmluve...
qwertzo
26.04.11,18:52
ešte by bolo vhodné pozrieť do zmluvy, ktorú máte so správcom, či to tam náhodou nemáte zakotvené.

my sme mali v zmluve s predchádzajúcim správcom napr. uvedené, že niektorá položka sa každoročne zvýši o X %, iná položka sa zas zvýši pri zmene cien o X %, ďalej že výkon správy sa každoročne zvýši podľa miery inflácie, atď... takže tiež nám zvyšovali a my sme vlastne nič neodsúhlasovali, lebo to bolo v tej prvotnej zmluve...

nic take v zmluve nemame.
Mária27
26.04.11,19:24
Pokiaľ vás pôvodný vlastník domu ako vlastník väčšiny bytov prehlasuje, moc toho nenarobíte. Každý vlastník má však právo kontrolovať výdavky z fondu, aby neboli použité na niečo iné (napr. opravy, ktoré má urobiť staviteľ v záruke).
Skrátka, správcu môže na návrh potrestať súd, ak mu dokážete nejakú nezákonnú činnosť. Niektoré práva vlastníkov vyplývajú z bytzákona, niektoré z občianskeho ...
pepe987
27.04.11,19:35
podľa toho čo tu čítam neviete nič čo sa vlastne robí a za čo platíte. treba sa o to zaujímať a hlavne v dome vytvoriť skupinu aktívnych ľudí ktorí majú záujem. jednotlivec zväčša nič nezmôže. skúste komunikovať so stavebníkom, môžno bude prístupnejší.
Čo sa týka porovnávania kde sa koľko platí je to mnoho krát zavádzajúce, rôzne spotreby médií, rôzne plány do budúcnosti. V BA je jedna podobná správcovská spoločnosť ktorá spolupracuje so stavebníkmi a neskôr sa zistilo, že s FÚaO kryli výdavky na reklamácie stavebníka. Ak sa dáte viacerí dohromady, prídete k správcovi je POVINNÝ vám predložiť doklady od domu k NAHLIADNUTIU. Ak tak neurobí pohrozte mu trestným oznámením určite sa bude chcieť dohodnúť aby nemal zbytočné opletačky. Ďalšia možnosť ak nie ste spoločenstvo obrátiť sa na Slovenskú Obchodnú Inšpekciu, oni si už páky nájdu.
Halli
27.04.11,19:41
Takze ide o to ze je to novostavba a uz teraz dost platime do fondu oprav ktory si chceme znizit. Vedlajsia bytovka plati o polovicu menej len je pod inym spravcom.

Ako som pisal je to novostavba a mame problem prestupit ku inemu spravcovi pretoze viac ako polovicka bytov v bytovom dome nieje odpredana a nadpolovicnu vacsinu vlastni firma ktora tieto bytu odpredava a ona z niejakych dovodov pridrziava terajsiemu spravcovi. Myslim si ze preco ale momentalne to nechcem rozoberat.

Komunikacia s spravcom je velmi zla na nico nam neopoveda niesme informovany o stave fondu oprav neriesi nase problemy uz 3 rok nezvolal schodzu , minuly rok si nesplil povinnost a do 31.maja nam nepredlozil spravu o svojej cinnosti a takto by som mohol pisat do rana.

Svoje zvysenie zalohovych platieb odovodnil takto:
zvysenie dane z pridanej hodnoty, zvysenie cien tepla a teplej vody, zvysenie cien elek. energie, zvysenie cien stocneho.

Cakal som ze navysi cenu len tepla, elektriky, vykurovania a pod. Ale necakal som ze budu zvysene aj tieto polozky a to.:

Fond prevadzky udrzby a oprav o 10 percent,
Poplatok na vykon spravy o 10 percent,
Ostatne polozky beriem a nemam proti zvyseniu vobec nic.
Preto sa pytam ci sme v prave a spravca to spravil protizakonne.

Ďakujem


No tak nám už konečne napíš koľko platíte do fondu opráv mesačne za m2 a koľko platíte mesačne za správu, nech sa tu toľko nad tým netrpákujeme...:rolleyes:
verkaz
28.04.11,10:04
Čo je to veľa ?
Aký máte plán čerpania FO ?
Do konca mesiaca mája je v zmysle zákona povinný správca
predložiť správu o hospodárení, takže tam by ste sa mali dozvedieť aj na čo všetko boli použité prostriedky z FO.
Ak ste si to neschválili a neboli to havárie, môžete to riešiť aj súdnou cestou.
Matias.S
29.04.11,05:35
Mne sa tiež dostal rozpis FUaO do rúk a jeho čerpanie. Som s toho tiež dosť znechutený. Neviem si vysvetliť jednotlivé paušálne poplatky (mesačné) za revíziu výťahov, čistenie šácht, a neviem čoho všetkého... bolo mi povedané, že správca (družstvo-väčšinový vlastník) má podpísané zmluvy s firmami, ktoré tieto veci pre nich robia ... takže pekne krásne nám ročne sťahujú väčšinu peňazí .... minulý rok sme odsúhlasili 50 centov na m2 avšak som už zásadne proti zvyšovaniu, pretože akonáhle máme na fonde vyššiu sumu, hľadajú cestičky ako ich vyčerpať na nimi určené "nezmyselné" opravy ... a nami rozhodnuté opravy odkladajú na neurčito ...

Aj napriek tomu, že som zvolený zástupcom vlastníkov bytov (sme v menšine), si robia čo uznajú za vhodné oni a bez riadneho odsúhlasenia na schôdzach ... snažíme sa o ich kontorlu pre každú opravu, revíziu .... pri tých revíziach ma ani tak nezaráža ich paušálny poplatok, ako skôr nulovú možnosť kontroly ich reálneho výkonu ... aj napriek mojím apelom sa nikdy v podstate neukážu ak nejakú tú revíziu vôbec robia (žiadna žiadosť o šifrovanie protokolu o výkone) ...proste nič ...