FAJN19
21.04.11,20:29
Dobrý deň

potrebujem radu: chcel by som si kupit auto, firma mojho kamarata my navrhla ze kupi nove auto v hotovosti s narokom na odpocet dph a napise ho na firmu a nasledne my ho preda a prepise na mna cize by som usetril zlavu v podobe dph .Je to vobec mozne pripadne ake su tam podmienky alebo ci auto nemusi byt napisane na firmu na urcity cas pri odpocte dph.

Vopred pekne dakujem za rady
Rozalka
21.04.11,18:52
NIČ sa neušetrí: oni nakúpia s DPH a predajú s DPH.
Napr. cena auta = 24000 vrátane DPH, odpočítajú si 4000,
Predajú za 24000 a odvedú 4000. Ich zisk je 0,00
Alebo to predajú lacnejšie? Kto dnes predá niečo so stratou?
FAJN19
21.04.11,21:18
ale ked si odpocitaju tie 4000 tak vlastne zaplatili za to auto 20000 a keby som to kupil od nich za 20000 tak nemusia odvadzat 4000 keby to bolo na ruku a vzajomnu dohodu alebo musia z toho dovodu ze si pri kupe auta uplatnili odpocet dph ide v podstate o to aby som mal ja lacnejsie auto alebo existuje aj niaky iny sposob ako usetrit na tom dph
marjankaj
22.04.11,02:23
ale ked si odpocitaju tie 4000 tak vlastne zaplatili za to auto 20000 a keby som to kupil od nich za 20000 tak nemusia odvadzat 4000 keby to bolo na ruku a vzajomnu dohodu alebo musia z toho dovodu ze si pri kupe auta uplatnili odpocet dph ide v podstate o to aby som mal ja lacnejsie auto alebo existuje aj niaky iny sposob ako usetrit na tom dph

Ak to predajú za 20000 € tak sú povinní k tej sume pripočítať 20% DPH teda 4000 € a túto odviesť štátu. Oni musia predávať s DPH.
FAJN19
22.04.11,08:42
jasne chapem no mam dalsiu teoriu: a keby firma kupila auto hned na moje naklady tak by si mohla uplatnit odpocet dph a na mna by ho len prepisala je tu taka moznosť v podstate by sa nejednalo o predaj ale len prepis alebo pripadne ci sa da uplatnit odpocet dph ked si firma kupuje auto na sukromne ucely???
Dalsia teoria je :ze si kupi na firmu auto za napr. 20000 minus dph cize zanho zaplati 16000 a mne by ho predal za 13300 a zaplatil by z toho dph cize by ho znova predal za celych 16000 a nebol by ani v zisku ale ani v strate ale ja by som mal uplatneny odpocet dph tym padom je taka moznost
marjankaj
22.04.11,09:13
jasne chapem no mam dalsiu teoriu: a keby firma kupila auto hned na moje naklady tak by si mohla uplatnit odpocet dph a na mna by ho len prepisala je tu taka moznosť v podstate by sa nejednalo o predaj ale len prepis alebo pripadne ci sa da uplatnit odpocet dph ked si firma kupuje auto na sukromne ucely???

To si ako predstavuješ?
Veď to by takto mohla kupovať autá každému. A ešte na tom aj zarobila DPH.:eek::eek::eek::eek::eek: