IvetaH
21.04.11,19:07
Dobrý večer,
klient kúpil v roku v 11/2009 auto kategórie N, odpočítal si DPH, oznámil vznik daňovej povinnosti v lehote.
V 1/2011, keď som mu urobila daňové priznanie k CMV za rok 2010, sa rozhodol, že tú daň platiť nebude, zak oznámil zánik daňovej povinnosti k 31.12.2010.
Síce využíva auto na podnikanie, ale neuplatňuje si náklady, lebo nechce platiť daň.
Otázka je, ako je to v tomto prípade s odpismi aj účtovnými aj daňovými. Auto je zaradené v majetku.
Ďakujem
Katarina
21.04.11,17:29
Uplatňovanie si nákladov a odpisu automobilu zaradeného do podnikania nesúvisí s úhradou dane z motorových vozidiel. O tom, aké náklady sa môžu uplatniť na auto zaradené do podnikania pojednáva zákon o dani z príjmu. Daň z motorových vozidiel zase stanovuje kto je povinný túto daň platiť. Teda, môže si uplatniť náklady aj odpis auta, ale musí počítať s tým, že DÚ ho bude v zmysle zákona o dani z motorových vozidiel pokutovať.
Mal dve možnosti, ako predísť sankciám: 1. auto neodhásiť z dane z motorových vozidiel, uplatniť všetky možné náklady a odpis, 2. odhlásiť auto, ale zároveň k uvedenému dňu auto vyradiť z majetku, resp. ak ho nechcel vyradiť, tak nepoužívať na podnikateľské účely, t.j. neuplatňovať si žiadne náklady včetne odpisov. Daň z motor. vozidiel by mal za rok 2010 v každom prípade uhradiť.
IvetaH
22.04.11,09:58
Ďakujem. Pre mňa to znamená, že nechám auto v majetku, náklady žiadne do účtovníctva, zastavím odpisy.
A ešte by som poprosila odpoveď:
v roku 2009 si neuplatnil daňové odpisy. Otázka je, či ich môžem uplatniť za rok 2011 ale len z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009. Auto bude v majetku k31.12.2011.
Ďakujem
marjankaj
22.04.11,10:16
Ďakujem. Pre mňa to znamená, že nechám auto v majetku, náklady žiadne do účtovníctva, zastavím odpisy.
A ešte by som poprosila odpoveď:
v roku 2009 si neuplatnil daňové odpisy. Otázka je, či ich môžem uplatniť za rok 2011 ale len z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009. Auto bude v majetku k31.12.2011.
Ďakujem

Keďže oznámil zánik daňovej povinnosti k 31.12.2010, teda nebude používať auto na podnikanie, nemôže si uplatňovať odpisy ani iné náklady súviaiace s autom v roku 2011.
Teda môže, ale je povinný sa prihlásiť na daň z motorových vozidiel odo dňa prvého použitia vozidla na podnikanie. A samozrejme aj zaplatiť daň z mot.vozidiel.
Katarina
22.04.11,10:20
Nie nemôže, uplatniť odpis nie je povinnosť, ale možnosť. Auto bolo kúpené v roku 2009, ak bolo v tomto roku zaradené do majetku a používané na podnikanie mohlo sa začať odpisovať. Ako píšete neodpsovali ste, teda v roku 2010 sa mali odpisy vypočítať ako v prom roku odpisovania. V roku 2011 prerušíte odpisy, takže v roku 2012 odpisovať ako v druhom roku odpisovania. Odpisy v roku 2011 z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009 v žiadnom prípade nemôžete uplatniť.
marjankaj
22.04.11,10:38
Nie nemôže, uplatniť odpis nie je povinnosť, ale možnosť. Auto bolo kúpené v roku 2009, ak bolo v tomto roku zaradené do majetku a používané na podnikanie mohlo sa začať odpisovať. Ako píšete neodpsovali ste, teda v roku 2010 sa mali odpisy vypočítať ako v prom roku odpisovania. V roku 2011 prerušíte odpisy, takže v roku 2012 odpisovať ako v druhom roku odpisovania. Odpisy v roku 2011 z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009 v žiadnom prípade nemôžete uplatniť.

Čítala si si to po sebe? Lebo tomu akosi nerozumiem.:eek:
Teda ak auto nepoužíva na podnikanie, tak ani nemôže uplatniť odpisy do VOZD. Ak by veľmi chcel tak maximálne iba do VNZD. Ale potom načo vôbec tie odpisy počítať?:eek:




§2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,





§24
(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
Katarina
22.04.11,11:42
A ešte by som poprosila odpoveď:
v roku 2009 si neuplatnil daňové odpisy. Otázka je, či ich môžem uplatniť za rok 2011 ale len z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009. Auto bude v majetku k31.12.2011.
Ďakujem[/QUOTE]

Odpovedala som na túto časť otázky.
marjankaj
22.04.11,12:22
A ešte by som poprosila odpoveď:
v roku 2009 si neuplatnil daňové odpisy. Otázka je, či ich môžem uplatniť za rok 2011 ale len z dôvodu, že neboli uplatnené v roku 2009. Auto bude v majetku k31.12.2011.
Ďakujem
Odpovedala som na túto časť otázky.

Teda ak v roku 2009 a 2010 neuplatnila daňové odpisy, tak v roku 2011 môže uplatniť odpis za prvý rok odpisovania, za predpokladu, že auto bude používať na podnikanie. Môže ale nemusí. Môže odpisy aj naďalej prerušiť.
Ak by si odpisy v roku 2011 uplatnila a auto nepoužívala tak kontrola by tie odpisy mohla neuznať s patričnými sankciami.
Ak by to auto používala, tak by tie odpisy boli v poriadku, ale na druhej strane by jej dali doplatiť daň z motorových vozidiel taktiež s príslušnými sankciami.

Čo je prvý rok odpisovania to zistí z inventárnej karty, ak si ju vedie.
´
Pokiaľ ide o účtovné odpisy tie sa neprerušujú. Vedú sa iba na inventárnej karte a zostatková cena sa premieta do výkazu o majetku a záväzkoch.



Nie nemôže, uplatniť odpis nie je povinnosť, ale možnosť.

Keby si napísala:
Nie nemusí, uplatniť odpis nie je povinnosť, ale možnosť.
Tak by to bolo v poriadku. Ak je tam, že je to možnosť, tak si ich uplatniť môže. Samozrejme za určitých predpokladov.
Katarina
22.04.11,13:10
marjankaj, mám taký pocit, že hovoríme o tom istom, len si nerozumieme. Nie nemôže, = nemôže si uplatniť odpisy v roku 2011 len z toho dôvodu, že si ich v roku 2009 neuplatnila. Či boli odpisy uplatnené v roku 2010 nevieme, ale isté je že za rok 2010 bolo podané daňové priznanie k dani z motorových vozidel. Zadávateľka témy sa rozhodla, že nechá v roku 2011 auto v majetku , náklady účtovať nebude a odpisy preruší.
marjankaj
22.04.11,13:38
marjankaj, mám taký pocit, že hovoríme o tom istom, len si nerozumieme. Nie nemôže, = nemôže si uplatniť odpisy v roku 2011 len z toho dôvodu, že si ich v roku 2009 neuplatnila. Či boli odpisy uplatnené v roku 2010 nevieme, ale isté je že za rok 2010 bolo podané daňové priznanie k dani z motorových vozidel. Zadávateľka témy sa rozhodla, že nechá v roku 2011 auto v majetku , náklady účtovať nebude a odpisy preruší.

To práve nie je jasné ako sa rozhodla. Zrejme sa bude chcieť rozhodnúť až na konci roka 2011 podľa výsledku.
Ale odhlásila vozidlo z DMV k 31.12.2010. Teda nechce platiť DMV za rok 2011. Ak by však použila vozidlo na podnikanie(uplatnila si odpis a náklady PHL), tak by tú DMV aj tak musela zaplatiť.
Odpisy sa neuplatňujú z toho dôvodu, že si ich neuplatnila v predchádzajúcich rokoch. Ale môžu sa uplatniť iba vtedy ak sa vozidlo používa na dosahovanie príjmov. Čo sa aj teoreticky zrejme robí, i keď to nepriznáva.

Keď je raz niečo v zákone povolené, tak jej to (uplatňovanie odpisov) nemožeš zakázať.

Keby si nechcela uplatňovať náklady(=odpisy), tak by sa to tu nepýtala.
Vlastne nie zadávateľka ale ten jej klient.
Katarina
22.04.11,13:52
Ja som jej predsa uplatňovanie odpisov nezakázala. Ona sa pýta, či si môže v roku 2011 uplatniť tie odpisy, ktoré si v roku 2009 neuplatnila. Alebo som zle pochopila otázku ?
IvetaH
23.04.11,09:22
Ďakujem vám za diskusiu. Pomohlo, veď nič sa nedeje, auto má v majetku, náklady ani odpisy nejdú do účtovníctva a ak sa mladý pán rozhodne, že v roku 2012 nahlási auto na DU, uplatním mu prerušené odpisy.
Viete, celé to vzniklo z toho, že za 2010 platil vyššiu daň za CMV ako mal vratku DPH z PHM a inej údržby. Je v strate, tak mu tie odpisy nechýbajú. A on to berie na skutočné peniaze, nie na náklady. Od štátu dostal napr 150 € a daň CMV zaplatil 196 € alebo tak nejak.