laszok
22.04.11,19:28
Dobry den,

Chcel by som Vas poziadat o pravnu radu, ci je vyska uhrady za poskytnutu soc. sluzbu v zariadeni pre seniorov urcena spravne.

Mesto, v ktorom zijem, vydalo vseobecne zavazne nariadenie o rozsahu a blizsich podmienkach poskytovania soc. sluzieb a o uhrade za poskytovane soc. sluzby v Zariadeni pre seniorov a v dennom stacionari, v ktorom byvam. Predmetne nariadenie obsahuje ustanovenie, podla ktoreho sa vyska uhrady za byvanie zvysuje o X EUR za NEUZATVORENIE dohody o odoberani stravy zo zariadenia. Je taketo ustanovenie v sulade s prislusnymi zakonmi SR? Moze obec, resp. VUC vydat VZN, ktore akoby postihovala za to, ze sa nestravujem v tomto zariadeni?

Dakujem za pomoc.
buchač
22.04.11,17:53
Dobry den,

Chcel by som Vas poziadat o pravnu radu, ci je vyska uhrady za poskytnutu soc. sluzbu v zariadeni pre seniorov urcena spravne.

Mesto, v ktorom zijem, vydalo vseobecne zavazne nariadenie o rozsahu a blizsich podmienkach poskytovania soc. sluzieb a o uhrade za poskytovane soc. sluzby v Zariadeni pre seniorov a v dennom stacionari, v ktorom byvam. Predmetne nariadenie obsahuje ustanovenie, podla ktoreho sa vyska uhrady za byvanie zvysuje o X EUR za NEUZATVORENIE dohody o odoberani stravy zo zariadenia. Je taketo ustanovenie v sulade s prislusnymi zakonmi SR? Moze obec, resp. VUC vydat VZN, ktore akoby postihovala za to, ze sa nestravujem v tomto zariadeni?

Dakujem za pomoc.
Môže ...nakoľko :

Výšku úhrad za poskytované sociálne služby v zariadení upravuje Všeobecne záväzné nariadenie obce a to v súlade s platnou právnou úpravou , zákonom č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č.448/2008 Z.z.“), ktorý určuje a spôsob jej platenia.
laszok
23.04.11,14:31
Dakujem za odpoved, avsak dovolil by som si oponovat: prestudoval som ten zakon, hladal som aj na internete, ale nikde nic take sa nespomina, ze obec moze niekoho "postihovat" za to, co mu vlastne ani neposkytuje. Samozrejme v tom Vam davam za pravdu, ze urcovat ceny poskytovanych soc. sluzieb je v kompetencii obce, resp. VUC, avsak tie sluzby musia byt POSKYTNUTE. Suhlasite?
Mária27
23.04.11,15:10
Stravné sa v tvojom prípade poskytuje s celou službou, nie je tam povolenie túto službu deliť. Ak by si z toho niekto robil len nocľaháreň, prístrešok pre zlé počasie alebo opatrovanie, asi to zvyšuje ekonomické náklady a cenu ostatným, resp. by ti tú službu len účtovali a stravu likvidovali.

VZN schvaľujú poslanci, určite mali takú kalkuláciu odôvodnenú. Skús sa ich na to spýtať, sú to aj tvoji zástupcovia.
marjankaj
23.04.11,15:33
Dakujem za odpoved, avsak dovolil by som si oponovat: prestudoval som ten zakon, hladal som aj na internete, ale nikde nic take sa nespomina, ze obec moze niekoho "postihovat" za to, co mu vlastne ani neposkytuje. Samozrejme v tom Vam davam za pravdu, ze urcovat ceny poskytovanych soc. sluzieb je v kompetencii obce, resp. VUC, avsak tie sluzby musia byt POSKYTNUTE. Suhlasite?

No asi to mali napísať takto:

Stravovanie = Xs €
Ubytovanie = Xu €

V prípade, že bude poskytované ubytovanie so stravovaním cena ubytovania sa zníži o X €.

Bude to to isté, ale nebudeš "postihnutý", naviac dostaneš zľavu X euri. No nie je to výhodnejšie?:cool: