barbaronan
20.04.11,16:33
Dobrý deň, už dlhšie hľadám na nete odpoveď na otázku či ako externý študent sa mám/musím prihlásiť na úrad práce a platiť nejaké odvody. Z toho čo som prečítal som pochopil, že zdravotné do 26 hradí štát aj pre externistov, sociálne neplatím, pretože nepracujem a na úrad práce sa hlásiť nemusím, ale viete, istota je gulomet a keďže začínam mať obavy tak by som rád počul odpoveď niekoho erudovaného, ďakujem moc.
veronikasad
20.04.11,17:55
Dobrý deň, už dlhšie hľadám na nete odpoveď na otázku či ako externý študent sa mám/musím prihlásiť na úrad práce a platiť nejaké odvody. Z toho čo som prečítal som pochopil, že zdravotné do 26 hradí štát aj pre externistov, sociálne neplatím, pretože nepracujem a na úrad práce sa hlásiť nemusím, ale viete, istota je gulomet a keďže začínam mať obavy tak by som rád počul odpoveď niekoho erudovaného, ďakujem moc.
kolko máš rokov ?
barbaronan
20.04.11,19:32
ahoj, vcera 22 :D:D, viem na co narazas do 26 zdravotne stat, ale neviem ci to plati aj ked som neoznamil nikde ze som externy, ani na urade pracen ani v poistovni.

Na nejakej webke som cital, ze sa prihlasovat nikde nemusim, inde som cital, ze musim, tak ja fakt neviem :D.
veronikasad
20.04.11,20:41
ahoj, vcera 22 :D:D, viem na co narazas do 26 zdravotne stat, ale neviem ci to plati aj ked som neoznamil nikde ze som externy, ani na urade pracen ani v poistovni.

Na nejakej webke som cital, ze sa prihlasovat nikde nemusim, inde som cital, ze musim, tak ja fakt neviem :D.
štát je platitelom odvodov do ZP aj za externých študentov - po novele zákona od 1.5.2011 až do veku 30 rokov.
V prísl. zdr.poisťovni treba predložiť potvrdenie o návšteve školy.
Nemusíš sa evidovať na Úrade práce.

Štát nie je platitelom odvodov do SP za žiadnych študentov. Môžeš sa prihlsiť v SP ako dobrovolne nemocensky poistená osoba (po 270 dňoch poistenia máš nárok na nemocenské v prípade PN-ky), príp. aj na poistenie v nezamestnanosti.
barbaronan
20.04.11,21:06
Ahoj, dakujem za rady, ohladne tej SP, tak tam sa prihlasit nemusim v pripade, ze som nezamestnany, nie? Pochopil som to tak, ze zamna nikto SP neplati, to chapem, ale ani ho nemusim platit, nie ? Pokial samozrejme nepracujem

Štát nie je platitelom odvodov do SP za žiadnych študentov.

Posledna otazka, viem, ze asi idem do detailov, ale skusim :D. Uz som 3 mesiace externista, do zdravotky som neohlasoval, ze som zmenil studium z denneho na externe, hrozi mi nejaka pokuta/penale za to, ked donesem to potvrdenie o navsteve skoly a ak ano tak maju nejaku moznost vobec zistit, ze nestudujem denne?Dik :)

Na stranke ZP som nenasiel nic o povinnosti informovat pri zmene typu studia.
veronikasad
21.04.11,04:55
Ahoj, dakujem za rady, ohladne tej SP, tak tam sa prihlasit nemusim v pripade, ze som nezamestnany, nie? Pochopil som to tak, ze zamna nikto SP neplati, to chapem, ale ani ho nemusim platit, nie ? Pokial samozrejme nepracujem nemusíš v SP nič nahlasovať, ani platiť. Povinným platitelom nie si, môžeš sa prihlásiť dobrovolne.

Štát nie je platitelom odvodov do SP za žiadnych študentov.

Posledna otazka, viem, ze asi idem do detailov, ale skusim :D. Uz som 3 mesiace externista, do zdravotky som neohlasoval, ze som zmenil studium z denneho na externe, hrozi mi nejaka pokuta/penale za to, ked donesem to potvrdenie o navsteve skoly a ak ano tak maju nejaku moznost vobec zistit, ze nestudujem denne?Dik :) Štát je platitelom zdr.poistenia aj za externistov, treba len predkladať každý rok potvrdenie o návšteve školy. (dať si potvrdiť kopiu prevzatia)

Na stranke ZP som nenasiel nic o povinnosti informovat pri zmene typu studia.
odpoveď v texte
barbaronan
21.04.11,07:17
Ďakujem ti veľmi pekne za všetky rady, oddýchol som si :D. Lenivým šťastie praje.