3DA
22.04.11,13:55
Dobrý deň, mám nasledovný problém:

Som 3d grafik a poskytujem služby do zahraničia (pracujem z domu, 3d modely posielam mailom), nedávno som sa registroval pre IČ-DPH podľa §7a.

1 - Mám klienta (Veľká Británia) ktorý nemá vo svojej krajine pridelené IČ-DPH. Ako mám v takomto prípade postupovať? Na faktúre uvediem svoje IČ-DPH, ale čo on? Resp. ako postupovať v prípade súhrnného výkazu keď ho nemám podľa čoho identifikovať? A čo v prípade nejakého jednotlivca ktorý by chcel jednorázovo využiť moje služby? Predsa niekoho neodmietnem len preto lebo nemá IČ-DPH, takže predpokladám že existuje nejaké riešenie.

2 - Ako je to v prípade krajín mimo EÚ? Predpokladám že súhrnný výkaz sa týka len pri dodaní služieb do iných členských krajín. Je však niečo čo mám mať na pamäti pri poskytovaní služieb mimo EÚ?

Vopred ďakujem za odpovede.
jeso
22.04.11,12:12
možno pomôže...

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
1. Zdaniteľná osoba je povinná sa registrovať podľa § 7a pred dodaním služby, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby. Za nesplnenie registračnej povinnosti sa uloží sankcia podľa zákona 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov. Podľa § 7a ods. 2 zákona o DPH platí, ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
2. Zdaniteľná osoba registrovaná pre DPH podľa § 7a nie je platiteľom dane, preto nemôže na dodanie služby účtovať daň, je iba osobou registrovanou pre DPH z dôvodu dodania alebo prijatia služby z iného členského štátu s prenosom miesta dodania a daňovej povinnosti. Je nevyhnutné aby odberateľ služby, ktorý je osobou povinnou platiť daň z prijatej služby v inom členskom štáte bol identifikovaný pre DPH a to z dôvodu, že dodávateľ má povinnosť uviesť dodanie služby v súhrnnom výkaze. Faktúra bude vyhotovená podľa § 73 zákona o DPH, s tým, že ak prijímateľ nie je identifikovaný pre DPH nie je ho možné uviesť do súhrnného výkazu.

Váš dopyt:

Dobrý deň,


Slovenský podnikateľ , neregistrovaný pre DPH plánuje dodať reklamnú službu do EU ? českému podnikateľovi , tiež neplatcovi DPH v CZ .
Pred dodaním služby do EU by sa mal slovenský podnikateľ registrovať podľa § 7a zákona o DPH vo svojej krajine . Túto istú povinnosť má aj český podnikateľ pred prijatím služby z EU v CZ.

1.Je povinnosťou poskytovateľa služby registrovať sa podľa § 7a aj v prípade ak objednávateľ služby nie je zaregistrovaný pre DPH v domovskej krajine ? Nebude poskytovateľ služby niesť daňové dôsledky z dôvodu neregistrácie v takomto prípade ?

2.Ako vystaviť faktúru odberateľovi služby do EU ak poskytovateľ / registrovaný podľa §7a / nemá k dispozícii IČ DPH objednávateľa , čiže osoba v CZ sa neregistrovala z dôvodu nadobudnutia služby z EU ?


Ďakujem
jeso
22.04.11,12:13
ešte toto...

REGISTRÁCIA § 7a

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Zdaniteľná osoba v SR, neregistrovaná pre DPH plánuje dodať do EU službu "dodávka software - prevod práv" pre zdaniteľnú osobu v EU neregistrovanú pre DPH v domovskej krajine, konkrétne CZ. Je potrebné sa pre tento účel registrovať podľa § 7a zákona o DPH? Ak ano, musí sa aj osoba v CZ registrovať v domovskej krajine z dôvodu príjmu služby? Ak sa neregistruje daná osoba v CZ, a slovenská ano, ako vystaviť následne faktúru, súhrnný výkaz.....?
Ďakujem


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 7a ods. 2 zákona o DPH má povinnosť registrovať sa zdaniteľná osoba, ak dodáva službu osobe z iného členského štátu, ktorá je tiež zdaniteľnou osobou a miesto dodania služby je v členskom štáte, kde je zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, usadená (povinnosť platiť DPH zo služby má príjemca služby , miesto dodania služby je určené podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH).
Podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH ak poskytovateľ služby je zdaniteľnou osobou usadenou v SR a dodá službu zdaniteľnej osobe z iného členského štátu, musia obidve tieto strany mať pridelené IČ DPH. Aj keď táto skutočnosť nevyplýva priamo z §15 ods. 1 zákona o DPH, uvedené vyplýva z iných ustanovení ? napr. § 7a a taktiež z § 80 zákona o DPH. To znamená, ak poskytovateľ služby nemá k dispozícii IČ DPH objednávateľa-zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte, nemôže uplatniť pravidlo podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, ale uplatní pravidlo podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH, to znamená, že v danom prípade si poskytovateľ služby slovenská zdaniteľná osoba príjmy z danej služby zahrnie do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH v zmysle § 4 zákona o DPH, t.j. v tomto prípade nie je povinná sa registrovať podľa § 7a zákona o DPH. To však neznamená, že prijímateľ služby, ak je zdaniteľnou osobou v inom členskom štáte, nebude niesť daňové dôsledky v členskom štáte, kde je usadený (v štáte, kde má sídlo resp. miesto podnikania, ak ide o fyzickú osobu).
3DA
22.04.11,14:45
Ďakujem za opdovede,

Ak to chápem správne, tak v prípade že nemám IČ DPH odberateľa, tak vyplním faktúru kde miestom dodania bude MOJE bydlisko.

každopádne chcel by som sa ešte spýtať čo pre mňa reálne znamená tá podčiarknutá časť:

"ak poskytovateľ služby nemá k dispozícii IČ DPH objednávateľa-zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte, nemôže uplatniť pravidlo podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, ale uplatní pravidlo podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH, to znamená, že v danom prípade si poskytovateľ služby slovenská zdaniteľná osoba príjmy z danej služby zahrnie do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH v zmysle § 4 zákona o DPH"

A zároveň z prvého príspevku:
"Faktúra bude vyhotovená podľa § 73 zákona o DPH, s tým, že ak prijímateľ nie je identifikovaný pre DPH nie je ho možné uviesť do súhrnného výkazu."

Znamená to že:

A) musím na faktúre uviesť skutočnosť že nie je možné služby pre tohto odberateľa uviesť do súhrnného výkazu bez jeho IČ DPH

alebo

B) tá veta len hovorí že bez IČ DPH sa proste nedá vypísať súrhnný výkaz pre tieto služby (tj. že sa jedná len o vyjadrenie faktu v rámci predošlej konverzácie s DRSR, a nie o vyjadrenie povinnosti informovať o tejto skutočnosti na faktúre)?

Významovo mi totiž z tej vety vyplýva že by to mohlo byť jedno aj druhé.

ďakujem