m.chit
20.04.11,12:33
Ahojte poraďáci,
viem že určite by som to tu našla, ale práve nemám čas to vôbec hľadať. Môže mi zamestnávateľ znížiť plat ak som mu už písomne oznámila, že som tehotná? Ak nie - podľa akého paragrafu?
ďakujem veľmi pekne
Stanislav 1975
20.04.11,10:35
Ahojte poraďáci,
viem že určite by som to tu našla, ale práve nemám čas to vôbec hľadať. Môže mi zamestnávateľ znížiť plat ak som mu už písomne oznámila, že som tehotná? Ak nie - podľa akého paragrafu?
ďakujem veľmi pekne

NIE- NEMOŽE, znížiť plat ti može jedine dohodou medzi oboma stranami a navyše určite nie z dovodu tehotenstva..., toto sú nejaké čudné machinácie...
veronikasad
20.04.11,10:36
Ahojte poraďáci,
viem že určite by som to tu našla, ale práve nemám čas to vôbec hľadať. Môže mi zamestnávateľ znížiť plat ak som mu už písomne oznámila, že som tehotná? Ak nie - podľa akého paragrafu?
ďakujem veľmi pekne
Z akého dôvodu ti chce znížiť plat ? Len preto, že si tehotná a zostávaš na pôvodnej funkcii ?

Nehladáš toto ?

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#44
m.chit
20.04.11,10:52
Ide o to, že som bola na PN, počas ktorej som otehotnela. Ešte pred ukončením PN som informovala zamestnávateľa o tom že som tehotná a až potom som nastúpila do práce. Na moje miesto vzali už inú osobu a ja som teraz na inej pozícii. Ale v podstate nič z toho nie je na papiery. Stále som zamestnaná na tej pôvodnej pozícii. Jednoducho sa tu dejú černoty a ja iba chcem vedieť či mi môže alebo nemôže znížiť plat a podľa akého paragrafu.
Tweety
20.04.11,10:54
Ide o to, že som bola na PN, počas ktorej som otehotnela. Ešte pred ukončením PN som informovala zamestnávateľa o tom že som tehotná a až potom som nastúpila do práce. Na moje miesto vzali už inú osobu a ja som teraz na inej pozícii. Ale v podstate nič z toho nie je na papiery. Stále som zamestnaná na tej pôvodnej pozícii. Jednoducho sa tu dejú černoty a ja iba chcem vedieť či mi môže alebo nemôže znížiť plat a podľa akého paragrafu.
Tak, ako Ti bolo už napísané, zníženie platu je možné len s tvojím súhlasom, máš nárok aj na rovnakú pozíciu, ako pred PN, samozrejme, ak tomu nebráni tvoj zdravotný stav, ale aj vtedy je potrebný tvoj súlas s prípadným preradením.
Stanislav 1975
20.04.11,10:58
Myslím, že je to zasa jeden z tých tiežpodnikateľov, ktorí majú ľudí za otrokov...- myslí si, však čo, je tehotná a nebude toľko vládať robiť, tak jej znížme plat...
m.chit
20.04.11,10:59
ja by som nešla na tú pôvodnú pozíciu ani za svet. Teraz je dobre tak ako je. Takže podľa akého paragrafu? Lebo keď mi podstrčia papier pod nos, tak neviem čo mám povedať. Teda určite poviem že NESÚHLASÍM!
Tweety
20.04.11,11:00
ja by som nešla na tú pôvodnú pozíciu ani za svet. Teraz je dobre tak ako je. Takže podľa akého paragrafu? Lebo keď mi podstrčia papier pod nos, tak neviem čo mám povedať. Teda určite poviem že NESÚHLASÍM!
Takže nakoniec s tou pozíciou urobil dobre? Tak potom, prečo sa sťažuješ? Logicky ak s preradením súhlasíš, súhlasíš aj s platom, ktorý na tejto pozícii je.
Stanislav 1975
20.04.11,11:03
ja by som nešla na tú pôvodnú pozíciu ani za svet. Teraz je dobre tak ako je. Takže podľa akého paragrafu? Lebo keď mi podstrčia papier pod nos, tak neviem čo mám povedať. Teda určite poviem že NESÚHLASÍM!

paragraf neviem, to ti tu povedia účtovníci..., oni sú na to tu odborníci ;), ale nedaj sa- si na koni- a prepustiť ťa nemožu...

Ja by som ti poradil jednu vec, i keď nie moc takú no...- zostaň na povodnom mieste a čo najskor si vybav pn-ku, čo ja viem nejaké rizikové tehotenstvo...;)
Tweety
20.04.11,11:06
paragraf neviem, to ti tu povedia účtovníci..., oni sú na to tu odborníci ;), ale nedaj sa- si na koni- a prepustiť ťa nemožu...

Ja by som ti poradil jednu vec, i keď nie moc takú no...- zostaň na povodnom mieste a čo najskor si vybav pn-ku, čo ja viem nejaké rizikové tehotenstvo...;)
Stanko, ale veď ona je s tou novou spokojná.:)
Stanislav 1975
20.04.11,11:07
ja by som nešla na tú pôvodnú pozíciu ani za svet. Teraz je dobre tak ako je. Takže podľa akého paragrafu? Lebo keď mi podstrčia papier pod nos, tak neviem čo mám povedať. Teda určite poviem že NESÚHLASÍM!

3 týždne na povodnej pozícii- pn-ka do porodu- porod- materská...
Stanislav 1975
20.04.11,11:10
Stanko, ale veď ona je s tou novou spokojná.:)

Aha Tweety-nka, hmhm- len to sa nedá aj nová pozícia,aj starý plat,hmhm- musí sa rozhodnúť, čo a ako, ale aj tak má teraz vo vyjednávaní navrch...
m.chit
20.04.11,11:14
Tweety, ibaže ja som stále podľa zmluvy na rovnakej pozícii, s rovnakým platom. Ak by ma chceli preradiť papierovo na inú pozíciu aj s novým platom, tak jasné že nesúhlasím.
Tweety
20.04.11,11:15
Tweety, ibaže ja som stále podľa zmluvy na rovnakej pozícii, s rovnakým platom. Ak by ma chceli preradiť papierovo na inú pozíciu aj s novým platom, tak jasné že nesúhlasím.
Takže teraz si vlastne vo výhode či nie?
m.chit
20.04.11,11:17
No podľa mňa áno, len by som to chcela vedieť na 100%
m.chit
20.04.11,11:18
Ja som to aj niekde čítala, že podľa novely ma zamestnávateľ môže preradiť na inú prácu ale nesmie mi znížiť plat.
marjankaj
20.04.11,11:19
Tweety, ibaže ja som stále podľa zmluvy na rovnakej pozícii, s rovnakým platom. Ak by ma chceli preradiť papierovo na inú pozíciu aj s novým platom, tak jasné že nesúhlasím.

Takže asi odídeš na dohodu?:confused:
Tweety
20.04.11,11:19
No podľa mňa áno, len by som to chcela vedieť na 100%
Takže výhoda sa TI páči, ale nevýhoda už nie? Ale podľa zákona, takto to nie je správne. Preradiť by Ťa mohol aj papierovo (s tým súhlasíš) aj s tým, že Ti nechá pôvodný plat.
m.chit
20.04.11,11:22
Takže výhoda sa TI páči, ale nevýhoda už nie? Ale podľa zákona, takto to nie je správne. Preradiť by Ťa mohol aj papierovo (s tým súhlasíš) aj s tým, že Ti nechá pôvodný plat.
Toto som veľmi nepochopila.
Tweety
20.04.11,11:23
Toto som veľmi nepochopila.
A čo konkrétne?
m.chit
20.04.11,11:24
Takže asi odídeš na dohodu?:confused:
Ja sa nikam nechystám. Pekne si tu odrobím aspoň 3 mesiace a už potom sa dám na rizikové...
m.chit
20.04.11,11:24
A čo konkrétne?
To celé - nejaké je to nehomogénne :)
Tweety
20.04.11,11:46
To celé - nejaké je to nehomogénne :)
A čo je na ňom nehomogénne? Napísala som len toľko že, ak si v skutočnosti preradená a s preradením súhlasíš, je to potrebné ošetriť aj papierovo.