julus9054lu
22.04.11,17:52
Dobry den, som tu novy a ak moja otazka bude nejasna dopredu prepacte.
Zacal som podnikat 1.aprila. Predtym som na dohodu pracoval popri urade prace. Dostaval som 136 eurov na mesiac co som mohol na dohodu, niekedy mi dali aj na ruku ak som navyse daco zarobil. Vo februari uz bolo jasne ze pojdem na zivnost a tam mi povedali ze zvysok za februar a potom aj marec mi daju ako do ruky ale ze im to mam vyfakturovat ked zacnem podnikat. Ako spatne nejako. Nebol som na tom financne dobre, mal som dost problemy, preto som aj suhlasil s tym ze na ruku a aj tie faktury. Lenze ja uz tie peniaze nemam lebo som potreboval. A teraz ked dam fakturu na nejaku sumu na ucte peniaze nebudem mat - lebo minul som uz. Ako to urobit. Som nemal skusenosti s tym a neviem ci som sa nenechal nachytat zase na niecom. Co teraz urobit. Ja pre nich este aj teraz ako podnikatel budem robit dalej. Vdaka za pomoc a odpoveda.
JankaV
22.04.11,16:16
Ja to vidím takto.
Keď si pracoval na dohodu, bol si ako zamestnanec - robili ti mzdu ako každému, mal si výplatnú pásku, tam si mal uvedené, koľko ti vyplatia.
Ak si živnostník, už ťa nezamestnávajú, nebudú ti robiť výplatné pásky. A nemôžu ťa platiť len tak bez dokladu. Predpokladám, že ako živnostník máš s nimi uzatvorenú nejakú zmluvu, na základe tej zmluvy vykonávaš pre nich prácu a na konci mesiaca alebo ako máte v zmluve uvedené, si vypočítaš koško si odrobil a koško ti majú zaplatiť. Preto pýtajú od teba faktúru, ty tam uvedieš sumu, ktorú ti majú vyplatiť a oni ti uhradia tú faktúru. Peniaze dostaneš ty.
julus9054lu
22.04.11,16:30
Oni my ale za posledne dva mesiace davali na pasku tolko ale zbytok na ruku, a ked vedeli ze bude od aprila podnikat ta ze ten zbytok co mi akoze na ruku dali ze si nebudu oni do uctovnictva davat..asi kvoli dani z prijmov, ale ze im to uz ja akoze dam fakturu, ze vystavim v aprili trebars na sumu 200 eurov - ako priklad davam, a oni to budu mat vo svojom uctovnictve v poradku. Ale ja ked dam im fakturu ze som od nich zarobil 200 eurov, a ja im ju vystavim v aprili, ale tie peniaze mi dali este pred dvoma mesiacmi..ale ja uz ich nemam ako fyzicke..tak budem mat asi problem vo svojom uctovnictve. Ze vydam fakturu ze mi maju oni dat 200 eurov v aprili teraz ale peniaze v banke nebudu. Neviem ci som jasnejsie napisal. Od teraz to uz bude v poradku, lebo budem na konci mesiaca ja na fakturu kolko odrobim, tolko zaplatia. Len tie mesiace predtym, Neviem ako,co s tym.
JankaV
22.04.11,16:48
Ty im vystavíš fakrúru s dátumom napr. 30.4.2011 na sumu 200 €, oni ti dajú pokladničný doklad, že ti to vyplatili v apríli v hotovosti. Im sa vypáruje faktúra aj tebe sa vypáruje faktúra s pokladničným dokladom. Nemusí to ísť cez banku. A do tvojej pokladne si zaúčtuješ ako výber na osobnú spotrebu 200 €. Fyzické peniaze síce behali vo februári ale teraz to všetko papierovo prebehne v apríli.
julus9054lu
22.04.11,16:49
JankaV. Dakujem Vam pekne za odpoved. Som si myslel ze som sa zase dal na nieco nahovorit a doplatim na to ja, ste mi pomohli. dakujem a pekne sviatky
JankaV
22.04.11,16:53
Ďakujem a aj vám prajem krásne sviatky