Matt777
20.04.11,16:50
Dobrý deň,
rád by som sa spýtal aký je rozdiel medzi vlastníkom a držiteľom vozidla. Sú nejaké rozdiely v právach a povinnostiach, príp. prečo je to rozdelené na tieto dve kategórie, príp. kto platí pokuty napr. za technické nespôsobilosti auta a pod.
Ďakujem
dana9
20.04.11,15:06
je tam velky rozdiel, typickym prikladom je ked vlasntikom je leasingovka a uzivatel je len drzitelom,

prava drzitela su limitovane, nemoze vozidlo predat a podobne
marjankaj
20.04.11,15:11
Matt777
20.04.11,19:22
A nepoznáte niekto zákon ktorý tieto veci definuje..? To by bolo najlepšie...ja som hľadal, ale to pravé som na nete nenašiel...
Ice dive
20.04.11,19:42
no ak by si si pozorne prečítal techničák / osvedčenie o evidencií tak by si to vedel... nakoľko vlastník vozidla je ten komu auto patrí t.j. má k nemu vlastnícky vzťah - môže auto predávať, zakladať ručiť ním a pod... držiteľ je zapísaný ako "držiteľ osvedčenia" t.j. človek, ktorý má okolo auta povinnosti ako sú uzavretie PZP, platenie pokút a pod, nakoľko sa vychádza z toho, že držiteľ osvedčenia je niečo ako "prevádzkar" auta...

napr. v papierovom techničáku, ak nemáš na auto leasing, tak si uvedený 2x raz ako vlastník a raz ako držiteľ...
truch
20.04.11,20:27
Mat 777,je to len v § 114 zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z. .
(2) Vlastník vozidla, ktoré doteraz nebolo prihlásené
do evidencie vozidiel, je povinný osobne toto vozidlo prihlásiť do 15 dní po jeho nadobudnutí; pritom uvedie,
kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii ako jeho dr-
žiteľ.
(3) Ak držiteľ vozidla uvedený vlastníkom podľa odseku 2 nie je totožný s vlastníkom vozidla, vlastník vozidla je povinný dostaviť sa na orgán Policajného zboru aj
s touto osobou. Inak sa v osvedčení o evidencii ako jeho
držiteľ zapíše vlastník vozidla. Ak je vlastníkom vozidla
fyzická osoba, ktorá nespĺňa podmienky ustanovené
pre držiteľa vozidla v odseku 4, ako držiteľ vozidla sa
zapíše zákonný zástupca vlastníka vozidla. Ako vlastník vozidla smie byť v dokladoch vozidla zapísaná len
jedna osoba.
dana9
21.04.11,07:29
vlastníckje právo, jeho rozsah a z neho vyplývajúce povinnosti sú upravené v Občianskom zákonníku

pozícia držiteľa vozidla v právnom zmysle môže vzniknúť z viacerých dôvodov (napríklad na základe nájomného vzťahu - prenájom vozidla v požičovni)

ale ty sa zrejme pýtaš na situáciu keď ide o "dlhodobý" držiteľský vzťah, teda o auto na leasing?

v takom prípade je gro tvojich povinnosti upravene predovsetkym v leasingovej zmluve, tu treba pozorne nastudovat
povinnosti platit pzp, pokuty, postup pre priad havarie a podobne
Matt777
21.04.11,11:56
*IceDive - techničák som si samozrejme pozeral ale nie je tam nič viac o tom ako čisto len kto je držiteľ a kto vlastník;
*Truch - super díky!
*Dana9 - pekne, ďakujem; nie nemám auto na leasing len situáciu kde je jeden človek fyzická osoba vlastník a druhá držiteľ ("prevádzkovateľ") tak som chcel o tom vedieť viac konkrétností
bubkoch
21.04.11,12:16
*IceDive - techničák som si samozrejme pozeral ale nie je tam nič viac o tom ako čisto len kto je držiteľ a kto vlastník;
*Truch - super díky!
*Dana9 - pekne, ďakujem; nie nemám auto na leasing len situáciu kde je jeden človek fyzická osoba vlastník a druhá držiteľ ("prevádzkovateľ") tak som chcel o tom vedieť viac konkrétností

no ved to je dost podstatne ...
ak si ty vlastnik a prenechas auto napr. synovi, a syn bude zapisany vo velkom aj malom TP v kolonke "drzitel", znamena to, ze ho syn použiva, ze syn ma povinnost uzavriet PZP, ale tiež to ze syn ho nemoze predat ...
ty vo velkom TP budes stale zapisany v kolonke "vlastnik" a bez teba sa s autom neudeje ziadna zmena
hornak.ebsr
26.04.12,07:49
Môže byť vlastníkom auta SRO a držiteľ vozidla štatutár s tým, že štatutár sa bude iba voziť a všetky náklady na auto bude znášať SRO (POISTKY, SERVIS, PHM, ...) ?

Napr. kvôli cestám za hranice pri kontrolách políciou atď. by bolo lepšie keby držiteľ vozidla, ktorý sedí za volantom bol zapísaný aj v TP ? Že ?

Alebo lepšie nechať zapísať iba SRO a auto užívať.
minson
07.01.13,09:52
Tak to posledne by zaujimalo aj mna. Prepisujem auto na firmu a rad by som vedel, ci staci zmenit vlastnika, alebo treba aj drzitela. Pytal som sa na inspektorate a o moc mudrejsi nie som. Samozrejme, ze vsetky vydavky spojene s jazdenim budu nakladmi spolocnosti.

Dakujem
Martina4590
18.03.13,23:48
a co robit ak ja dcera som majitelka vozidla a otec je držitelom a ja chcem auto odlasit lebo mi foter zneprijemnuje zivot,ale som bez auta,papierov,bez nicoho