Gabriela 19
22.04.11,09:39
poprosím , preplatok dane z príjmu dokedy musí DU vrátiť?

Ešte stále platí 40 dní?



Dakujem
jeso
22.04.11,07:58
áno vid...
Daňové preplatky a úrok
(1) Daňový preplatok (ďalej len "preplatok") je suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň.

(2) Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.

(3) Preplatky daňového subjektu na jednotlivých druhoch daní, cla a iných platieb 13c) možno použiť na kompenzáciu jeho daňových nedoplatkov na inej dani, cle a iných platbách. O tom musí správca dane písomne upovedomiť daňový subjekt.

(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.


niektorým klientom už DU preplatky za zdanovacie obdobie 2010 vrátil...
Gabriela 19
22.04.11,08:04
dakujem, len som sa chcela uistiť, som FO
milagros208
13.05.11,05:08
Ahojte. Chcela by som sa spýtať ohľadom daňového priznania dane z príjmov FO a daňového preplatku. Za rok 2010 som robila DP dôchodkyni, ktorej príjem bol 1995 Eur a preplatok dane 379 Eur. Avšak v oddieli III - údaje na uplatnenie zníženia základu dane par. 11 zákona som zabudla označiť, že je dôchodkyňa. Na nezdaniteľnú čiastku nemala nárok a daň na úhradu jej vyšla nula, keďže základ dane bol nižší ako polovica nezdaniteľnej čiastky. Preplatok vo výške 379 Eur jej mali vrátiť. Do 12.05.2011
jej však preplatok neprišiel. Je možné, že zaškrtnutie kolonky, že je dôchodkyňa, mohlo spôsobiť, že sa jej preplatok nevybavil a neposlal? Ďakujem.
Mila123
13.05.11,05:11
s tým choď za správkyňou na DÚ a určite si vezmi sebou dodatočné DP.....a počkáš znovu myslím teraz 30 dní.....