Renátka 45
21.04.11,09:52
Dobry den,prosim Vas kto mi vie poradit.Pred 10 rokmi som sa rozviedla.Manžel opustil spoločnu domacnost so slovami všetok majetok zanechavam detom.Mladomanželsku požičku aj uver od mesta na kupu bytu som doplatit musela sama.Kedže sme neboli majetkovo vysporiadany polovica bytu mu podla zakona patri.Prosim Vas ako to je ked ten byt som sama platila a zveladovala ako napr.zateplenie bytovky,vymena okien,vymena balkonov,stupačiek a pod.On mi na to neprispel ani korunov nemal zaujem sa dohodnut a teraz mu ja mam vypaltit polovicu bytu z trhovej ceny bez toho aby bolo može odratat sumu ktoru som musela vynaložit aj na jeho polovicu bytu vzhladom na to že je to bytovka a bolo schvalena jej rekonštrukcia spoločenstvom.Mam narok na odpočitanie sumy ktoru som a ešte aj budem splacat vo forme fondu oprav????ako mam postupovat pri vysporiadani sa ??
Ice dive
21.04.11,08:07
Dobry den,prosim Vas kto mi vie poradit.Pred 10 rokmi som sa rozviedla.Manžel opustil spoločnu domacnost so slovami všetok majetok zanechavam detom.Mladomanželsku požičku aj uver od mesta na kupu bytu som doplatit musela sama.Kedže sme neboli majetkovo vysporiadany polovica bytu mu podla zakona patri.Prosim Vas ako to je ked ten byt som sama platila a zveladovala ako napr.zateplenie bytovky,vymena okien,vymena balkonov,stupačiek a pod.On mi na to neprispel ani korunov nemal zaujem sa dohodnut a teraz mu ja mam vypaltit polovicu bytu z trhovej ceny bez toho aby bolo može odratat sumu ktoru som musela vynaložit aj na jeho polovicu bytu vzhladom na to že je to bytovka a bolo schvalena jej rekonštrukcia spoločenstvom.Mam narok na odpočitanie sumy ktoru som a ešte aj budem splacat vo forme fondu oprav????ako mam postupovat pri vysporiadani sa ??
nárok je na odpočítanie všetkých investícií, ktoré boli realizované po rozvode v plnom rozsahu, nakoľko sa zveľaďovala aj jeho časť...

postup je nasledovný treba zohnať súdneho znalca, z odboru stavebníctvo, ktorý daný byt ocení a určí hodnotu manželového podielu možnosti sú dve:
1. byt sa ocení tak akú hodnotu by mal dneska avšak s vybavením k dátumu rozvodu... t.j. byt v pôvodnom stave bez rekonštrukcií, ktoré ste realizovali sama
2. byt sa ocení na súčasnú trhovú hodnotu pričom sa určí samostatne zhodnotenie, ktoré bolo realizované po rozvode a toto sa z manželovej polovice odpočíta...

variant, ktorý je výhodnejší je lepšie prekozultovať so znalcom, nakoľko napr. výmena okien môže stáť 2000 €, ale hodnotu bytu ako celku zvýši o 5000 € nakoľko je to potom byt vyššieho štandardu...
Renátka 45
21.04.11,09:03
Prosim Vás ako mam postupovat ked byvalí manžel so mnou vobec nekomunikuje byva a aj trvaly pobyt ma už 10 rokov v Topolčanoch jedine čo urobil bolo že na katasri si dal prepisat svoju polovicu bytu čo mi bolo oznamene prostrednictvom katastra.Neviem čo chce a poradte mi čo mam robit aby som neprišla o byt aj so svojimi dvoma detmi ak by ma dal na sud bez mimosudnej dohody??
Ice dive
21.04.11,11:19
v podstate ste podieľový spoluvlastníci, t.j. každý máte rovnaké práva a povinnosti čo sa týka nehnuteľnosti... manžel je podieľovým spoluvlastníkom, t.j. v prípade, že danú nehnuteľnosť by chcel predať, musel by ju najprv Vám ponúknuť nakoľko ako spoluvlastník máte predkupné právo...

čo môžte urobiť je predbenúť ho, nechať spraviť ocenenie a vyzvať ho listom, že ste ochotná jeho časť odkúpiť v zmysle priloženého znaleckého posudku... následne on by teoreticky mohol posudok spochybniť a chcieť nechať spraviť ďalší, avšak ak by ste aj novému znalcovi dali kópiu už hotového posudku veľmi sa tá cena nebude odlišovať, nakoľko jeden znalec nepotopí druhého znalca...
Mária27
21.04.11,13:00
Keďže ste sa majetko po rozvode nevyporiadali (BSM), manžel sa stal zo zákona vlastníkom ideálnej polovice bytu (podielové spoluvlastníctvo). Na tom nič nemení ani to, že v katastri to dal zapísať až neskôr, lebo kataster je len evidencia, platí dovtedy, kým sa nepreukáže opak.

Premlčujú sa všetky práva okrem vlastníckeho. Manželovi sa vlastníctvo nepremlčalo, ale tebe sa majetkové právo po ďalších troch rokoch premlčalo. Myslím ten nárok na vyplatenie celého úveru (on mal platiť polovicu, lebo dostal polovicu bytu).

Nemáš však premlčané ďalšie investície do spoluvlastníctva = zateplenie a iné. Investícia sa žiada od spoluvlastníka vyplatiť pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva vo výške zhodnotenia jeho podielu.

Vezmi to tak, že si doteraz bezplatne využívala celý dom - aj jeho čiastku, nárokuj si to, čo sa nárokovať dá.
Renátka 45
21.04.11,13:01
Prosim Vás,ak by on už začal konat,vzhladom na to že byva v inom meste musel by jeho sudny znalec prist ku mne do bytu a ak by som aj ja mala už ohodnoteny byt čo v takomto prípade robit??Ak ma predbehol musela by som mu zaplatit ja aj advokata a všetky poplatky zo sudom spojene??Prihliada sud na to že mam v opatere dve deti ktore su ešte nezaopatrene??berie do úvahy súd aj to že 10 rokou sa sama staram a spravujem aj jeho majetok???Aku lehotu mi sud urči na vyplatenie jeho podielu??Je možne aby sud mi dovolil mu to splacat aj po častiach vzhladom na moj prijem a starostlivost o dve deti???
Renátka 45
21.04.11,13:05
na čo si v tom prípade narokovat možem???možem požiadat spoločenstvo bytovky aby vyčíslilo všetko to čo som vynaložila na zateplenie okna balkony a tak???a bude musiet to akceptovat a odratat so sumy ktora mu prinaleži??čo v tom pripade ak nebude suhlasit
Mária27
21.04.11,13:15
na čo si v tom prípade narokovat možem???možem požiadat spoločenstvo bytovky aby vyčíslilo všetko to čo som vynaložila na zateplenie okna balkony a tak???a bude musiet to akceptovat a odratat so sumy ktora mu prinaleži??čo v tom pripade ak nebude suhlasit
To, o čo si zhodnotila byt (buď presné platby alebo zvýšenie hodnoty domu) ste mali platiť napoly. Čiže polovica z toho sa mu odpočíta z hodnoty jeho podielu na vplatenie. Na súde daj protinávrh, aby mu tieto investície odpočítali. Lepšie by bolo, keby ťa zastupoval advokát. Na druhej strane, ak adresát niečo nevie, alebo robí zle, súd ho nemusí poučiť, teba samu by ale musel.

Súd pravdepodobne neprizná ani jednému náhradu trov konania od toho druhého, takže advokáta by si si platila sama. Pri cene bytu sa nebude prihliadať na deti ( iba pri tom, že prisúdia byt tebe). Starala si sa o byt, ale využívala si aj jeho časť - asi vyrovnané. Ak už budete vedieť sumu na vyplatenie, len on by ti mohol potvrdiť splátky, čo asi nepovolí (tiež si chce užívať majetok teraz). Asi si budeš musieť zobrať úver, resp. byt predať a zohnať iný.
Renátka 45
21.04.11,13:33
To že som využívala jeho čast je dost take??? on sam sa rozhodol že opusti domacnost s tym že nech úver aj mladomanželsku požičku doplatím sama že on všetok majetok ponechava detom.Na súdoch pri uprave výšky výživného vždy poukazoval tým že nam všetko zanechal a ja mam byt ta najhoršia že som si užívala jeho čast bytu a zveladovala ho???ten byt za 10 rokou nadobudol istu velku hodnotu čo sa tyka úveru mne ho nedaju lebo nemam na to príjem čo v taktom prípade??Jedna sa o dvojizbovy byt,riešením by bolo len pre neho byt predat ale menši je cenovo pre mna nedostupny taktiež ked mu vyplatim polovicu.To znamena že pridem s detmi o strechu nad hlavou???to čo su za zakony že jeden sa stara a druhy ho spravy zo dna na den bezdomovcom???
Mária27
21.04.11,19:20
Renátka, teraz musíš bojovať. Nepomôže sťažovanie ani nadávanie. Konaj čo najrýchlejšie, hľadaj pomoc v banke, či v rodine alebo na obecnom úrade ... A neboj sa, že budeš bezdomovec, v najhoršom si dočasne nájdeš nájom. Nejaký majetok predsa len máš.
Hovorím ti to preto, že je tu podobný prípad, pozri
http://www.porada.sk/t165207-potrebujem-pravnu-radu.html
Renátka 45
22.04.11,15:24
Mila Mária dakujem za podporu ale prečitalasom si osud tej pani s 3 detmi a vidiš nepochodila a ja mam ten isty problem obehala som banky ani jedna mi neda taky vysoky uver lebo mam už svoj vek to by sa ešte ako tak dalo,ale mam maly prijem potrebujem mat prijem 550 eur v čistom aby mi dali uver na 16500 eur čo vy snad postačilo na vyplatenie toho... A tu je ten kamen uraz ak ti sud neda splatkovy kalendar trebars mesačne ho vyplacat po tych 200 eur tak čo urobič človek je na dlažbe byt sa preda a ked si rozdelime korunky tak si fakt za to nekupiš nič lebo dnes su dvojizbove byty moj pripad ked predam tak na 1 izbovy nebudem mat to su strašne sumy takže si kupim stan a pojdem pod most??Verejny ochranca prav no su to prazdne sluby ako všetko v tejto republike nikoho nezaujima čo bude s matkou a detmi ty chlapy su stale chraneny ako medvede je toto možne aby boli zakony taketo na hlavu postavene niekto kupy byt za par korun a ten druhy to po rokoch chce byt milionar to je chore???čo robit?????kam sa obratit to fakt nie je riešenie iba ak ta smovražda to je najučinnejšie
Renátka 45
23.04.11,13:47
Mily pán Poradak,prosim Vas podla čoho ste usudili že mam narok na odpočitanie si nakladov za zateplenie bytovky ,vymena okien a balkonov a ine upravy ktore sa robia na celej bytovke??Bola som za právniko ktory mi tvrdil že ho musim vyplatit s polovice a nič sa odpočitavat nebude.Komu mam verit??kde by sa to dalo najst v akom zakone alebo pargrafe?,alebo ako to zistit ked pravnik tvrdi že nič sa neodratava????som s toho nervozna lebo je to 10 rokou a naozaj ta suma za 10 rokou je velmi vysoka čo sa tyka vlastne aj jeho zveladovania majetku poradte mi prosim Vas
Mária27
23.04.11,16:36
Renátka, my ti nemusíme radiť vôbec, zaplať si právnika a ver mu. A skutočne ti nepomôže nadávať a sťažovať sa, musíš hľadať riešenie.

Momentálne som našla len tento judikát, že sa pri vyporiadaní spoluvlastníctva dajú započítať investície (nižšie - vymodrené). Ale už sme to tu na porade riešili, daj si vyhľadať napr. podielé spoluvlastníctvo, nájdeš toho viac.
Renátka 45
24.04.11,06:48
Milá Mária dakujem za ten dokument
Mária27
24.04.11,11:00
Pri vyporiadavaní spoluvlastníkov súd vždy prihliadne na všetky okolnosti, teda musí vziať do úvahy tvoje investície vnesené do nehnuteľnosti, ty však o to musíš súd požiadať.

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva sa zvyčajne navrhuje a uskutočňuje ako vyporiadanie v najširšom zmysle slova, teda predmetom vyporiadania bude vyriešenie všetkých právnych vzťahov, ktoré medzi podielovými spoluvlastníkmi v súvislosti s existenciu podielového spoluvlastníctva vznikli. Ide vždy najmä o investície do rekonštrukcie nehnuteľnosti, ktoré boli vynaložené len jedným z podielových spoluvlastníkov a ktoré predstavovali zhodnotenie spoločnej nehnuteľnosti. Pokiaľ sa jeden z podielových spoluvlastníkov na týchto investíciách nepodielal, došlo uňho k zhodnotniu podielu, ktoré je povinný vyporiadať.

Tento spis nemám celý uložený (nie je v judikátoch na webe), ale môžeš si dať vyhľadať na googli napr. širšie vyporiadanie a nájdeš toho viac.

NS SR spis. zn. 2 Cdo 18/2000
Dovolací súd súhlasil s námietkou žalobcu, že v rámci zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva možno vykonať aj vyporiadanie v tzv. širšom zmysle, ale súd tak môže urobiť iba na základe návrhu účastníka (§ 79 ods. 1 OSP) alebo vzájomného návrhu (§ 97 ods. 1, § 98 OSP). Až podaním návrhu, ktorým sa žiada zaplatenie určitej sumy z dôvodu širšieho vyporiadania, vzniká povinnosť súdu rozhodnúť o takto uplatnenom nároku samostatným výrokom rozsudku, a nie v rámci náhrady za spoluvlastnícky podiel. Súd totiž pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva v tzv. širšom rozsahu, na rozdiel od jeho zrušenia a vyporiadania v tzv. užšom rozsahu podľa § 142 OZ, keď nie je viazaný návrhmi účastníkov, je viazaný dispozitívnym procesným úkonom účastníka a rozhoduje o ňom na základe zisteného skutkového stavu veci.
Mária27
24.04.11,11:34
A tu je ďalší judikát o vyporiadaní investícií pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva:
Renátka 45
24.04.11,13:53
Mila mária velmi pekne dakujem som hned spokojnešia ked viem kde čo mam hladat si mi dost pomohla ešte raz velmi pekne dakujem myslim si že je vela žien v takej situacii ako ja a nevedia kam s konopy tak etše raz velke dakujem
Renátka 45
25.04.11,17:50
Milá Mária,prosím Ťa ak mi možeš ešte poradit v takej veci,že byvaly manžel sa so mnou do dnešneho dňa nebol ochotný dohodnúť sa ohladom bytu,jedine čo spravil bolo po 10 rokoch si dal svoju polovicu bytu zapisat do katastra.Chcela by som sa opýtať,či bez toho ako sa so mnou vobec o niečom dohodne može hned podat návrh na vyporiadanie na súd?čo v tom prípade mám urobiť?Podla dokumentov čo som si čítala je zrejmé že by mal v prvom rade so mnou komunikovat a vyjadrit sa čo vlastne chce a aby sme našli spoločne riešenie a tak by sme zbytočne neprišli o nemale finančné prostriedky na advokátov a rozne poplatky s tým súvisiace.Možem ja požiadat predsedu spoločenstva o vypočitanie nakladov za 10 rokov čo som vynaložila aj na jeho čast bytu a poslat mu to aby to uhradil??alebo len si to mam odložit pre pripad že ma da na sud???
Mária27
25.04.11,19:02
Návrh na vyporiadanie ti môže poslať aj prostredníctvom súdu. Ty môžeš dať vzájomný návrh (protinávrh) podľa občianskeho súdneho poriadku. Netreba mu nič vopred posielať, aspoň nebude na súde pripravený. Prirodzene, vzhľadom na tvoje znalosti práva, daj sa zastupovať advokátom.

Investície do bytu si môžeš uplatniť pri vyporiadaní spoluvlastníctva. Údržbu bytu, platby do fondu opráv, správu a iné stále poplatky, ktoré uhrádzajú vlastníci, môžeš žiadať, ale isté by si mohla mať len tri roky dozadu - on sa môže za ďalšie roky dovolať premlčania (preto treba vyčíslenie po jednotlivých rokoch). Tak isto on môže od teba žiadať náhradu za to, že si užívala celú nehnuteľnosť - tiež tri roky premlčacia doba.

Obč.súdny por.
§ 97
(1) Odporca môže za konania uplatniť svoje práva proti navrhovateľovi i vzájomným návrhom.
(2) Vzájomný návrh môže súd vylúčiť na samostatné konanie, ak by tu neboli podmienky pre spojenie vecí.
(3) Na vzájomný návrh sa primerane použijú ustanovenia o návrhu na začatie konania, jeho zmene a späťvzatí.
§ 98
Vzájomným návrhom je i prejav odporcu, ktorým proti navrhovateľovi uplatňuje svoju pohľadávku na započítanie, ale len pokiaľ navrhuje, aby bolo prisúdené viac, než čo uplatnil navrhovateľ. Inak súd posudzuje taký prejav len ako obranu proti návrhu.
Renátka 45
26.04.11,03:11
Velmi pekne dakujem
Renátka 45
27.04.11,14:40
Milá Mária,prosím Ťa ak možeš porad mi ešte.Dnes som bola v banke popytat sa či by som dostala úver aby som bývaleho ak by k tomu došlo mohla vyplatit.Na moje prekvapenie my banka úver v takej výške neda aj ked by som vlastne založila byt.Moj príjem je nedostačujúci ,potrebovala by som spoludlžníka.To je dalši problem maminka mi už nežije otec je na dochodku takže neprichadza do úvahy a sestra už uver vysoky ma tak tiež neprichadza do úvahy.Chcem sa opytat že ked bude chciet vyplatit pol bytu a ja nemam možnost vyplatit ho možem požiadatat súd aby mi on našiel nahradne ubytovanie aj ked on tu už nebyva 10 rokou??alebo nam prikažu jednoducho byt predat??ked nebude suhlasit aby som ho vyplacala v splatkach mesačne???prosím ta ak my dokažeš poradit budem ti velmi vdačna,naozaj sa snažim iba hladat riešenie ak by k tomu došlo aby som vedela čo robit.Momentalne nemam financie na pravnika aby som si šla po radu .Ďakujem
Mária27
27.04.11,15:39
Náhradné byvanie by ti musel poskytnúť v prípade, že by byt pripadol jemu a žiadal by tvoje vysťahovanie. Moc si však od toho nesľubuj, je to obyčajné ponúknutie nájomnej zmluvy - tú nie je v dnešnej dome problém zohnať. Asi si výhodnejší nájom zoženieš sama.

S mesačnými splátkami nebude súhlasiť, to by trvalo veľmi dlho najmä pri nízkom príjme. On potrebuje peniaze, preto takto koná. Dnes je asi každý v núdzi (až na našich zvolených vyvolených ...). Súd prisúdi byt jednému z vás za podmienky, že ten druhého do určenej doby vyplatí. Ak na to nebude mať, lepšie je byt predať, inak príde exekútor. Ten hrozí aj spoludlžníkovi.

Nie je ľahké odpovedať na takéto otázky. Ešte pred dvomi rokmi to bolo dosť zriedkavé, ale dnes je takýchto prípadov už veľa. Aj tu na porade. Najhoršie je, že nájom sa stal veľmi drahý, každý chce na ňom dobre zarobiť - zatiaľ. Pred 20 rokmi neboli byty vo vlastníctve, nájomné bývalo veľmi nízke. Ono sa to ustáli na nejakom primeranom bode, ale to trochu potrvá.