hetka
22.04.11,16:55
mam s mamou maly dom ona je vlastnička polovice aj ja , ale o dom sa staram len ja ona je dochodkina peniaze nema, lebo mam podareneho brata ktory žije s nou na dome nikde nerobi ,ale ma asi3000 e dlhu a exekutora ja som na dome porobila terasu krb atd.. ja mam s maminej polovice nejaku ciastku aj brat ale tem ma dlhy mama nesuhlasi aby na mna prepisala svoju ciastku a brata vyplatim , bojim sa že v pripade maminej smrti pridem o dom alebo čo som ja dala do domu budem musiet predat čo mam robit v takom pripade dakujem
KEJKA
22.04.11,15:07
mam s mamou maly dom ona je vlastnička polovice aj ja , ale o dom sa staram len ja ona je dochodkina peniaze nema, lebo mam podareneho brata ktory žije s nou na dome nikde nerobi ,ale ma asi3000 e dlhu a exekutora ja som na dome porobila terasu krb atd.. ja mam s maminej polovice nejaku ciastku aj brat ale tem ma dlhy mama nesuhlasi aby na mna prepisala svoju ciastku a brata vyplatim , bojim sa že v pripade maminej smrti pridem o dom alebo čo som ja dala do domu budem musiet predat čo mam robit v takom pripade dakujem
a brat nie je vlastníkom?
To zn., že len v prípade maminej smrti jej polovicu zdedíte ty a brat napoly.
to zn., že štvrtina domu bude patriť jemu, tak?
No a na tú štvrtinu môže prísť exekúcia - toho sa bojíš?
Predpokladám, že v takom prípade odkúpiš v exekúcii tú štvrtinu abude celý dom tvoj.
A ešte si myslím, že ked na tom dome tolko robíš, tak aspon tie svoje vklady do domu by si si mala niekde odkladať, dokumentovať a v dedičskom konaní žiadať, aby to bolo započítané.
==================================
dopredu nič nemôžeš robiť, príspevok vyznieva, akoby ty si tam nebývala iba mama a tvoj brat, tak nerob na dome nič, ked sa toľko bojíš.
danushka
22.04.11,15:12
Skús sa s mamou dohodnúť na odkúpení jej polovice a zriaď jej tam doživotné vecné bremeno.
Brat svojim nezodpovedným prístupom len skomplikuje veci a vtiahne Ťa do problémov, s ktorými Ty nič nemáš. Treba to mame vysvetliť.
hetka
22.04.11,15:41
lebo sa len učim , no ja som dala do domu velke peniaze myslela som si že mama mi dovoli nechat si jej ciastku a brata vyplatit , ale nechce ani pocut lebo sa boji že brata vyhodim .
a brat nie je vlastníkom?
To zn., že len v prípade maminej smrti jej polovicu zdedíte ty a brat napoly.
to zn., že štvrtina domu bude patriť jemu, tak?
No a na tú štvrtinu môže prísť exekúcia - toho sa bojíš?
Predpokladám, že v takom prípade odkúpiš v exekúcii tú štvrtinu abude celý dom tvoj.
A ešte si myslím, že ked na tom dome tolko robíš, tak aspon tie svoje vklady do domu by si si mala niekde odkladať, dokumentovať a v dedičskom konaní žiadať, aby to bolo započítané.
==================================
dopredu nič nemôžeš robiť, príspevok vyznieva, akoby ty si tam nebývala iba mama a tvoj brat, tak nerob na dome nič, ked sa toľko bojíš.
hetka
22.04.11,15:54
no ja sa bojim že hodnata domu je vyšia ako sme ho kupily ja som robila upravy asi za pol mil korun a teraz ja mam kupit ,čo som tam vrazila? a brat tam nema vlastnicke pravo ani trvali pobyt
KEJKA
22.04.11,18:21
nuž ak si to nerobila pre mamu, a teraz sa bojíš, je trochu neskoro. Podmienky pre "vrážanie peňazí" bolo treba dohodnúť vopred.
Okrem toho - mama predsa neumiera. Nech jej zdravie slúži ešte mnoho rokov, dom stále niečo potrebuje, ďalšie peniaze ani na opravu tam nevkladaj. Možno, ked mama uvidí, že nič nie je zadarmo, povolí.
A tiež sa môže stať, že brat tie dlhy pospláca, exekúcia hroziť nebude, a hádam je to brat a štvrtinu domu si zaslúži, či tie vzťahy sú trvalo zlé?
Na mamu nenaliehaj, nepatrí sa to, okrem toho starší ľudia potrebuju všetko viackrát prežuť a dlhšie si premyslieť.
Chápem jej obavy, že syn by stratil strechu nad hlavou, ked jej už nebude, veď čo by ti bránilo ho vyhodiť, pri takom postoji?
Erzebeth
24.04.11,11:11
I keď bude mať brat v dome podiel jednej štrtiny neznamená to, že mu zostane strecha nad hlavou. Po matkinej smrti sa exekútor poteší a svoje požiadavky uspokojí. Budú zrejme väčšie ako sú teraz. Preto by ti mala mama potvrdiť, čo si urobila výlučne ty na dome.
Nie je ale isté, či nebudeš vyplácať aj z toho, čo si urobila ty sama. To by bolo treba ošetriť.
Bohužiaľ je to častá otázka: Čo robiť, keď som dal peniaze... Škoda, že otázka neznie, ako investovať peniaze do cudzieho majetku. Tu by bola najlepšia odpoveď - žiadno.