katuliK1986
20.04.11,13:14
Dobry den,

v januari som dostala fakturu na 200 EUR...islo o preddavok, ale vystavena bola riadna faktura, nie zalohova. Odpocitala som si DPH. Dnes mi prisla riadna faktura, kde sa rozpocitalo ZD + DPH a od toho sa odpocitala zaloha ZD a DPH, ktoru som uz zaplatila.
teraz som si neni ista ako to mam do uctovnictva zauctovat :-( nikdy som z preddavku dan neplatila. Vsetko vyrovnavam cez pokladnu, aj zalohu aj tato faktura bola uhradena cez pokladnu. Nemate nejake rady ako to zuctovat, dakujem velmi pekne
rdb
20.04.11,11:18
Nerozumie tomuto islo - o preddavok, ale vystavena bola riadna faktura, nie zalohova.
Kazdopadne dodavatel, ktory opd teba prijal platbnu (preddavok) je podla zakona povinny odviest z tejto platby DPH - prijatie platby je zdanitelnym plnenim. Takze ti musi vystavit fakturu na ktorej vycisli DPH a ty mas pravo po prijati faktury si tuto DPH odpocitat. Dnom zdanitelneho plnenie je pri tom den prijatia platby.
katuliK1986
20.04.11,11:25
to mi je jasne, ale on na ten preddavok vystavil fakturu, riadnu a v tej kalkuloval aj DPH. Poviem presne. Celkova FAD, ktoru som dnes dostala ma celkovu fakturovanu sumu 600 EUR...v januari som zaplatila preddavok 200 EUR, vystavil mi riadnu fakturu, nie zalohovu a vykalkuloval ZD 166,67 a dan 33,33. Dnes prisla faktura, kde bolo vykalkulovanych celkovo 600 EUR - teda 500 EUR základ dane a 100 EUR dan a odpocitali mi zaplateny preddavok ZD 166,67 a dan 33,33.

Prvu fakturu som uctovala
166,67 EUR 501/321
33,33 EUR 343,1/321
200 EUR 321/314

a VYDAVKOVY POKLADNICNY DOKLAD ako 314/211

co teraz s tou druhou fakturou?
rdb
20.04.11,11:30
Tak co uz, douctovat len ten zostatok a pripni si k nej aj tu predchadzajucu kosielku a predchadzajucu fa. Platby by mali sediet.
katuliK1986
20.04.11,11:35
takže, keď budem evidovať túto faktúru, tak do sumy brutto uvediem len tych 600 EUR, z toho vypocitam dan a ZD a to zauctujem ako

500 EUR 501/321
100 EUR 343/321

a vydavkovy pokladnicny 600 EUR 321/211 a dám odvolavku na fakturu z januara a vybavene? mohlo by to byt tak?
rdb
20.04.11,11:40
Nie to nie. ved z tyej 600 eurovej faktury si uz 200 euro zaplatila nie? Takze ja by som na tvojom mieste douctoval len ten rozdiel
Teda
500-166,67 501/321 pretoze tych 166,67 uz na 501 mas
100-33,33 343/321 pretoze tych 33,33 si si uz zuctovala a teda uz si si ich zrejme aj uplatnila
No a z pokladne zrejme vydas len tych 600-200 takze zauctujes len 400 na vydajovy doklad.
Ako som pisal vyssie DOUCTUJES LEN TEN ZOSTATOK VSADE a aby bolo jasne preco uctujes ten rozdiel prilozis si k tomu tie predchadzajuce doklady.
promont maja
20.04.11,11:46
to mi je jasne, ale on na ten preddavok vystavil fakturu, riadnu a v tej kalkuloval aj DPH. Poviem presne. Celkova FAD, ktoru som dnes dostala ma celkovu fakturovanu sumu 600 EUR...v januari som zaplatila preddavok 200 EUR, vystavil mi riadnu fakturu, nie zalohovu a vykalkuloval ZD 166,67 a dan 33,33. Dnes prisla faktura, kde bolo vykalkulovanych celkovo 600 EUR - teda 500 EUR základ dane a 100 EUR dan a odpocitali mi zaplateny preddavok ZD 166,67 a dan 33,33.

Prvu fakturu som uctovala
166,67 EUR 501/321
33,33 EUR 343,1/321
200 EUR 321/314

a VYDAVKOVY POKLADNICNY DOKLAD ako 314/211

co teraz s tou druhou fakturou?
... mala by si mať v účtovníctve pravdivé údaje ... ja by som mu, na tvojom mieste, vrátila prvú faktúru na opravu, nakoľko mal v nej mať zúčtovanú prijatú platbu a nie predaj ... ak teda vtedy v januári šlo len o preddavok .... ( nezabúdaj aj na skutočnosť, že sa nám množia daňové kontroly aj na účtovníctvo ... ).
rdb
20.04.11,11:49
... mala by si mať v účtovníctve pravdivé údaje ... ja by som mu, na tvojom mieste, vrátila prvú faktúru na opravu, nakoľko mal v nej mať zúčtovanú prijatú platbu a nie predaj ... ak teda vtedy v januári šlo len o preddavok .... ( nezabúdaj aj na skutočnosť, že sa nám množia daňové kontroly aj na účtovníctvo ... ).
Suhlasim, ale toto bolo prve co som napisal, nerozumiem tomu co znamena preddavok na riadnu fa. Kedze nerozumiem mzno to bolo tak aj v poriadku. Nie som si jednoducho isty.
promont maja
20.04.11,12:32
Suhlasim, ale toto bolo prve co som napisal, nerozumiem tomu co znamena preddavok na riadnu fa. Kedze nerozumiem mzno to bolo tak aj v poriadku. Nie som si jednoducho isty.
... daňová povinnosť odviesť štátnemu rozpočtu DPH vznikla v tvojom prípade dvakrát, prvý raz, keď hovoríme o tvz. prijatej platbe/uhradenom preddavku, citujem literu zákona:

§ 19 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

... a druhý raz pri dodaní tovaru, citujúc ( ... a vypichujúc):

]§ 19 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru.

... a tak si dostal/vystavil dve faktúry: a to "faktúru k prijatej platbe a tzv. vyúčtovaciu/riadnu faktúru". Tak sme si ich nazvali my, účtovníčky, aby sme ich lepšie identifikovali ... inak podľa znenia zákona máme ( pre tento prípad) iba faktúry.

... no a keďže máš ( uhradil si/bol Ti uhradený) vo svojej evidencii uhradený preddavok/prijatú platbu a v konečnej, resp. riadnej, či vyúčtovacej faktúre účtuješ v rámci účtovného prípadu o sume k úhrade ... tak je potom aj potrebné celkovú sumu k úhrade ponížiť o už uhradený preddavok ...

... toť len na vysvetlenie, čo sa týka toho, čo je to riadna faktúra, a čo preddavok ... a pretože ( a dúfam, že som ťa nepomýlila už celkom, ale musím to tu dodať ..) od 1. 1. 2011 je opäť zmena a táto zmena sa týka % DPH = z 19% na 20% DRSR vydalo vo februári 2011 Informáciu v súvislosti s tým, ako si tú " vyúčtovaciu" faktúru máš vystaviť ... a o tom tento link: https://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/zakl_sadz_dph_022011.pdf
rdb
20.04.11,13:31
Nuz tomuto ja velmi presne rozumiem, ale to z toho co je napisane v otazke nevyplyva. Ona nemnoze uctovat nic ine len to co dostane ako fakturu od dovatela. Takze na zaciatku dostala riadnu fakturu. A potom este jednu vyuctovaciu na konci. Nedostala "zalohovu" fakturu ani fakturu za vyuctovanie DPH z platby. Dostala len dve riadne faktury a nie je jasne, ze ta prva bola naozaj predfaktura. Ona to sice hovori, ale doklad o tom nema. Takze ja sa vyjadrujem len k jej konkretnemu pripadu nie k tomu ako funguje DPH vseobecne. :)
promont maja
21.04.11,06:22
... sorry... ja som to tak pochopila ... keďže si uviedol, že "nerozumiem tomu co znamena preddavok na riadnu fa" ... chcela som iba pomôcť.

... a čo sa týka predfaktúry, tak tento pojem ( ... toto pre ostatných, pretože to po nás iní budú čítať .. ) priniesla prax, keď bola potrebná iba infornácia o tom, komu, na aký účet a akú čiastku vopred je potrebné uhradiť = nie je to relevantný doklad, o ktorom účtujeme ( nevznikol účtovný príprad) ... .