marian218
21.04.11,09:56
Dobry den,

Chcel by som sa opytat ci mi nevie niekto poradit ci je lepsie si kupit
rucny pripravok na brusenie retazi alebo lacnu elektricku brusku
( tie co stoja cca 30-50eur). Ci ten pripravok nie je lepsi ako ta
lacna bruska.

Dakujem

Marian
buchač
21.04.11,16:06
Dobry den,

Chcel by som sa opytat ci mi nevie niekto poradit ci je lepsie si kupit
rucny pripravok na brusenie retazi alebo lacnu elektricku brusku
( tie co stoja cca 30-50eur). Ci ten pripravok nie je lepsi ako ta
lacna bruska.

Dakujem

Marian

...ani jedno a ani druhé ...

Ak nie si profesionál ( čo predpokladám - ten by sa nepýtal ) , tak reťaz je lepšie zveriť do rúk odborníkovi ...
Nikdy tak nenabrúsiš ako on ...nikdy !!!
Čo ja viem ( brat si minule nechal brúsiť ) , tak takáto služba vyjde na na 2 € - na počkanie ...
A finančne to vyjde na tie isté peniaze , nakoľko asi nebudeš každý deň v hore kalamitné drevo spúšťať ...
Moje reťaze ešte nepotrebujem , mašinu mám novú ...;)

Rada na záver :
Je dobré mať dve reťaze ...s jednou makáš a druhá je v zálohe .
Erika686
22.04.11,06:39
moj manzel brusi nejakym speci pilnikom na retaz.
buchač
22.04.11,15:03
moj manzel brusi nejakym speci pilnikom na retaz.
Nedoporučujem a viď dôvody odborníkov :



Brúsenie reťazí:
Ostrá reťaz je zárukou kvalitného pílenia. To vie snáď asi každý, ale veľa ľudí to nedodržiava, pretože si ju nevedia správne nabrúsiť . Ide hlavne o to, že tupou reťazou drevo nie je pílené ale pálené. Vysoká rezná teplota postupne opotrebuje lištu a každý sa potom čuduje, že prečo sú také drahé, keď nič nevydržia. Ešte zaujímavejšie je keď niekto píli síce s ostrou reznou časťou zuba, ale má vysoké "obmedzováky", čiže výsledný efekt je asi taký, že rezná časť sa nedostane do kontaktu s drevom, takže sme znova pri pálení.

Je niekoľko možností brúsenia reznej časti zuba:
1./ Nabrúsenie odborným servisom
- kvalitne nabrúsená reťaz profesionálnou brúskou a pravdepodobne aj skúseným človekom
- samozrejme to nieje zadarmo, cena by nemala presiahnuť 80,-Sk (2,65€)
- v cene je zahrnutá aj kontrola reťaze a prípadné zabrúsenie obmedzovacích zubov
2./ Nabrúsenie elekrickou brúskou
- treba si ju najprv kúpiť, v supermarketoch sa dá zohnať v cene okolo 1000-3000,-Sk( 33,19-99,58€).
- nezaručuje kvalitne nabrúsenú reťaz, treba sa to najprv naučiť. Najčastejšou chybou býva prehriatie zuba - rezná plocha fialovej až čiernej farby. Stáva sa to ak je brúsny kotúč dlho v zábere, alebo keď sa odoberá veľké množstvo materiálu.
- je veľmi pohodlné a je reálna návratnosť ceny brúsky.
3./ Brúsenie pilníkom
A tu býva naväčší kameň úrazu všetkých občasných pilčíkov. Kúpa pilníka ani zďaleka nezaručuje kvalitne nabrúsenú reťaz. Pri používaní pilníka treba reťaz brúsiť podstatne častejšie ako pri brúskach. Sklon správne nabrúseného zuba má byť 30 stupňov. Pokiaľ nieje dodržaný sklon, reťaz nepracuje správne - znepríjemňuje prácu - píla oveľa viac vibruje, oveľa rýchlejšie sa zatupí, a dochádza k opotrebovaniu vodiacej lišty. V predaji sú bežne dostupné pilníky s vodiacou lištou, kde je presne naznačený uhol 30 stupňov a aj človek, ktorý nemá skúsenosti s brúsením reťaze, ju dokáže nabrústiť takmer nachlp presne - vrelo odporúčam.
http://mepila.blogspot.com/2008/08/brsenie-reaz-ostr-reaz-je-zrukou.html
marian218
23.04.11,04:53
ja hladam nieco na domace pouzitie, viem ze najlepsie je to dat si naostrit niekomu kto to vie ale ked to chcem doma robit tak zrejme by bol najlepsi ten pilnik s tou vodiacou listou ako pisal ten odbornik co si ho citoval
legolas
23.04.11,05:37
ja hladam nieco na domace pouzitie, viem ze najlepsie je to dat si naostrit niekomu kto to vie ale ked to chcem doma robit tak zrejme by bol najlepsi ten pilnik s tou vodiacou listou ako pisal ten odbornik co si ho citoval
..máš pravdu, kúp si ten pilník s vodiacou lištou a postupne sa sám naučíš brúsiť, nikto múdry z neba nespadol a pre domáce použitie to úplne stačí.., apropo niekedy neboli špeciálne brúsky a pod., a pilčík si nabrúsil reťaz sám..
pivko
23.04.11,10:32
Tesár ktorý mi robil strechu mi s obyčajnym pilníkom nabrúsil reťaz lepśie ako keď ju dávam brúsiť do Monfieldu;)
marleau
23.04.11,15:09
Tesár ktorý mi robil strechu mi s obyčajnym pilníkom nabrúsil reťaz lepśie ako keď ju dávam brúsiť do Monfieldu;)
Keď vie,čo má robiť a ako to má robiť,tak prečo nie?
petmar
23.04.11,17:51
Mám značkovú motorovú pílu už dosť dlho, brúsil som pilníkmi, mal som 3 rôzne priemery a jeden plochy, no nikdy nič moc. Potom som si dal nabrúsít do lesov a vtedy som videl ten rozdiel, to bolo úžasné. Lesy zrušili u nás pobočku, potom mi brúsili odborníci v h..... bolo síce dobre naostrené, ale zobrali mi zo zubov toľko veľa materiálu, že opakovane sa už nedalo moc brúsiť. tak som si kúpil 2 nové reťaze a vlastnú brúsku na elektrický pohon (takú jednoduhšiu), a som spokojný. Treba sa to naučiť, pozorovať účinok, vymáknuť uhly, sklony a slabé miesta, odpíli a popíli i strom za chvíľu.
Základná pravda je , že s tupou reťazou píliť je hlúposť, ničí sa reťaz, lišta, píla, človek aj drevo.
buchač
25.04.11,13:27
Tesár ktorý mi robil strechu mi s obyčajnym pilníkom nabrúsil reťaz lepśie ako keď ju dávam brúsiť do Monfieldu;)

...a prečo práve tam ...???

Sa čudujem , fakt ...:confused:

Veď zbehni na Prešovskú cestu , daj nabrúsiť a potom porovnaj ...
ppaalloo
03.05.11,13:47
Ja som si najprv išiel kúpiť prípravok na brúsenie, ale poradili mi, že je lepšie si kúpiť náhradnú reťaz a po otupení vymeniť, tupú dať naostriť. Som takto spokojný, pre amatérske rezanie je to OK. Reťaz a ceny za brúsenie ma vyšli lacnejšie.
5jaroslav
16.01.13,10:55
neverte tym ludom co vas od brusenia retaze odhovaraju, bud su to tupci co to nevedia, alebo maju firmy co sa tym zivia,
Ja som si kupil 4 mm pilnik original na retaze za 6 eur, a na oprvykrat som ju perfektne nabrusil, kupil som pilnok s voditkom ale ten som dal dole,
lebo lepsie mi to islo bez toho, staci 2-3 x prejst kazdy zub, a pilnik inak ma dobry uber materialu, uz na pohlad to bolo pekne, nehovoril ze pila rezala jak keby som mal novu retaz,
Indeed
20.01.13,10:55
presne tak, netreba dávať všelijakým prižívníkom lacno do ruky groše,

čo sa dá ,treba urobiť svojpomocne

nemyslím si ,žeby nabrúsiť reťaz bola nejaká veda

stačí dodržať predpísanú geometriu zuba a uvedomiť si ktorá ploška zuba reže

správne nabrúsená reťaz má z dreva ťahať rezance ,nie kockaté piliny
buchač
20.01.13,11:00
neverte tym ludom co vas od brusenia retaze odhovaraju, bud su to tupci co to nevedia, alebo maju firmy co sa tym zivia,
Ja som si kupil 4 mm pilnik original na retaze za 6 eur, a na oprvykrat som ju perfektne nabrusil, kupil som pilnok s voditkom ale ten som dal dole,
lebo lepsie mi to islo bez toho, staci 2-3 x prejst kazdy zub, a pilnik inak ma dobry uber materialu, uz na pohlad to bolo pekne, nehovoril ze pila rezala jak keby som mal novu retaz,
...na pohľad možno pekne .......ale že perfektne ???
Neblázni .....NEVERÍM !!!!!!!!!

...už len ten technologický postup o niečom svedčí .....
vulxy
20.01.13,11:14
ja po skusenostiach s "odbornikom" si to ostrim sam,treba kvalitny pilnik a nie je to ziadna veda,na youtube je 1000 videi a ked sa z to niekto nenauci... tak nech si za to zacvaka.....treba dodat ze porezem rocne len tak 10m3 pre saba do kotla ,takze nie som profik.... ale retaz reze ako nova.
buchač
20.01.13,11:21
ja po skusenostiach s "odbornikom" si to ostrim sam,treba kvalitny pilnik a nie je to ziadna veda,na youtube je 1000 videi a ked sa z to niekto nenauci... tak nech si za to zacvaka.....treba dodat ze porezem rocne len tak 10m3 pre saba do kotla ,takze nie som profik.... ale retaz reze ako nova.
...ja síce trochu viac tých kubíkov....

Záleží ale , na akú makačku sa chystám ...
Viem si aj sám nabrúsiť...nie je problém ...
Ale ak sa chystám do lesa , nuž dám nejakému pilčíkovi tie moje ( tri ) reťaze prebehnúť pilníkom ...tam niet času na blbovinky ...
Šak aj pokecáme , ja sa niečomu priučím , on vypije zo dva poldeci ...;)
vulxy
20.01.13,11:33
aj to je sposob.....ale ja si myslim ze clovek co to mysli vazne to musi vediet ostrit....ved ta retaz potrebuje pretiahnut castejsie,nie az ked drevo hori a motor nevladze,neverim ze to niekomu vydrzi cely den v lese....ja ked citim ze uz to nieje ono hned to ostrim ,nie 2-3 krat cez zub pretiahnut ale len 1x vlastne vylestit....videl som to na nejakych majstrovstvach v pileni v cechach kde ked chlapi maly trosku volno hned tasily pilniky a pretahovaly....je to robota na 1 minutu a sa odvdaci....aspon ja mam take skusenosti.
vulxy
20.01.13,11:42
Dobry den,

Chcel by som sa opytat ci mi nevie niekto poradit ci je lepsie si kupit
rucny pripravok na brusenie retazi alebo lacnu elektricku brusku
( tie co stoja cca 30-50eur). Ci ten pripravok nie je lepsi ako ta
lacna bruska.

Dakujem

Marian
pripravok som mal ale som ho zahodil.....najviac sa mi osvedcila dobra lupa:D,a co sa tyky brusky sused ju ma a mozem si ju poziciavat ale demontovat retaz -nastavit brusku-brusit-namontovat retaz.....no komment
bruska je dobra ked si rucne znicis retaz a potom na nej vyrovnas ale preto kupovat???....staci odniest do najblizsej predajne kde brusia retaze za cca 2€
najdolezitejsia investicia podla mna je dobry pilnik, myslim dobry znackovy....stihl,husqarna
Martin1310
20.01.13,21:59
Ja si chodím chystať drevo do hory a poznám viacerých chlapov čo to robia kopu rokov a každý si brúsi reťaz sám rovno na pile.Položí na pník,stupí na nu a brúsi. Ved v tej hore x krát zareže niekde do zeme alebo brnkne do kamena.Kto by ju stále menil,oni to majú nabrúsené hned a aj ja ju tak brúsim,akurát to kapku dlhšie trvá ako im.
besttracker
06.09.15,17:07
ja ako pilcik-amater. som najskor brusil len tak rucne pilnikom/som sa to ucil,pomohlo to len na chvilu /,ale teraz som kupil elektricku brusku za 35 e,ale rozdiel v nabruseni je fakt poznat,po nabruseni el.bruskou to neskutocne reze.....je pravda ze s el.bruskou sa odoberie viac zo zubu,ale to nabrusenie stoji za to ......mam vzdy po ruke 2-3 nahradne retaze,a ani zarez do kamena ma nezastavi.. :-)
misoft
06.09.15,17:08
No ja si myslím, že za tie dva roky to už aj nabrúsil....... a nielen tú jednu reťaz.....