Purko
22.04.11,11:56
Dobry den

Ideme prenajat byt novemu najomnikovi (stvorclenna rodina). Tento ma ziada, ci by si mohol nahlasit trvaly pobyt pre seba a rodinu na adresu naseho bytu.
Z dovodu, ze potrebuje nahlasit deti na trvaly pobyt koli skolke a pre partnerku, koli socialke aby nemusela dochadzat raz mesacne 35km do miesta svojeho trvaleho pobytu.

Viem, ze sa menili zakony, teda sa chcem opytat, ci mi ako majitelovi bytu vznika nejake riziko, ked budu mat najomnici trvaly pobyt na adrese naseho bytu. A ci v pripade ukoncenia najomnej zmluvy, nebude problem z vystahovanim najomnikov z bytu.

Ide mi vlastne o to ci mi vznikaju nejake povinnosti alebo nevyhody, ked si najomnik nahlasi trvaly alebo pripadne prechodny pobyt na adresu bytu.

Dakujem Martina:)
ivka70
22.04.11,10:08
Trvalym pobytom nevznika ziadny narok na vlastnicke prava.
Majitel bytu ho moze kedykolvek komukolvek TP vo svojom byte povolit a rovnako aj zrusit (okrem spoluvlastnika, manzela a neplnoletych deti).
Treba pocitat s tym, ze trvalym pobytom vznika aj povinnost platit miestne dane (odvoz smeti).
drobecek1
22.04.11,10:19
Na jeho tvrdenia mu úplne stačí aj prechodný pobyt. Aj my sme to tak voľakedy (asi 5 rokov dozadu) mali a deti chodili bez problémov do škôlky. Ja osobne by som nepovolil trvalý pobyt.
Purko
22.04.11,15:30
Dakujem za odpoved.
Chcela by som sa este spytat, ci sa moze najomnik hlasit na socialke v mieste svojho prechodneho pobytu a nemusi dochadzat do miesta svojho trvaleho pobytu. A ci prechodny pobyt staci na prihlasenie dietata do skolky.

Dakujem Martina
drobecek1
22.04.11,15:55
S tou sociálkou Vám neviem poradiť, od vtedy sa to určite zmenilo ale tá škôlka je v pohode. Od nás dokonca ani nepýtali ten prechodný pobyt (bolo to v BA) iba sme napísali kde bývame ale trvalý pobyt sme mali v okrese TT.
Marcela.D
22.04.11,16:38
Sused mal veľmi nepríjemnú skúsenosť s podnájomníkmi. I keď trvalý či prechodný pobyt nezasahoval do jeho vlastníckych práv, veľmi obtiažne ich z bytu vysťahovával, (nakoniec im musel vysťahovať veci na spoločnú chodbu, oni ho potom napadli, že im niečo odcudzil). Tým mu ale peripétie nekončili, neustále mu chodili ich poštové doručenky, potom sa opäť ťahal po súdoch, za nedoručenie obsielok a vrcholom bolo, keď na adresu začali osobne chodiť "veritelia"....Nakoniec byt predal. Čo sa týka sociálneho úradu neviem, no ja by som osobne neriešila túto otázku ako majiteľka, je to ich záležitosť, nech si zistia možnosti. Škôlka a škola nie je problém.